Ako si vyrobiť adventný veniec? Neboj sa, takto to hravo zvládneš!

Ako si vyrobiť adventný veniec? Neboj sa, takto to hravo zvládneš!

I ku koncu tohto roka sa pomaly blíži obdobie adventu. Už túto nedeľu budeme na adventnom venci zapaľovať prvú sviečku. Áno, najkrajšie sviatky roka sa neodvratne blížia. Vonku sa pomaly ochladzuje, v obchodných centrách začnú hrať vianočné koledy, v televízii sa môžeme tešiť na vianočné rozprávky a v domácnostiach čoskoro rozvoňajú tradičné cukrovinky. Nuž, Vianoce sú za rohom. Kým však obdarujeme svojich milovaných pod jedličkou nejakou milou drobnosťou a užijeme si s nimi tieto krásne chvíle, musia na adventom venci dohorieť všetky štyri sviece.

A práve na adventné vence sa pozrieme aj v nasledujúcom článku. Kupujete si túto dekoráciu, ktorá je súčasťou našich tradícií, alebo sa nebojíte vytvoriť vlastnú? Doma vyrobený adventný veniec má oproti tomu kupovanému jednu obrovskú výhodu, a to, že jeho vzhľad môže byť presne podľa vašich predstáv. Nemusíte tak behať po obchodoch a hľadať ten pravý. Jednoducho si ho pripravíte doma, stačí zopár drobností, dobrý nápad a aspoň trošku šikovné rúčky. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov na to, ako postupovať pri výrobe adventného venca. V galérii tiež nájdete množstvo nádherných inšpirácií, medzi ktorými dozaista nájdete svojho favorita. 

Odporúčame: Ako správne obliecť dieťa: Nielen na jeseň a na zimu

domáci adventný veniec

Zdroj: Shutterstock®

Na začiatku by mal byť nápad

Ak ste sa rozhodli, že tento rok si adventný veniec vyrobíte, verte, že určite neoľutujete. Vami vyrobený veniec bude mať vlastnú osobnosť a dozaista perfektne zapadne do vašej domácnosti. Pred tým, než sa pustíte do výroby, musíte sa dobre zamyslieť nad tým, aké adventné vence sa vám vlastne páčia. Chcete sa držať klasiky v podobe prírodných materiálov? Určite je pre vás vhodný klasický kruhový veniec s vetvičkami ihličnanov, šiškami, drobnými ozdôbkami a, samozrejme, štyrmi dominantnými sviečkami po obvode. Ak sa však neobávate vystúpiť z davu, môžete skúsiť i niečo netradičnejšie či modernejšie. Všetko závisí na vašich preferenciách.

Adventný veniec by mal ladiť s atmosférou vo vašej domácnosti. Zladiť ho tiež môžete farebne, či už s interiérom alebo aj vianočným stromčekom, ktorý budete skôr alebo neskôr zdobiť. Ak je váš stromček zdobený tradičnou červenou a zlatou, neváhajte túto kombináciu využiť aj pri výrobe domáceho venca. S hľadaním predstavy o ideálnom adventnom venci vám dozaista pomôže internet, kde nájdete nespočetné množstvo týchto krásnych dekorácií. Inšpirovať sa môžete i v našej galérii, v ktorej nájdete vence od výmyslu sveta. Ak sa vám nejaký veniec zapáči, môžete si ho vyrobiť, alebo sa ním len inšpirovať a trochu ho obmeniť podľa seba. Fantázii sa medze nekladú!

Pozri aj: Netradičná veľkonočná dovolenka: Čo tak si vychutnať sviatky inak?

tradičný adventný veniec

Zdroj: Shutterstock®

Túžite po prírodnej klasike?

Kruhový veniec z ihličnanov je klasika, ktorej sa nedá čo vytknúť. Túto verziu adventného venca môžete nájsť v tomto období asi v každom obchode, ale prečo si nevyrobiť vlastný z prírodných materiálov, ktorý bude krásne rozvoniavať a bude mať osobité čaro? Vôbec nejde o náročný proces. V prvom rade si však musíte pripraviť všetok materiál, bez ktorého sa nezaobídete. Najdôležitejšie sú, samozrejme, štyri sviece a potom veniec. Ten zoženiete v predajniach s kreatívnymi potrebami a pred sviatkami aj vo väčších supermarketoch. Dostupné sú slamené, polystyrénové aj iné vence. Veľkými pomocníkmi sú drôtik, s ktorým môžete pripevniť halúzky ihličnanov, a tavná pištoľ, s ktorou zalepíte prakticky čokoľvek.

A nakoniec stačí už len vybehnúť do prírody. Nazbierajte si ihličie či nejakú zeleň (napríklad tuju), šišky, imelo, oriešky, šípky a čo vám len napadne. Veniec krásne rozvoňajú tyčinky škorice či sušené pomaranče. Ak nechcete mať len čisto prírodný veniec, pokojne popridávajte drobné vianočné ozdôbky. Použiť môžete aj saténové stužky či klasické motúziky na vytvorenie jedinečných detailov. Ak už máte materiál pripravený, môžete sa pustiť do aranžovania. Veniec najskôr dôkladne obmotajte zeleňou a pripevnite ohybným drôtikom. Umiestnite na veniec sviečky. Prichytiť ich môžete pevným drôtom či klinčekmi, dostupné sú prípadne aj držiaky na sviečky. Následne stačí už len pridávať jednu dekoráciu po druhej. Začnite tými najväčšími a drobnými ozdobami už len vylaďte vzhľad venca do dokonalosti.

moderné adventné vence

Zdroj: Shutterstock®

Čo tak skúsiť niečo modernejšie?

Ak nie sú klasické zelené adventné vence nič pre vás, rozhodne sa neváhajte inšpirovať najrozličnejšími prevedeniami vencov, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi moderné. Veľkým trendom je v súčasnosti použiť len štyri mohutnejšie sviečky a nejaký podnos. Môže ísť o obdĺžnikovú tácku či ozdobný tanier. Voliť môžete keramický aj drevený podnos. Výber je na vás. Sviečky môžu v takomto prípade tvoriť dominantu adventnej dekorácie, pričom k nim stačí pridať zopár ozdôbok. Sviečky je možné obsypať menšími vianočnými dekoráciami, rolničkami a guľami, taktiež prírodnými materiálmi, napríklad šiškami, kamienkami, sušeným ovocím, halúzkami, kôrou či machom. Závisí na vás, či sa vám páči minimalizmus a čistý vzhľad alebo sa nebojíte kombinovania a vrstvenia. 

Veľmi peknú adventnú dekoráciu si môžete pripraviť zo štyroch sviečok a nejakých štyroch ozdobných pohárov, pokojne zaváraninových pohárov či iných sklených nádob. Do každej z nich umiestnite sviečku. Nádobu môžete dozdobiť jutovým motúzom. Taktiež môžete pridať číslo, ktoré bude určovať poradie zapálenia sviečky. Nejakú dekoráciu môžete umiestniť aj do vnútra nádob. Ak sa vám nepáči chladné sklo, neváhajte využiť teplé drevo. Kus polienka môžete využiť ako základňu pre sviečky. Pridajte trochu ihličia a zopár šišiek a máte hotovo. Pri modernejších vencoch sa nebojte voliť mohutnejšie sviečky rôznych farieb, prípadné aj klasické tenké a dlhé sviece. Nechajte ich vyniknúť. I pri takýchto vencoch môžete voliť rôzne farebné prevedenie. Niektorým sa páčia neutrálne zemité farby, taktiež biela a sivá, iní sa neboja bordovej či tmavomodrej. 

1 z 15

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 25.11.19 07:18

ĽŠ
karma
100.00

Stačí naozaj dobrý nápad, aspoň trošku šikovné rúčky a zopár drobností.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 25.11.19 10:11

MC
karma
109.00

Aj keď v obchodoch je veľký výber adventných vencoch ,predsa vlastnoručne urobený viac poteší.

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 25.11.19 13:47

MB
karma
108.00

V dnešnej dobe keď máme dostatok materiálu , stačí zapojiť fantáziu a urobiť si adventný veniec podľa svojho vkusu. Je to aj pekný zvyk v rámci rodiny aj kvoli deťom aby si uvedomili že prichádza sviatočný čas.

  • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 25.11.19 15:19

SZ
karma
93.00

Krásne inšpirácie :-)

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 26.11.19 00:44

MM
karma
107.00

Veľmi pekné inšpirácie

  • 0
Odpovedať

Ivana Šurániová 28.11.19 12:44

karma
100.00

krasne inspiracie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní