Chôdza alebo beh? Čo je pre vás efektívnejšie?

Chôdza alebo beh? Čo je pre vás efektívnejšie?
  • 08.08.2016
  • Vladimíra Drábiková

Milujete poobedné prechádzky, alebo uprednostňujete beh na dlhé trate? Občas je náročné určiť, ktorý z týchto pohybov je zdravší a efektívnejší... Alebo sa mýlime?

Podľa štúdií sa vedecky dokázalo, že chôdza dokáže byť rovnako účinná ako beh. Ide len o intenzitu a dĺžku. Ak by sme chceli chôdzou dosiahnuť rovnaké výsledky ako behom, je potrebné praktizovať dlhé a intenzívnejšie prechádzky.

A nielen to! Beh alebo chôdza sú pre naše telo potrebné a nevyhnutné.

Chôdza

Čo môže byť pre človeka prirodzenejšie ako chôdza? Tak ako nás naši rodičia viedli za ruky našimi prvými krokmi, tak by sme sa mali sami motivovať a podporovať nielen seba, ale aj naše ratolesti a blízkych k tomuto pohybu.

Práve chôdzou si udržujete dobrú fyzickú kondíciu, odbúravate stres, vytvárate lepšiu náladu a zlepšujete celkovú ohybnosť a koordináciu. Chôdzou si posilňujete kosti, bojujete proti tukom, zlepšujete činnosť mozgu a znižujete pravdepodobnosť srdcových ochorení (chôdza znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu a je prevenciou proti infarktu).

Takže, či už kvôli zdraviu, alebo s cieľom podporovať štíhlu líniu, určite si doprajte každý deň aspoň hodinku chôdze. Už po týždni pravidelného chodenia sa budete cítiť lepšie. Po dvoch týždňoch pocítite, že máte viac energie a určite budete chcieť v chodení pokračovať. Budete svieži, dobre naladení a urobíte niečo pre svoje zdravie.

Odporúčame prečítať: Natrvalo schudnúť? Riešením je HIIT tréning - METAFIT

Chôdza, alebo beh? Čo je pre vás efektívnejšie?

Zdroj: Shutterstock®

Beh

Behanie jednoznačne patrí medzi najznámejšie, najefektívnejšie a aktuálne aj najobľúbenejšie športy. S chôdzou majú toho veľa spoločného, nielen z fyzického hľadiska, ale aj zo zdravotného. Samozrejme, aj tu sa dá natrafiť na niekoľko negatívnych aspektov, našťastie tie pozitívne prevažujú. Pokiaľ máte dobrú imunitu a nie ste príliš náchylný na zranenia, neváhajte a pustite sa do behu :)

Beh má veľmi veľa zdraviu prospešných vplyvov. V prípade, že zainvestujete do kvalitnej obuvi a nepraktizujete beh o život, vaše kĺby vám budú vďačné. Behanie je pre ne oveľa menej traumatizujúce, než sa to všeobecne usudzuje. Viac im to prospieva, než škodí. Beh totiž posilňuje svalstvo, šľachy a väzy na nohách, takže v bežnom živote sú kĺby omnoho lepšie stabilizované a ľahšie odolávajú námahe. 

Je dokázané, že bežci omnoho ľahšie odolávajú bežným chorobám ako je chrípka, alergia, prechladnutie, kašeľ, srdcovo-cievne ochorenia. Okrem iného, ak praktizujete beh v každom druhu počasia, rovnako posilňujete vašu imunitu a v spojení so zdravou stravou si zlepšujete kondičku a postavu.

Odporúčame prečítať:Správna starostlivosť o telo pred cvičením jogy a po ňom

Chôdza, alebo beh? Čo je pre vás efektívnejšie?

Zdroj: Shutterstock®

Beh do schodov

Práve ten vám krásne začne rysovať postavu (stehná, zadok, boky). Rovnako posilní vaše srdce a zlepší kondíciu. Aj keď sa to možno nezdá, behanie do schodov (ak beháte správne) nepredstavuje takú záťaž na kolená a kĺby ako „obyčajné" behanie. 

Ani tu netreba zabúdať na dobrú a kvalitnú obuv. Ak ju už máte, môžete vyskúšať rôzne alternatívy behania po schodoch. 

Odporúčame prečítať: Omladnite vďaka plávaniu

Odporúčame prečítať: FITList.sk – zdravší život a sexy telo


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Chromíková 09.08.16 10:55

MC
karma
109.00

Pre mladých určite beh,a pre starších pešia turistika.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 09.08.16 17:04

SK
karma
114.00

veľmi rada chodím peši, denne do práce asi 2km v každom počasí, mám z toho dobrý pocit...

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 10.08.16 13:01

LK
karma
100.00

po behu je dobre si dávať tvaroh na obnovu a zotavenie sbvalov :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.07.19 21:42

JK
karma
100.00

Mám rada rýchlu chôdzu a aj prechádzky v prírode

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní