Pestovanie na balíkoch slamy: Zisti, prečo treba ísť do toho!

Pestovanie na balíkoch slamy: Zisti, prečo treba ísť do toho!

Pestovanie na balíkoch slamy sa stáva čoraz populárnejším spôsobom záhradkárčenia aj medzi nami Slovákmi. Že ste o tom ešte nepočuli, respektíve zaujíma vás, v čom spočíva, aké sú výhody a prečo sa na túto formu pestovania začíname obracať? V tom prípade čítajte ďalej a možno tomu prídete samy na chuť.

Čo všetko sa dá pestovať na slamených balíkoch?

Paradajky, papriky, uhorky, tekvice, mrkvu, ale dokonca aj jahody, kvety a bylinky – to všetko si môžete ľahko dopestovať na slamených balíkoch. Slama ako pestovateľské prostredie totiž ponúka nemálo výhod. Veď len odpadnutie povinnosti plieť burinu, okopávať a to všetko bez priestorových obmedzení je obrovské plus. Môžete tak pestovať zeleninu aj v prípade, že vo vašej záhrade sa nachádza nekvalitná pôda, chudobná na živiny. Uznávame, je to ešte stále viac experiment, než bežná forma pestovania, ale keď sú naň samé dobré ohlasy, nie je dôvod to nevyskúšať, no nie?

Pozri aj: Láka ťa pestovanie koriandra? Zisti, ako ho mať čerstvý po celý rok!

pestovanie na slame

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Chce to len dôkladnú prípravu a pestovanie sa môže začať

Ako to celé vlastne funguje? Zjednodušene povedané, položíte si balík slamy kamkoľvek, pokojne aj na betónovú plochu a pestujete. Lepšie však bude, keď si to celé trochu rozmeníme na drobné. Na miesto (najlepšie slnečné), kde bude uložený balík slamy, si rozložte buď kartón alebo vrstvu novín, prípadne izolačnú fóliu. Tento krok vynechajte jedine v prípade, že slamený balík položíte na naozaj kvalitnú pôdu, z ktorej môže slama čerpať živiny.

Budete potrebovať, logicky, balík slamy (ideálne hranatý), na ktorý nasypete hnojivo (musí obsahovať aspoň 20 % dusíka a neuškodí ani obsah fosforu a draslíka). Na jeden balík budete na začiatok potrebovať približne tristo gramov hnojiva.

alternatívne spôsoby pestovania

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Kde zoženiete balíky slamy?

Takúto slamu si bez problémov môžete zakúpiť na najbližšej farme alebo u poľnohospodára vo vašom okolí. Hnojivo, ktoré ste vysypali na slamu, zalejte vodou, v ideálnom prípade dažďovou a odstátou. Vodu bude tento balík potrebovať aj na druhý a aj na tretí deň, ešte pred samotnou výsadbou, a to tak, aby bola slama dostatočne mokrá.

Na štvrtý, piaty a šiesty deň opäť posypte balík slamy hnojivom, stačí každý deň po sto gramov. Každé hnojenie zalejte vodou, skôr teplou, ako studenou. Počas ďalších troch dní pokračujte v hnojení a zalievaní teplou vodou, avšak používajte už len malé množstvo hnojiva. Od desiateho do dvanásteho dňa už nehnojte, len zalievajte tak, aby bol balík permanentne vlhký.

Prečítaj si: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

pestovanie kvetov na slame

Zdroj: Shutterstock®

Čo nasleduje po procese prípravy?

Celý tento dvanásťdňový proces prípravy slamy sa deje preto, že slama je takzvaný mŕtvy produkt, ktorý treba doslova oživiť pomocou organizmov a žiadúcich baktérií. Keď je balík slamy pripravený na výsadbu (asi na dvanásty deň od zasypania hnojivom), spravte do slamy menší otvor, kam vložíte sadeničku aj s pôdou a zalejte. Postupujte rovnako ako keby ste sadeničku vkladali do klasickej pôdy. Ak chcete na balíky slamy vysievať zeleninu zo semiačok, navrch slameného balíka nasypte menšiu vrstvu substrátu a vkladajte semienka.

ako sa pestuje na slame

Zdroj: Shutterstock®

Na balíkoch slamy je úžasné, že na nich môžete plodiny pestovať aj po stranách, nielen zvrchu. A teraz už len s úsmevom do trochu netradičného, no zato veľmi efektívneho pestovania toho, čo vám prinesie radosť a zdravie! :-)

- Anketa

VYSKÚŠALI BY STE PESTOVANIE NA BALÍKOCH SLAMY?

Odpovedalo 75 ľudí  

Áno, prečo nie?
91%
Neviem, pripadá mi to zbytočne zložité
7%
Nič také ma neláka
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 13.08.18 08:56

MM
karma
100.00

rada dobrá, horšie je to s tou slamou...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 16.08.18 08:28

ĽŠ
karma
100.00

O pestovaní na slamených balíkoch, určite má svoje výhody, rada vyskúšam.

  • 1
Odpovedať

Ján Komada 14.10.18 19:03

JK
karma
103.00

určite na jar vyskúšam

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:34

karma
127.00

Vyzerá to super, veľmi zaujímavý nápad.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní