Práca v záhrade lieči: Ako ti pomôže skvalitniť tvoj život?

Práca v záhrade lieči: Ako ti pomôže skvalitniť tvoj život?

Práca v záhrade je buď najväčším koníčkom, povinnou jazdou alebo neuveriteľným utrpením. V ktorej skupine sa vidíte vy? Ak v posledných dvoch, tento článok je ako stvorený pre vás, pretože vám dokáže, ako zázračne vie také ľahké záhradkárčenie vplývať na človeka. A to tak po telesnej, ako aj duševnej stránke. Neveríte? Tak čítajte ďalej!

Záhradkárčenie rozhodne nemusí byť strašiakom

Nie ste z tých, ktorí by sa po pracovnom týždni tešili na dni voľna, pretože „aj tak ich strávim v záhrade“? Skúste zmeniť uhol pohľadu a z toho, čo bolo pre vás doposiaľ nepriateľom, si spravte príjemne strávený a navyše aj prospešný čas! Ak ste práve prekrútili oči, vôbec sa nečudujeme, ak raz k niečomu nemáte pozitívny vzťah, my to asi len ťažko zmeníme, ale rozhodne nebude na škodu dozvedieť sa, čo všetko, okrem vlastnými rukami dopestovaných potravín, vám taká záhradka môže dať.

Veď už len samotný pohľad na upravenú, krásne zelenú a rozkvitnutú záhradu je balzamom na dušu, o ktorom môžu ľudia na sídliskách väčšinou len snívať. Môže za to najmä zelená farba, o ktorej je známe, že eliminuje stres a celkovú vnútornú nepohodu.

Neprehliadni: Začnite s prvými prácami v záhrade

pracovanie na záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Ten najlepší relax pre vašu hlavu

Práca v záhrade určite nemusí byť len nekonečná drina, na konci ktorej sú iba boľavé kríže, hlina za nechtami a žiadny dobrý pocit. Môže to byť mimoriadne príjemná činnosť, pri ktorej si vaša myseľ dokonale oddýchne a vy si „pretiahnete“ stuhnuté a z kancelárie usedené telo. A keď už sme pri tom vplyve záhradkárčenia na telo, nie je to len nejaký náš výmysel, aby sme vás hneď teraz vyhnali od počítača do záhrady.

Aj vedci dokonca zistili, že pol hodinka práce v záhrade vám plnohodnotne nahradí tréning v posilňovni. Nehovoriac o tom, že z kovových činiek vám zdravá reďkovka nevyrastie a vo fitku sa nadýchate čohokoľvek, len nie čerstvého záhradného vzduchu.

žena v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Osvojte si správny postoj!

Ak ste sa aj doteraz vyhovárali na bolesti chrbta, aby ste tým ospravedlnili svoju dlhodobú absenciu medzi hriadkami, musíme vám prezradiť, že stačí zmeniť postoj (a to doslova) a záhradkárčenie si môžete užiť aj vy. Aby vás teda po práci v záhrade netrápil boľavý chrbát, pri každej činnosti, ako je okopávanie, kosenie alebo tlačenie fúrika, dbajte na vystretý chrbát.

To ale nie je všetko. Aby ste nepríjemným bolestiam naozaj predišli, osvojte si postoj, pri ktorom máte jednu nohu mierne predkročenú a záťaž prenášajte zásadne na nohy, nie na chrbát.

Pozri aj: Pesticídy v jedle: Takto jednoducho sa môžeš pred nimi ochrániť!

záhrada ako koníček

Zdroj: Shutterstock®

Pokiaľ ide o vytrhávanie buriny, siatie alebo sadenie, nepredkláňajte sa s vystretými nohami, ale čupnite si, ideálne s jedným kolenom položeným na zemi. Možno sa vám to zdá v tejto chvíli nemožné, ale pri troche snahy a vidine vlastnoručne dopestovanej zeleniny to zvládnete ľavou zadnou. :-) Určite to však na začiatok neprežeňte! Aby ste si na druhý deň nemuseli brať voľno z práce, pretože vám ukrutná svalovica nedovoľuje spraviť ani krok, záťaž pri práci v záhrade si dávkujte postupne, rovnako ako pri športe.

ako predísť bolesti chrbta

Zdroj: Shutterstock®

Práca v záhrade ako liečebná metóda

Mimochodom, vedeli ste, že taká pol hodinka kopania v záhrade vám spáli až 150 kalórií? Práca v záhrade sa dokonca využíva aj ako liečebná metóda, nazvaná hortikulturálna terapia. Predovšetkým ľuďom s duševnými, ale aj telesnými hendikepmi, pomáha osvojiť si zručnosti, zvýšiť sebavedomie a všeobecne skvalitniť ich život. Doprajte si takúto záhradnú terapiu aj vy a na konci nebude len zdravé bio ovocie a zelenina, ale aj vaše zdravé telo a zrelaxovaná myseľ. Veď predsa nie je nič efektívnejšie, ako spojiť príjemné s užitočným, čo poviete?

- Anketa

JE PRÁCA V ZÁHRADE VAŠÍM KONÍČKOM?

Odpovedalo 98 ľudí  

Jednoznačne áno, teším sa na to celú zimu
85%
Nezamýšľam sa nad tým - robím to, lebo treba
12%
Nie, neholdujem tejto činnosti
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 19.05.18 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 23.05.18 09:07

karma
110.00

Niekedy mám potrebu vyslovene ísť do skalky a dotýkať sa zeme , zelene a upokojiť vnútro....posilniť v sebe element zeme. :O)

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 19.06.18 22:24

JK
karma
100.00

Mám veľkú záhradu je to pte mna relax

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 17:00

karma
127.00

Ak sa človek v záhrade neprepracuje, je to iste balzam na dušu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní