Čo nerobiť počas menštruácie? Týchto 7 aktivít sa rýchlo vzdaj!

Čo nerobiť počas menštruácie? Týchto 7 aktivít sa rýchlo vzdaj!

Snáď každá žena sa už aspoň raz za život stretla s výrokom: Veď menštruácia nie je choroba! Nie, to síce nie je, ale v niektorých prípadoch dokáže mimoriadne znepríjemniť život na pár dní v mesiaci a to po každej stránke. Niekto o nej ani nevie, no niekto je kvôli nej vyradený z bežného života minimálne na prvý deň až dva. Predsa len ide o obdobie, kedy naše telo funguje tak trochu inak, než po zvyšok mesiaca – inak sa správajú naše hormóny, inak sa cítime, inak sa vidíme, sme inak naladené,...

Preto, či sa to niekomu páči alebo nie, máme plné právo nastaviť sa počas tohto obdobia do trochu iného módu, v akom sme bežne a to nielen pre vlastný komfort, ale aj preto, aby sme boli čo najšetrnejšie k vlastnému telu. Aké činnosti nerobiť počas menštruácie, ak to nie je nevyhnutné? To vám prezradia nasledujúce riadky.

Pozri si: Základy meditácie pre každého: Zisti, že 10 minút denne urobí zázraky!

ležanie počas menštruácie

Zdroj: Shutterstock®

Celodenné ležanie

Ak vám to práca a celkovo životný štýl dovoľuje a vy trávite svoje dni ležaním v posteli, vedzte, že si príliš nepomáhate. Telo aj počas menštruácie potrebuje prirodzený pohyb, v opačnom prípade môžu byť vaše bolesti znásobené hromadením krvi.

Hygienické potreby

Či už ste prehnane „sporovlivá“ alebo vám povaha práce nedovoľuje chodiť na toaletu vždy, keď je to potrebné, hygienickými potrebami – vložkami či tampónmi – určite netreba šetriť. Naopak, dbajte v maximálnej možnej miere o hygienu a meňte si vložky a tampóny ihneď, ako to bude potrebné.

hygiena počas menštruácie

Zdroj: Shutterstock®

Kúpeľ

Teplá voda a teplo všeobecne pôsobí blahodarne pri menštruačných ťažkostiach, ale rozhodne sa vzdajte horúceho kúpeľa, ktorý by len zbytočne podporil krvácanie a znásobil tak vaše problémy. Preto – kúpeľ áno, ale nie v horúcej vode. Počas menštruácie si radšej odpustite aj saunu.

Návšteva kozmetického salóna

Isto ste si samy na sebe všimli, že počas menštruácie ste náchylnejšie na bolesť a aj vaša koža je oveľa citlivejšia a zraniteľnejšia, skôr sa podráždi. Preto, ak je to možné, úkony, ako vytrhávanie obočia alebo depiláciu voskom si radšej naplánujte na iné dni. To isté sa týka aj tetovania a akýchkoľvek iných zásahov do vášho tela. Sú dokonca ženy, ktorým je počas menštruácie nepríjemná aj manipulácia s ich vlasmi a termín u kaderníčky si vždy radšej zmenia na neskôr.

Zaujme ťa: Lámajúce sa vlasy: Ochráň a spevni si ich s našimi radami!

depilácia voskom počas menštruácie

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na lieky!

Viaceré z nás dokážu svoje dni ako tak zvládnuť jedine s pomocou tabletiek či kvapiek proti bolesti. Skúste dať však nabudúce šancu bylinkám a pripravte si čaj alebo kúpeľ z alchemilky, rebríčka a tiež jedzte viac čučoriedok. Ak to bez tabletky predsa len nepôjde, siahnite po nej vtedy, keď už to bude naozaj nevyhnutné a snažte sa nejesť lieky ako lentilky. Vyhnite sa však liekom s obsahom paracetamolu a aspirínu.

Strava a nápoje

Už ste určite počuli, že existujú potraviny a nápoje, ktoré znásobujú menštruačné bolesti. Ide o kávu, čierny čaj, alkohol a kolové nápoje. Hoci práve počas svojich dní máte zrejme najväčšiu chuť na sladkosti, skúste ich obmedziť alebo aspoň čiastočne nahradiť čerstvým ovocím. Nejedzte to, z čoho vás zvykne nafukovať – odpustite si kysnuté pečivo a aj konzumáciu strukovín a slaných či pikantných jedál si radšej odložte na neskôr. Menštruačné kŕče znásobuje aj čokoláda a dokonca tiež mlieko a mliečne výrobky.

užívanie liekov počas menštruácie

Zdroj: Shutterstock®

Športové aktivity

Niektoré ženy sa tak akosi prirodzene počas svojich dní nastavia na šetrný režim a minimálne počas prvých dní sa vzdávajú bežných športových a pohybových aktivít. A robia dobre. Reč je predovšetkým o posilňovaní, behu a iných športoch, ktoré dávajú telu fyzicky zabrať. Práve takéto aktivity totiž ešte viac prekrvujú pohlavné orgány a krvácanie tak môže byť oveľa silnejšie. Počas menštruácie si radšej doprajte cvičenia, ako chôdza, pilates či joga, avšak pozor, vyhnite sa takzvaným prevráteným pozíciám, napríklad sviečke.

Bude sa ti páčiť: Máš dilemu, čo nosiť túto jeseň? Inšpiruj sa trendmi z ulíc! ​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Monika Filípková 10.10.18 13:13

MF
karma
105.00

To vytrhávanie obočia ma zaskočilo. Nevedela som, že počas menštruácie sa neodporúča.

  • 0
Odpovedať

viktor labakann 10.10.18 15:50

karma
85.00

Nie, že sa neoporúča, ale si náchylnejšia na bolesť.

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 11.10.18 10:20

MR
karma
109.00

dobré rady, posuniem dcére

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 11.10.18 13:39

DB
karma
114.00

vraj sa neoplatí ísť ani ku kaderníčke.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.10.18 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Nastaviť sa počas tohto obdobia do trochu iného módu môže byť len prospešné; dobré rady!

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 18.01.19 22:41

JK
karma
100.00

Zas som o niečo múdtejšia super

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní