Túžiš po krásnej a hustej hrive? Pokor najväčšie mýty o vlasoch!

Túžiš po krásnej a hustej hrive? Pokor najväčšie mýty o vlasoch!
 • 09.08.2018
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 12

Vlasy – naša koruna krásy. Jedna z mála častí tela, o ktorú sa naozaj každá žena stará najlepšie, ako vie. Veď kto by nechcel krásne husté a lesklé vlasy ako z reklamy? Napriek tomu mnohé z nás lipnú na faktoch, ktoré nie sú úplne pravdivé. Viete, ktoré to sú? Riadite sa nimi?

Po ostrihaní nám vlasy rastú rýchlejšie. Studená voda dodá vlasom lesk. Tieto a mnohé ďalšie pravidlá sa k nám dostali od mamy, kamarátky či z internetu a sú pomerne ľahkou cestou ku krásnej hrive. Je na nich ale niečo pravdy? Alebo sú to všetko len mýty? Zahrajte sa spolu s nami na vlasového odborníka a odhaľte tie najväčšie mýty o vlasoch!

Farbenie škodí našim vlasom

Najzaužívanejším mýtom o vlasoch je farbenie. Jedinou, k vlasom šetrnou farbou na vlasy, bola vždy henna a všetky ostatné vlasy poškodzujú. Je to tak? Podľa kaderníka to tak nie je. V každom salóne dnes kaderníci pracujú s kvalitnými farbami, ktoré sú maximálne šetrné k vlasom. Poškodiť si ich môžeme iba nesprávnym domácim farbením. Najlepšie teda urobíte, ak sa vopred poradíte s vlasovým špecialistom, ktorý vám najlepšie poradí, ako si pri farbení nepoškodiť vlasy.

A čo v prípade šedivých vlasov - ako sa starať o ne? Niektorí tvrdia, že prvý šedivý vlas by sa nemal nikdy vytrhnúť, pretože namiesto neho vyrastú ďalšie dva. Tento mýtus je založený pravdepodobne iba na tom, že akonáhle si vytrhnete jeden a začnete hľadať ďalší, tak ho aj nájdete. Avšak prirodzené starnutie vlasov je naozaj normálne a nie je na ňom nič ponižujúce či odstrašujúce. Odporúča sa, s pribúdajúcimi šedinami, odtieň vlasov postupne zosvetľovať. Dobrou správou ostáva, že šedý odtieň vlasov je v posledných rokoch pomerne moderný, takže sa pribúdajúcich sivých vlasov rozhodne nebojte!

škodí farbenie vlasom

Zdroj: Shutterstock®

Chlad je na vlasy najlepší

Ako prvý koluje mýtus, že studená voda dodá vlasom lesk. Niektoré ženy si preto umývajú celú dobu vlasy v studenej vode, iné ju používajú iba na záver celého procesu. Dobrou správou je, že toto je naozaj mýtus, pretože teplota vody nemá žiadny vplyv na vlasy, takže to môžete prestať robiť. I keď, pozitívne na tomto procese je, že vďaka studenej vode na hlave sa nám príjemne ochladí aj tvár aj ruky a tento stimulačný efekt nás hlavne v lete poriadne nakopne.

Okrem studenej vody sa odporúča aj studený vzduch. Fénovanie vlasom rozhodne neprospieva, hlavne ak to robíme niekoľkokrát do týždňa. Preto vznikol mýtus, že je lepšie používať studený vzduch, ktorý je k našim vlasom šetrnejší. Kaderníci sa však zhodujú, že studený vzduch nemá na vlasy taký efekt ako teplý – vlasy ním poriadne nevysušíte, neuhladíte a určite nevytvoríte ani požadovaný tvar či objem. Studený vzduch odporúčajú používať počas fénovania na schladenie hlavy aj vlasov, nie však príliš často.

Neprehliadni: Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Tieto fakty ťa prekvapia!

ako mať lesklé vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Strihanie vlasom prospieva

Každá z nás pozná a dodržiava nasledujúci mýtus – pravidelným strihaním vlasy porastú rýchlejšie. Keďže nám vlasy rastú z pokožky hlavy a my ich striháme na opačnom konci, rozhodne to nemá na ich rast žiadny vplyv. Jediné, čo pravidelným strihaním dosiahneme, je eliminácia rozštiepených končekov, ktoré vlasy zbytočne zaťažujú. Kaderníci odporúčajú strihanie tak štyrikrát do roka.

Ruka v ruke s týmto mýtom ide aj mýtus o dĺžke vlasov, ktorá sa postupom času znižuje. To znamená, že čím sme staršie, tým kratšie vlasy budeme mať. Samozrejme, tento mýtus nie je tak úplne mýtom. Veľmi veľa záleží od toho, ako sa o svoje vlasy staráme. Pokiaľ sme si ich nikdy nefarbili, dodávali im potrebné živiny, tak ich pokojne aj na staré kolená môžeme mať po pás. Starnú rovnako ako naša tvár, ubúda z nich melanín, ale ak sa o ne budeme dostatočne starať, môžeme ich mať krásne a husté po celý život.

čo urýchli rast vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Škodlivosť šampónov a kondicionéru

Kondicionér nepovažuje každá žena za dôležitú súčasť starostlivosti o vlasy. Mnohé sa totiž obávajú ich účinku na vlasy z dlhodobého hľadiska, hlavne tie, čo majú jemné vlasy. Naopak, tie ženy, ktoré majú suché vlasy, si dávajú kondicionéru viac, než samotného šampónu. Je v tom problém? Nie! Kondicionér by mala používať každá z nás, aj tá s jemnými vlasmi. Práve pre tento typ vlasov sú určené špeciálne spreje, ktoré sa z vlasov nevymývajú. Na suché vlasy môžete pokojne používať normálny kondicionér, avšak vždy v množstve asi dvoch päťdesiat centoviek.

Posledný mýtus, ktorý v podstate nie je tak úplne mýtom, hovorí o tom, že naše vlasy si časom zvyknú na konkrétny produkt a stanú sa voči nemu imúnne. Podľa kaderníkov sa oplatí produkty po určitej dobe striedať. Netýka sa to iba laku na vlasy a iných produktov, ktoré slúžia na konečnú úpravu. 

Milé dámy, posledná rada - nebojte sa nosiť klobúky! Niektorí tvrdia, že časté nosenie klobúkov priamo súvisí s vypadávaním vlasov. Avšak vypadávanie vlasov je dané geneticky a klobúk to nijako neurýchli. 

Musíš vidieť: Vypadávanie vlasov po pôrode: Prečo vypadávajú a ak to zastaviť?


  • Zdieľaj:
 • 12
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Mária Maxianová 09.08.18 07:44

MM
karma
100.00

vždy som túžila po krásnej hustej hrive, robím čo môžem, ale keď nie je nadelené...

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.08.18 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok!

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 09.08.18 08:34

MB
karma
98.00

vZDY SOM SA BAVILA NA MYTE STRIHANIM VLASY HUSTNU .....

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 09.08.18 09:55

NL
karma
105.00

Zaujímavý článok. Vždy som túžila po hustej hrive :-)

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 09.08.18 10:44

karma
109.00

S tou hustotou v starošom veku neviem, či to tak je pravda, lebo ešte som nevidela staršieho člkoveka, ktorý by mal husté vlasy. Narásť môžu, ale určite redšie a tenšie ako boli kedysi.

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 09.08.18 13:49

RM
karma
100.00

Zaujímavý článok a určite aj v nejakých príspevkov súhlasím.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.08.18 14:55

karma
108.00

Tiež ma niekedy potrápi vypadávanie vlasov,ale doplnia sa vitamíny a všetko je ok,určite neverìm týmto mýtom..

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 09.08.18 15:56

JU
karma
103.00

pri padaní vlasov strihanie nepomôže, no vždy je dobre keď rozštiepené konce idú dole.. najlepšie je doplniť telu potrebné vitamíny raz za čas..

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 10.08.18 11:59

MS
karma
100.00

Môžem potvrdiť,že farbením moje vlasy veľmi strácajú na kvalite.Pomaly sa s tým zmierujem, ved šediny zakryť musím.

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 10.08.18 11:59

MS
karma
100.00

Môžem potvrdiť,že farbením moje vlasy veľmi strácajú na kvalite.Pomaly sa s tým zmierujem, ved šediny zakryť musím.

 • 0
Odpovedať

Monika Grígelová 10.08.18 15:54

MG
karma
55.00

S tým farbením doma nesúhlasím, nakoľko mne spálila vlasy práve kaderníčka... :)

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 01.09.18 21:32

TS
karma
107.00

Tie klobúky ma potešili, kedysi som ho nedala z hlavy dole a tiež ma všetci strašili, že to nie je dobre :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní