Ako na nás pôsobí meditačná hudba

Ako na nás pôsobí meditačná hudba
  • 01.10.2014
  • Silvia Karasová

Čaro tónov nemôže hádam poprieť žiadna z nás. Hudba opantá každého, je jedno či ide o tvrdý rock, metal, folklórne spevy, alebo vážne orchestrálne melódie. V širokom spektre hudby si každý nájde to svoje. Meditačná hudba je špeciálna sama o sebe, pretože je úmyselne vytvorená tak, aby navodzovala pocity uvoľnenia a odstraňovala stres. Zoznámte sa s ňou.

Meditačná hudba je snáď tým najjednoduchším spôsobom ako sa možno zbaviť stresu, ale aj nepríjemných negatívnych pocitov, ako je napríklad hnev, smútok, žiarlivosť, nenávisť, agresia, či frustrácia. Vďaka hudbe sa v nás navodzuje pocit harmónie, ktorý následne vytvára vhodné prostredie aj na uzdravenie tela. Nie je to vôbec zložitý proces. Keď sme totižto „v pohode“ všetko ide ľahšie, aj posilnenie imunity.

Odporúčame prečítať: Očistite svoje telo od toxínov

Ako na nás pôsobí meditačná hudba

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Prečo je dobré meditovať?

Zdravé účinky hudby sa využívajú v rôznych oblastiach. Napríklad taká muzikoterapia je založená práve na blahodárnych účinkoch melódií. V niektorých nemocniciach napríklad už na pôrodnici púšťajú bábätkám rôzne skladby. Prax totiž ukázala, že hudba na novorodencov pôsobí upokojujúco, bábätká ľahšie zaspia, aj sa vystrábia z prípadných ochorení. Tie, ktoré trpia podvýživou vďaka muzikoterapii skôr naberú na váhe. Táto liečebná technika je vhodná pre všetky vekové kategórie, hudba pozitívne pôsobí aj na ľudí s rôznymi neurózami, psychickými ochoreniami, či telesnými hendikepmi. Muzikoterapia napríklad nie je len o počúvaní hudby, ale môže sa konať aj ako hra na hudobný nástroj, či napríklad skladanie.

Relaxačné účinky hudby využíva aj joga – a to pri meditácii. Existuje k nej špeciálne vytvorená hudba – melódie, ktoré podporujú prehĺbenie meditácie. Taká tradičná indická hudba zas pôsobí na čakry a stimuluje energiu. 

Ako na nás pôsobí meditačná hudba

Zdroj: Shutterstock®

Typická relaxačná hudba je vhodná pre všetkých, aj tých, ktorí nepraktizujú meditovanie. Môže ísť napríklad o zvuky padajúcej vody, šum mora, či lístia. Fantázii sa pri oddychu medze nekladú :)

Pri akej hudby si najlepšie oddýchnete vy?

Odporúčame prečítať: Mandaly pre duševnú pohodu

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 17.05.16 19:17

SK
karma
114.00

mam rada modernu hudbu, dzes

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní