Aké sú príčiny toxoplazmózy? Môže sa človek nakaziť len od mačiek?

Aké sú príčiny toxoplazmózy? Môže sa človek nakaziť len od mačiek?

Toxoplazmóza je známa predovšetkým ako choroba, ktorú prenášajú mačky. V povedomí ľudí je často i fakt, že toto ochorenie je nebezpečné najmä pre tehotné ženy, a preto sa im počas tehotenstva neodporúča kontakt s týmito domácimi miláčikmi. Aká je však pravda? V nasledujúcom článku vám o tejto chorobe prinášame množstvo dôležitých informácií. Dozviete sa, aké sú príčiny toxoplazmózy, čo je jej pôvodcom, ako sa prejavuje a hlavne, aká je jej prevencia!                              

Čo je príčinou toxoplazmózy?

Toxoplazmóza predstavuje infekčné parazitárne ochorenie, ktoré postihuje ľudí i zvieratá. Jeho pôvodcom je jednobunkovec zvaný Toxoplasma gondii. Tento vnútrobunkový parazit bol objavený začiatkom 20. storočia. Má komplikovaný životný cyklus, počas ktorého mení svojich hostiteľov. Medzihostiteľmi bývajú hlodavce, vtáky, kozy, prasce, králiky aj kurčatá. Konečným hostiteľom sú primárne mačkovité šelmy, najmä mačka domáca. Práve v jej črevách dochádza k rozmnožovaniu parazita. Následne vznikajú oocysty, ktoré sú infekčné, nachádzajú sa v truse mačiek a pre človeka predstavujú jeden zo zdrojov infekcie.

Samotné mačky však nie sú až tak významným priamym zdrojom nákazy. Infikovaná mačka totiž v truse vylučuje zárodky len veľmi krátko, asi 2 až 3 týždne, a to len pri prvom nakazení. Človek sa môže nakaziť aj inými cestami. K nákaze môže dôjsť napríklad v dôsledku konzumácie nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Infikovaná však môže byť napríklad i zelenina z domácich záhradiek, pôda v záhrade či odpadky. K infekcii tak dochádza aj pri konzumácii neumytej zeleniny či práci v záhrade a následnej nedostatočnej hygiene. Možný je však aj prenos nákazy z človeka na človeka, a to konkrétne zo ženy na plod v priebehu tehotenstva.  

Odporúčame: Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

prejavy toxoplazmózy

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy sú zvyčajne neurčité

Podľa štatistík je toxoplazmózou nakazené nemalé percento populácie. U väčšiny z nich je však prítomná len latentná forma infekcie, pri ktorej jedinec nepociťuje žiadne zdravotné ťažkosti. Prítomnosť konkrétnych symptómov však môže závisieť napríklad od toho, ktoré tkanivá v organizme sú infikované. Ak sa toto ochorenie nejako prejaví, zvyčajne ide o príznaky podobné chrípkovému stavu. Po vstupe parazita do organizmu sa môže vyskytnúť zväčšenie lymfatických uzlín, horúčka, bolesti svalov, hlavy aj očí či únava. U infikovaného jedinca sa postupne vytvárajú protilátky.

O niečo ťažší a vážnejší priebeh toxoplazmózy môže nastať najmä u tehotných žien či osôb s výrazne oslabenou imunitou. Najmä počas gravidity môže dôjsť k viacerým komplikáciám. Rizikové je, ak je žena infikovaná buď teste pred počatím, alebo v priebehu prvých troch mesiacov tehotenstva. Ak dôjde k infekcii práve v tomto období, môže to viesť až k potratu. Aj neskoršia nákaza však môže podnietiť rozvoj viacerých vrodených chýb. Následkom býva napríklad psychické poškodenie, slepota a mnohé ďalšie vývojové poruchy. Čím je však plod v tele ženy starší, tým sa riziko poškodenia znižuje.

toxoplazmóza a tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Najdôležitejšia je prevencia!

Bezpríznakové a ľahké formy toxoplazmózy sa zvyčajne neliečia, keďže to zdravotný stav pacienta neohrozuje. Liečba je však potrebná u spomínaných rizikových skupín osôb, čiže tehotných žien či jedincov s narušenou funkciou imunitného systému. Najdôležitejšia je však v prvom rade prevencia tohto ochorenia. Dôležité je dostatočne tepelne upravovať mäso, umývať ovocie i zeleninu a dodržiavať hygienu rúk. Taktiež je vhodné udržiavať v čistote kuchynské povrchy, na ktorých sa pracovalo so surovými potravinami.

Mačka chovaná výhradne v interiéri sa nakaziť prakticky nemôže, a preto nepredstavuje hrozbu. Dôležité je ju však kŕmiť buď kupovanou stravou, alebo dôkladne tepelne upraveným mäsom. Pri čistení mačacích toaliet môžete prípadne používať ochranné rukavice. Pre ešte bezpečnejší pocit je možné toalety čistiť každý deň. Čerstvo vylúčené oocysty nie sú nebezpečné, dozrievajú totiž až na vzduchu. V prípade tehotných žien je vhodné strániť sa kontaktu najmä s vonku chovanými a cudzími mačkami a priamo s mačacími výkalmi.

Odporúčame: 20 príznakov parazitov v tele!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 10.01.19 18:55

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie, poznám zopár ľudí, ktorí ním prešli a preto je prevencia naozaj veľmi dôležitá!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.01.19 23:20

karma
113.00

...a zase som o niečo múdrejšia.Super článok.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.01.19 07:48

SK
karma
113.00

ach jaj, veľmi nepríjemné

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní