Kofeín počas dojčenia: Môže jeho príjem uškodiť bábätku?

Kofeín počas dojčenia: Môže jeho príjem uškodiť bábätku?
  • 11.06.2020
  • Monika Matúšová

Konzumácia jedného alebo dvoch kofeínových nápojov matkou za deň nepredstavuje pre dojčiace dieťa neprijateľné zaťaženie, zhodujú sa odborníci. Túto vetu nájdete aj v rôznych článkoch no myslím si, že dôležité je vedieť, aj prečo je to tak. Takže tu je vysvetlenie, ako funguje kofeín v tele matky, v jej materskom mlieku a nakoniec v tele dieťatka a aké sú riziká, keby sme odborníkov nepočúvali a pili viac kofeínu než je odporučené.

Kofeín je stimulant, ktorý povzbudzuje našu nervovú sústavu v činnosti a zároveň spúšťa rôzne reakcie v tele človeka. Vďaka obsadeniu receptorov adonezínu ostávame bdelými, vďaka zabraňovaniu rozpadu dopamínu ostávame šťastnejší a vďaka zrýchleniu krvného obehu sme pripravení aj na fyzickú aktivitu. Káva môže mať na telo dospelého človeka veľmi priaznivé účinky  (prevencia pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou), pokiaľ prijíma správne množstvo kofeínu v správnom čase.

Odporúčame: Dalgona káva: Najväčší hit internetu, ktorý musíš vyskúšať!

kofeín a materské mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Koncentrácia kofeínu v materskom mlieku predstavuje menej ako jedno percento hladiny kofeínu v jej krvnom obehu. Pri častejšom príjme sa však kofeín v organizme matky začína zadržiavať. Okrem toho polčas odbúravania kofeínu môže byť predĺžený u dojčených detí, pretože v materskom mlieku sa pravdepodobne nachádza zatiaľ bližšie neurčená látka, ktorá spomaľuje detoxikačný enzymatický systém P- 450 zodpovedný aj za elimináciu kofeínu. Matky ktoré prijímajú veľké množstvá kofeínu a dojčia svoje deti môžu spôsobiť, že dieťatko bude podráždené a navyše nebude dobre spať. Ak sa to stane, je dosť pravdepodobné, že sa dobre nevyspí ani matka, čiže v tomto prípade by sme mohli povedať, že čím viac kofeínu mama vypije, tým je unavenejšia. „Prekávované“ deti nevyžadujú hospitalizáciu, ale je potrebné obmedzenie alebo ukončenie konzumácie kofeínových nápojov.

Viacerí odborníci sa zhodujú aj v tom, že konzumácia viac ako dvoch šálok kávy negatívne ovplyvňuje aj koncentráciu železa v materskom mlieku a tým aj jeho zásoby v tele dojčeného dieťatka (železo je potrebné na tvorbu červených krviniek a jeho nedostatok môže viesť k anémii – chudokrvnosti).

káva s nízkym obsahom kofeínu

Zdroj: Zlaté Zrnko

Kofeín počas dojčenia - ÁNO alebo NIE?

Čiže v skratke je to tak, že hádam každý odborník tvrdí, že dve šálky denne alebo bežné množstvo kofeínu je úplne v poriadku. Bežné množstvo kofeínu je +- 200 mg denne. Ale nie každá šálka kávy má rovnaké množstvo kofeínu. Ristretto z výberovej kávy z vyšších nadmorských výšok bude mať OVEĽA menej kofeínu ako Espresso, alebo zalievaná káva bežnej zmesi. Ako vypiť viac šálok kávy denne a prijať do tela oveľa menej kofeínu som bližšie rozpísala v článku - Ako zistiť, koľko kofeínu obsahuje šálka káva.

Ďalej odporúčam piť jednu šálku pred obedom (nie hneď ráno) a druhú chvíľku poobede (nie večer), pretože kvalitný spánok je tiež veľmi dôležitý pre zdravie človeka.

Na záver, len upozorňujem, že ak si teda chcete dopriať tie odporúčané dve šálky obľúbenej kávy denne, vynechajte konzumáciu iných kofeínových nápojov a potravín, akými sú napríklad: zelený a čierny čaj, čokoláda, kolové nápoje a tabletky s obsahom kofeínu (napríklad niektoré lieky proti bolesti hlavy a podobne).

Zaujímavé je, že veľmi nízke dávky kofeínu sa podávajú aj predčasne narodeným deťom, ktorým táto malá dávka kofeínu pomáha pri dýchaní a pravdepodobne aj pri ich vývoji.

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Konečná 11.06.20 09:28

KK
karma
105.00

pred 30-timi rokmi to ešte nevedeli a mne vtedy lekárka zakázala piť kávu

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 04.08.20 13:17

karma
106.00

Ja som počas tehotenstva a dojčenia kávu úplne odstránila z jedálnička. Kamarátka pila jednu šálku denne aj počas dojčenia a bábätko mal problém so spinkaním, keď som jej poradila, aby kávu skúsila nepiť, asi po 3 dňoch jej dcérka začala pekne spinkať a celkovo nebola podráždená a umrnčaná. Takže je to individuálne, ale podľa mňa kofeín prechádza aj do mliečka a má vplyv na malinký organizmus bábätka.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní