Poznáš pravidlá žehlenia? S týmito trikmi to pôjde ako po masle!

Poznáš pravidlá žehlenia? S týmito trikmi to pôjde ako po masle!

Dlhoročné skúsené „žehliarky“ sa teraz zrejme len pousmiali, veď čo už len môže byť žehlenie za vedu?! Súhlasíme – stačí si osvojiť pár správnych ťahov a žehlenie môže ísť doslova odruky a hladko. Na druhej strane, nikdy nemôže byť na škodu zopakovať alebo osvojiť si triky a grify, ktoré dokážu zjednodušiť a zefektívniť aj takú činnosť, akou je žehlenie. Mimochodom, vedeli ste, že až osem z desiatich žien považuje žehlenie za najotravnejšiu činnosť? Poznáte však pravidlá žehlenia? Zistite viac!

Košele

No áno, snáď najväčší kameň úrazu, pokiaľ ide o ich žehlenie. Pri zvolení správneho postupu vám to však pôjde ako po masle. Začnite gombíkovými časťami, pokračujte golierom, samozrejme, z oboch strán, ďalej prežehlite rukávy (tu vám vie dobrú službu spraviť aj rukávnik) a napokon prichádzajú na rad veľké časti košele – trup a chrbát. Ihneď potom košeľu zaveste na ramienko a ešte na ňom ju ponaprávajte, aby vaša práca a snaha nevyšli nazmar. A ak vám žehlenie košieľ predsa len spôsobuje zbytočné vrásky na čele, tento rok dajte manželovi pod stromček košeľu z nežehliaceho materiálu – bude možno o čosi drahšia, ako tá klasická, ale obdarujete tak nielen manžela, ale aj seba. A to sa predsa oplatí. :-)

Pozri aj: Vytláčanie vyrážok: Prečo sa ihneď zbaviť tohto zlozvyku?

ako si uľahčiť žehlenie

Zdroj: Shutterstock®

Nápisy a aplikácie

Aby ste si nezničili obľúbené tričko s nápisom či šaty s aplikáciou, takúto bielizeň žehlite výlučne prevrátené naruby a radšej pri nižšej teplote. To isté sa týka príliš tmavých textílií a tiež materiálov, ako sú ľan, flanel alebo menčester. Oblečenie s flitrami alebo cvokmi žehlite napríklad cez navlhčenú osušku, aby ste si nepoškodili tak oblečenie, ako aj samotnú žehličku a žehliacu dosku.

Nežehlite, ak nemusíte!

Zrejme teraz zaplesalo srdce nejednej odporkyne žehlenia, avšak na mysli máme žehlenie úplne všetkého – od spodnej bielizne, cez ponožky, až po froté uteráky. Verte nám, je to zbytočné. Namiesto toho si uvarte dobrú kávičku a prečítajte si nejaký zaujímavý článok na našom portáli. ;-)

ako si vybrať žehličku

Zdroj: Shutterstock®

Presušená bielizeň

Možno to poznáte. Bielizeň vám pekne uschla, vy ste ju pozbierali zo šnúry alebo zo sušiaku a odložili ju na kôpku, kde čaká na žehlenie deň, dva, týždeň,... So žehlením sa skutočne nevypláca otáľať. Nielenže sa vám zbytočne bielizeň dokrčí, ešte aj stratí vôňu, ktorú ešte mala, keď ste ju uschnutú zbierali. Ak k tomu ale predsa len došlo, pred žehlením si kus oblečenia mierne pokropte, uľahčí vám to žehlenie a nezničí zbytočne materiál bielizne.

Teplota

Hrubšie a pevnejšie materiály môžete žehliť horúcim vzduchom, avšak jemné a citlivé textílie jednoznačne nižšou teplotou, teda pri žehlení začnite práve s háklivejšími materiálmi a keď sa žehlička úplne rozohreje, prejdite na tie pevnejšie. Pri akej teplote však žehliť tú ktorú textíliu, vám napovie aj štítok oblečenia. Zároveň platí, že bielizeň netreba skladať, kým je teplá; inak si ju zbytočne znova pokrčíte.

Prečítaj si: Tipy pri zbere jabĺk a hrušiek: Osvoj si tieto rady záhradkárov!

ako správne žehliť

Zdroj: Shutterstock®

Žehliaca doska

Aby ste sa vyhli bolesti predlaktia, nôh, chrbta a zápästia, je dôležité správne si nastaviť výšku žehliacej dosky. Medzi ňou a vaším lakťom má byť minimálne 25-centimetrová vzdialenosť. Žehliaca doska teda musí byť výškovo nastaviteľná, musí mať neporušenú tkaninu, na ktorej sa žehlí, ďalej nesmie chýbať odkladacia časť na žehličku a samozrejme, musí byť stabilná.

Žehlička

Žena si len málokedy prizná, že jej žehlička je nanič, kým nechytí do ruky tú kamarátkinu – je tak? Výber žehličky je ale skutočne podstatný, preto, ak je to možné, nešetrite na nej a vyberte si naozaj kvalitný kus, ktorý vám prácu značne uľahčí. Dôležité tiež je, aby sa vám s ňou dobre manipulovalo, aby nebola príliš ťažká, ale ani príliš ľahká a v každom prípade vám musí dobre sadnúť do ruky. Ideálnou voľbou je, samozrejme, samovypínacia žehlička, ktorá predíde vášmu zbytočnému stresu, ak by ste si museli náhodou odbehnúť... Pokiaľ ide o vodu, ktorú vlievate do žehličky, mala by byť buď odstáta alebo zmiešaná s destilovanou v pomere 50 na 50. V opačnom prípade vám tvrdá voda pomaly, ale isto, žehličku zničí.

Zaujme ťa: Ako uchovať chladničku čistú? Nechaj si poradiť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 24.10.18 06:09

ĽŠ
karma
100.00

Súhlasím, stačí si osvojiť pár správnych ťahov a žehlenie môže ísť doslova odruky a hladko!

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 27.10.18 19:25

AR
karma
103.00

ja sa musim priznat ze zehlim velmi velmi malo. Radsej si dam namahu pri vesani pradla, vsetko pekne ponatahujem a az potom zavesim...

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní