5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť
  • 24.03.2017
  • Ján Hamrák

Na svete je veľa úžasných pamiatok postavených ľuďmi. No niektoré vám v pamäti ostanú raz a navždy. Ich krása, majestátnosť, či príbeh a história vám doslova vyrazia dych. Nie je nič čo by sa s nimi dalo porovnať, sú skutočnými skvostami svetového kultúrneho dedičstva.

Krajinám kde sa nachádzajú navyše prinášajú nemalé zisky v podobe príjmov z turizmu. Vybrať z nich tie najzaujímavejšie je vecou vkusu a názoru každého z nás. My sme zvolili nasledujúcich 5 monumentov.

1. Egyptské pyramídy

Posledný dodnes zachovaný staroveký div sveta. Sú jednoducho monumentálne v tom pravom zmysle slova. Prastaré a majestátne sa týčia v púšti v Gíze už celé tisícročia. Jedná sa o najznámejšiu pamiatku nielen v celom Egypte, ale aj o jednu z najslávnejších na svete. Kto ich raz videl už nikdy nezabudne.

Odporúčame prečítať: Tieto hrady a zámky by ste mali aspoň raz vidieť

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

Zdroj: Shutterstock®

2. Tádž Mahal

Tento monument bol postavený z čistej lásky. Dal ho vystavať indický panovník dynastie Mogulov Šáhdžahán ako mauzóleum na pamiatku svojej milovanej zosnulej manželky. Tádž Mahal je jedným z najznámejších symbolov Indie rovnako ako rieky Indus, či Ganga. V roku 2007 bol zaradený medzi nových sedem divov sveta.

Odporúčame: Najdostupnejšie Štrbské vyhliadky, ktoré sa oplatí navštíviť

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

Zdroj: Shutterstock®

3. Koloseum

Kto bol v Ríme a nevidel Koloseum, tak ako keby tam ani nebol. Jedná sa o najznámejšiu dodnes zachovanú pamiatku slávnej a mocnej Rímskej ríše. Postavené bolo v prvom storočí pred naším letopočtom. Stáročia bolo svedkom krvavých gladiátorských zápasov. V dobe najväčšej slávy sa do jeho útrob zmestilo viac ako 50 000 divákov. Dnes je jednou z najkrajších pamiatok Ríma.

Odporúčame prečítať: Goa: India akú by ste nečakali

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

Zdroj: Shutterstock®

4. Machu Picchu

Sú to síce iba ruiny starodávneho mesta bájnych Inkov, ale aké! Mesto sa nachádza na strmom horskom sedle asi 400 metrov na riekou Urubamba v nadmorskej výške viac ako 2400  metrov. Po tom ako mesto Inkovia v priebehu 15. storočia postavili ho z neznámych dôvodov opustili. Dlho ležalo stratené v džungli v Peruánskych Andách, až pokiaľ ho v roku 1911 neobjavil slávny americký archeológ a dobrodruh Hiram Bingham. Taktiež patrí medzi nových sedem divov sveta.

Odporúčame prečítať: Kastília, prastaré srdce hrdého Španielska

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

Zdroj: Shutterstock®

5. Veľký čínsky múr

Dlhé roky sa o ňom tradovalo, že sa jedná o jedinú stavbu na svete, ktorú vidno z vesmíru voľným okom. To síce nie je pravda, no stavba je to ozaj monumentálna. Múr (či presnejšie sústava mnohých múrov, pevností a rôznych opevnení) má viac ako 3400  kilometrov a stavali ho státisíce robotníkov roky a roky. Číňania tvrdia, že má až 8851  kilometrov. Tak či tak, je Veľký čínsky múr ako jeden z nových divov sveta vskutku úžasný. No kto by ho už len nechcel aspoň raz vidieť?

Odporúčame prečítať: Spoznajte s nami lákadlá Andalúzie. Mestá ako Granada a Córdoba.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 24.03.17 07:23

SK
karma
86.00

krása

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 25.03.17 18:58

IM
karma
100.00

rada by som si to porela na živo no to je len sen

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 08.05.17 14:20

HZŠ
karma
100.00

Zatiaľ len pyramídy som videla......a asi to tak aj ostane. :(

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 26.05.20 07:16

KS
karma
133.00

Zatiaľ som nevidela nič z toho a ktovie či vôbec uvidím, možno aspoň raz koloseum v Ríme :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní