Žiarlivosť: Ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (2.časť)

Žiarlivosť: Ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (2.časť)
 • 07.05.2016
 • Vladimíra Drábiková

V prvej časti tohto článku, sme sa zamerali na nejaké dôvody, prečo by ste mohli mať pocit žiarlivosti a ako sa táto vaša žiarlivosť prejavuje. Teraz sa naučíme dentifikovať svoje správanie, pocity a naučiť sa ich ovládať, prekonať a hľadať iný spôsob riešenia.

Existuje svetlo na konci tunela?

Niekedy človek uviazne uprostred svojich emócií. Vtedy prichádza úzkosť a pocit, že trápenie nikdy neskončí. Možno vám partner začne vyčítať vaše správanie, nebude ho chápať a možno vás aj podvedie.

Ale to neznamená, že dovolíte aby sa vaše srdcia rozdelili. Môžete postupne prekonať ťažké obdobie a napokon po všetkých ťažkostiach príde aj opätovné pochopenie a dôvera.

Ak ste nečítali 1. časť, tak: Žiarlivosť: Ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (1.časť)

Žiarlivosť: ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (2.časť)

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa dostať ku koreňu žiarlivosti?

Žiarlivosť je otázkou srdca a môže tiež prameniť z nepoznaní vzácností toho druhého. Spôsob akým vidíte sami seba, môže tiež ovplyvniť, ako sa pozeráte na svojho partnera a na váš vzťah.

Z tohto dôvodu sa opýtajte samej seba, za čo stojím? Aká je moja hodnota?

Zvyčajne nízke sebavedomie a disfunkčné vzťahy sú veľmi úzko prepojené. Na chvíľku sa zamyslite nad vašimi predošlými vzťahmi. Ak ste trpeli nízkym sebavedomím je veľmi pravdepodobné, že ste mali podobné problémy vo vzťahoch. Opakujúca sa žiarlivosť, alebo dokonca podvádzanie.

Aké sú spoločné vlastnosti vašich partnerov?

Poďme hlbšie...

Nestačí zistiť, či je niečo medzi vašimi predošlými vzťahmi a súčasným podobné. Rovnako dôležité je uvedomiť si, čo prežívate v danom momente žiarlivosti.

Keď sú vaše emócie na vrchole, opýtajte sa samej seba tieto otázky:

 • Čo vo vás vyvolalo žiarlivosť?
 • Je to skutočná hrozba, alebo máte len z niečoho strach?
 • Akú vinu na tom nesie váš partner?
 • Čo môžete urobiť lepšie?

Odporúčame prečítať: Vyrobte si kaskádový kvetináč z drevených paliet!

Žiarlivosť: ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (2.časť)

Zdroj: Shutterstock®

Ako prekonať žiarlivosť?

Naozaj môžete všetko lepšie zvládnuť, avšak držte sa nasledujúcich dvoch bodoch. 

1. Komunikácia s partnerom

 • V prvom rade musíte vášmu partnerovi vyznať svoje city. Odporúčame začať s vysvetľovaním, nielen vašich pocitov, ale aj podrobného opísania jednotlivých situácií, ktoré vám u partnera prekážajú. Dávajte si pozor, aby to váš partner nevnímal ako útok, len ako otvorenú debatu. Snažte sa medzi sebou komunikovať s láskou.
 • Nekomunikujte stroho, ale snažte sa komunikovať pozitívne. To znamená, že začnete hovoriť jemne, taktne a otvorene. Vaším cieľom nie je spôsobiť hádku a krik. Váš partner bude ochotnejší a prístupnejší, pokiaľ vás nebude vnímať ako sopku pred výbuchom. V prípade, že existujú skutočné dôvody na žiarlivosť, potom si stanovte základné pravidlá a postup, ako ich chcete prebrať.
 • S vaším partnerom by ste sa v spomienkach mali vrátiť do obdobia, kedy ste sa do seba zamilovali. Niekedy môžete zabudnúť na dobré okamihy vo vašom vzťahu a pozitívne vlastnosti toho druhého.
 • Doprajte vášmu partnerovi slobodu. Bude potrebovať čas, aby našiel samého seba, strávil čas s priateľmi a blízkymi. Každý občas potrebuje prežívať osobný rast a individuálne zážitky. Váš partner bude šťastný, že mu dôverujete a môže mať aj osobné voľno a vy sa budete tešiť zo šťastného vzťahu.
 • Neskôr, by ste mali ožívať staré tradície. Začnete chodiť na akcie ako pár a nájdete si spoločné chvíle plné radosti, náklonnosti a smiechu.

Odporúčame prečítať:20 najčastejších problémov vo vzťahoch

Žiarlivosť: ako ju prekonať, aby ona neprekonala vás (2.časť)

Zdroj: Shutterstock®

2. Teraz sa zameriame na vás

 • Zamerajte sa vašu osobnosť. Kto ste, alebo kým ste, keď nie ste s partnerom. Spoznajte svoju cenu.
 • Ak si všimnete, že sa opakovane negatívne na niečo reagujete, zastavte to. Zmeňte svoj režim! Cvičte, zdravo sa stravujte, doprajte si masáž, alebo si začnite písať denník. Jednoducho dovoľte vašej duši oslobodiť sa.
 • Rozbehnite váš osobný život. Začnite sa stretávať s priateľkami, navštívte prarodičov, alebo sa vyberte na poznávací zájazd.
 • Ak máte pocit, že sa vám veci vynikajú z pod kontroly, navštívte poradcu. Či už zvolíte lifekouča, alebo vzťahového kouča, či psychológa, je na vás.
 • Začnite robiť niečo zmysluplné. Choďte pomôcť utečencom, navštíviť deti v domove, navštívte vývarovne pre bezdomovcov, či strávte čas so psíkmi z útulku. Váš život bude mať iný význam a zmysel.
 • Váš vzťah má byť pre vás uvoľňujúci a neobmedzujúci. Žiarlivosť vás zväzuje a ničí... nedovoľte žiarlivosti, aby zničila vás, aj váš život.

Nezabúdajte, že vy aj váš partner si dlhujete navzájom pocit šťastia a radosti.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 07.05.16 11:27

SK
karma
113.00

dobry clanok

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní