Balenie na dovolenku: Vďaka týmto radám sa zbalíš rýchlo a efektívne!

Balenie na dovolenku: Vďaka týmto radám sa zbalíš rýchlo a efektívne!

Balenie na dovolenku je pre niekoho činnosť, ktorú si doslova užíva, pretože je to predzvesť dlho očakávaného a zaslúženého voľna a užívania si, iní sa ale k baleniu odhodlávajú niekoľko dní, až sa k tejto nevyhnutnej činnosti nakoniec dokopú na poslednú chvíľu. A čo si budeme klamať, často to tomu aj zodpovedá. Väčšina z nás totiž cestovanie zbožňuje, no balenie už menej. Aby však bolo vaše balenie na dovolenku efektívne a naozaj rýchle, máme pre vás niekoľko užitočných rád. Pozrite sa, ako si uľahčiť a zefektívniť prípravu na dovolenku!

Pozri aj: Grécka kuchyňa: Čo musíš počas návštevy Grécka jednoznačne ochutnať?

ako si zbaliť kufor

Zdroj: Shutterstock®

Samozrejme, všetko vždy závisí od toho, aký je cieľ vašej cesty. Ak sa chystáte dovolenkovať na slovenských horách a v stane, zrejme bude vaša batožina obsahovať úplne iné veci, ako pri all inclusive dovolenke v Dubaji. Preto sme sa snažili dať dokopy tipy a návody čo najvšeobecnejšie, no zato užitočné. Nech sa páči, tu sú rady, ako si ušetriť čas aj nervy!

1. Nájdite si čas a vytvorte si zoznam!

Presne tak, sadnite si s perom a papierom a urobte si zoznam všetkého, čo si chcete a potrebujete vziať na dovolenku. Na tento zoznam si však nájdite čas v dostatočnom predstihu, aby ste sa vyhli zbytočnej panike z toho, čo ešte treba na poslednú chvíľu dokúpiť alebo zaobstarať. Keď dôjde k samotnému baleniu, jednotlivé položky si odškrtávajte, aby ste mali prehľad.

Toto sú základné veci, ktoré si do dovolenkového zoznamu pripíšte ako prvé: platný pas / platný občiansky preukaz (ak cestujete v rámci EÚ), potvrdenie o cestovnom poistení, európsky preukaz poistenca, peniaze, platobná karta, cestovné doklady, ako letenka či pokyny, lieky, ktoré pravidelne užívate, mobilný telefón + nabíjačka, slnečné okuliare, samozrejme oblečenie, topánky a drogéria.

balenie k moru

Zdroj: Shutterstock®

2. Nebaľte si zbytočne to, čo si viete kúpiť aj priamo na mieste dovolenky!

V tejto chvíli zrejme naskočili iskričky v očiach mnohým z vás, veď predstava toho, že sa na dovolenku vyberiete len s kabelkou a priamo na mieste si nakúpite celú letnú garderóbu, vrátane topánok a šperkov, znie naozaj lákavo. Na mysli však máme skôr praktické drobnosti, ako šampóny, karimatky či osušky, šnorchel, ale napríklad aj plážové hračky pre deti.

Prečítaj si: Tip na letnú dovolenku: Najkrajšie pláže Talianska, ktoré sú rajom na zemi

ako sa rýchlo zbaliť na dovolenku

Zdroj: Shutterstock®

3. Ťažšie veci patria naspodok

Reč je napríklad o topánkach, ktoré by vám mohli ľahko, pri zlom umiestnení v kufri, poškodiť alebo pokrčiť ostatné veci. Medzi topánky a zvyšok vecí odporúčame uložiť osušky a uteráky, ktorými vytvoríte rovné „dno“ pre oblečenie. Navrch, naopak, patria ľahké veci, ako napríklad hodvábne blúzky.

4. Nepreháňajte to s oblečením!

To, čo vám však určite nesmie chýbať, sú plavky. Zbaľte si niekoľko topov alebo tričiek – čím ľahší materiál, tým lepšie, šortky, vzdušné a ľahké šaty, samozrejme pyžamo a spodnú bielizeň a zabudnúť by ste nemali ani na prikrývku hlavy. Keďže predpokladáme, že na dovolenku idete prioritne oddychovať, nelámte si príliš hlavu s dokonalou vizážou a aj žehličku na vlasy pokojne nechajte doma.

na čo nezabudnúť pred dovolenkou

Zdroj: Shutterstock®

Ešte pár dobrých rád na záver:

 • Ak to nie je nevyhnutné, sadu šperkov po prababičke alebo drahý tablet nechajte radšej doma.
 • Batožinu si nezabudnite označiť štítkom.
 • Ešte pred dovolenkou si spravte fotokópie svojich dokladov a nechajte si ich v kufri počas celej dovolenky.
 • Klasické knihy skúste vymeniť za elektronickú čítačku, určite neoľutujete.
 • Nenoste pri sebe počas dovolenky celý obnos peňazí! Nielenže tak neminiete všetko hneď v prvý deň, ešte budete aj ochránené pre prípad krádeže. Pokiaľ ide o hotelovú izbu, aj v rámci nej si peniaze radšej rozložte na viacero miest (len na ne potom určite nezabudnite).
 • Oblečenie z džínsoviny radšej nechajte doma – je zbytočne ťažká a predovšetkým je nahraditeľná inými, ľahšími materiálmi.
 • Pred odchodom na dovolenku nezabudnite vyniesť odpadky, vypnúť vodu a plyn, odpojiť spotrebiče z elektriky a pozatvárať okná!
 • Vezmite si so sebou aj pár liekov, ktoré neužívate pravidelne, ale môžu sa vám zísť, napríklad proti bolesti, na štípance alebo na zníženie horúčky.
- Anketa

BAVÍ VÁS BALENIE NA DOVOLENKU?

Odpovedalo 34 ľudí  

Áno, užívam si to
26%
Neviem, aj áno, aj nie
18%
Nie, je to pre mňa nutné zlo
56%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 02.07.18 05:40

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady pre rýchle a efektívne zbalenie!

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 03.07.18 13:11

MB
karma
98.00

Ja uz balim minimum veci, zistila som, ze iba zbytocne prevlacujem kopec veci a vacsinou nejdeme na kraj sveta a obchody su vsade.

 • 1
Odpovedať

Táňa Slahučková 01.09.18 21:36

TS
karma
107.00

Balenie neznášam, vybaľovanie ešte viac, ale väčšinu tipov dodržiavam :)

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 14.02.21 05:05

KS
karma
133.00

Áno správne sa zbaliť je niekedy umenie, osobne si na dovolenku beriem menej vecí, kufor nechávam poloprázdny, lebo sa poznám a viem, že veľa vecí si nakúpim priamo tam :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní