Ovplyvňuje obezita inteligenciu detí? Čítaj a dozvieš sa!

Ovplyvňuje obezita inteligenciu detí? Čítaj a dozvieš sa!
 • 06.01.2018
 • Simona Kostková

Končiace sa sviatočné obdobie so sebou okrem príjemne stráveného času s rodinou a oddychu prináša aj zvýšenú hmotnosť. Je totiž ťažké mať pevnú vôľu počas Vianoc a nedopriať si chutné koláče a majonézový šalát. Avšak nielen koniec roka je pre niektoré z nás rizikový čas. Stres, depresia, rozchod či hádka, môžu vo viacerých z nás vzbudiť potrebu zajesť svoje problémy. A najhoršie to je v prípade, že sa vám nepodarí otehotnieť.

Niektoré ženy si hmotnosť strážia neustále, iné jedia naozaj za dvoch a pár výnimiek dokonca schudne počas tehotenstva. Pokiaľ patríte medzi skupinu žien, ktoré majú nadváhu, alebo na ňu majú nábeh a plánujete mať dieťa, spozornite! Najnovšie názory lekárov vás možno prekvapia.

Nadváha priamo ovplyvňuje vývoj dieťaťa!

To, že prejedanie sa neprospieva nášmu zdraviu, vie každý. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, aký môže mať nadváha vplyv na plod? Podľa najnovších výskumov má nadváha obrovský vplyv na inteligenciu dieťaťa.

Novorodenci, ktorých matky mali nadváhu, majú do troch mesiacov od narodenia nižší príbytok na hmotnosti aj na výške. Obsah tuku v tele majú rovnako menší, než novorodenci, ktorých matky mali priemernú hmotnosť. Množstvo tuku v tele dieťaťa je pritom dôležité pre normálny rast a vývoj mozgu. Nadváha matky teda ovplyvňuje dieťaťa nielen počas prenatálneho vývoja ale aj po narodení.

Musíš vidieť: Toto sú najčastejšie príčiny nepravidelnej menštruácie!

ako porodiť zdravé dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Kto by mal pred počatím schudnúť?

Fakt, že ženy s vyššou váhou majú problém otehotnieť, hovorí už sám za seba. Neplodnosť a obezita sú dva problémy, ktoré sú tesne prepojené a ovplyvňujú sa. Vedcom sa podarilo zistiť, že obézne ženy majú pozmenené mnohé faktory v tele, ktoré sú rozhodujúce pre oplodnenie. Jedným z nich je hormón – leptín, ktorý je tvorený tukovými bunkami. Ten dokáže narušiť chromozómy a znemožniť tak spermiám splynutie s vajíčkom. V horšom prípade môže vyvolať syndróm polycystických vaječníkov a to má za následok neplodnosť.

Ak neviete či patríte do skupiny obéznych žien, vypočítajte si svoje BMI – index telesnej hmotnosti. Vypočítate ako telesná hmotnosť / (telesná výška v metroch)2.

 • Pod 18 : podvýživa
 • 18 – 25 : normálna, zdravá váha
 • 25 – 30 : mierna nadváha
 • 30 – 40 : obezita
 • 40 a viac : morbídna obezita
nadmerné prejedanie

Zdroj: Shutterstock®

Dôvody, prečo to tak je

Podľa najnovších testov tukové bunky, ktoré za normálnych okolností pomáhajú pri imunitných reakciách chrániť telo, v obéznom tele matky, naopak, vyvolávajú zápaly. Tie prechádzajú aj na ešte neúplný imunitný systém vyvíjajúceho sa plodu a ten musí zbytočne vydávať na boj so zápalom energiu, ktorá by bola inak potrebná pre rast tela. Hormóny tukového tkaniva vraj na základe týchto procesov vyvolávajú zvýšený pocit hladu a nasýtenia aj u detí, aj u matiek.

Druhým faktom sú podľa doktorov rastové faktory. Podľa toho si vraj vyvíjajúci plod berie rastový hormón v podobe mastných kyselín z tela matky (IGF-1), čím potláča tvorbu vlastného rastového hormónu z hypofýzy (STH). Fungovať to takto môže až do narodenia dieťaťa. Po narodení, mimo tela matky, je ponechané hypofýze, ktorá je v dôsledku jej predošlého utláčania, nedostatočne vyvinutá. 

BMI

Zdroj: Shutterstock®

Ako tomu predísť?

Najlepšou prevenciou je včasná diéta a zdravé stravovanie, ešte v čase plánovania. Aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku, dohodnite si u svojho gynekológa tzv. prekoncepčnú prehliadku. Tá zahŕňa všetky možné vyšetrenia od tých gynekologických až po rozbor krvi, aby sa zistilo, či ste naozaj zdravá, či netrpíte nejakým ochorením a doktor si pri tom všíma aj nadváhu a obezitu.

V prípade, že ste už tehotná a máte nadváhu, rozhodne nechudnite! Veci, ktoré si odopriete, môžu naopak chýbať vášmu vyvíjajúcemu sa plodu. Lekári sa zhodujú, že je naopak vhodné trošku pribrať – koľko, to už vám poradí lekár. Pomôcť si však môžete cvičením, po konzultácii s lekárom. Joga pre tehotné, vodný aerobik alebo prechádzky vám len a len prospejú. 

Odpadneš: Vtipné, avšak pravdivé informácie o tehotenstve. Toto ti nik nepovie!

- Anketa

MYSLÍTE SI, ŽE OBEZITA MATKY VPLÝVA NA VÝVOJ DIEŤAŤA?

Odpovedalo 8 ľudí  

Áno
88%
Nie
13%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Soňa Krátka 06.01.18 09:55

SK
karma
114.00

zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 06.01.18 12:28

karma
108.00

Zaujímavé,nad tym som sa nikdy nezamyslala.

 • 0
Odpovedať

Mária Bujňáková 06.01.18 12:44

MB
karma
-1.00

Zaujímavý a poučný článok pre budúce maminy

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 06.01.18 13:07

HZŠ
karma
102.00

Dnes už vieme, že obezita súvisí s mnohými zdravotnými komplikáciami, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho života. Moja babička bola ešte iného názoru.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.01.18 14:15

ĽŠ
karma
100.00

Šokujúce, no zároveň i veľmi smutné!

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 06.01.18 17:28

SH
karma
123.00

zaujímavé a poučné čítanie

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.01.18 18:05

MM
karma
100.00

nič netreba preháňať

 • 0
Odpovedať

Regina Klara Golasova 06.01.18 18:25

RKG
karma
103.00

Ano. Nie je to ziadne prekvapenie, ale fakt, ze obezita je ochorenim pre kazdeho cloveka ci uz pre tehotnu zenu.dieta alebo kazdeho cloveka a je dosledkom nespravneho stravovania.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 06.01.18 19:40

MF
karma
100.00

myslím že na to niečo môže byť...

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 08.01.18 18:50

karma
94.00

vedci kazdu chvilu menia nazory,takisto na presne zavery by trebalo mnohotisovu vzorku,fakt je ze treba sa znazit z obezitou bojovat a to nie iba buduce maminy

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 31.03.18 14:11

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Lea Junsk 04.05.23 12:04

LJ
karma
-1.00

ako najlepsie riesit obezitu u deti? chceli by sme aby syn zacal aspon nejako sportovat ale ako?

 • 0
Odpovedať

Oliv Medk 09.05.23 15:40

OM
karma
-1.00

najlepsie ho dotiahnes k sportu ked zacnes sportovat spolu s nim, my sme to tak tiez s detmi spravili, kupili sme im bicykle a jazdime s nimi

 • 0
Odpovedať

Zita Zadr 18.05.23 17:18

ZZ
karma
-1.00

tiez chodievame velmi casto s detmi na bicykle, nasi ich maju z cyklospecialit, tam sa daju kupit skvele lahke bicykle

 • 0
Odpovedať

Anna Nusk 14.05.23 13:18

AN
karma
-1.00

pride mi ze dnes je ovela viac obeznych deti ako tomu bolo kedysi, my sa aj pri nasich snazime ako nemali obezitu

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní