Prečo je kombinovanie potravín nebezpečné? Toto určite nejedz!

Prečo je kombinovanie potravín nebezpečné? Toto určite nejedz!
  • 01.11.2018
  • Simona Kostková

Ak ste milovník akéhokoľvek jedla, spozornite! Možno ste o tom ešte nepočuli, ale existuje pár jedál, ktoré spolu nesmiete nikdy kombinovať. Mnohé z nich si pritom bez seba nevieme predstaviť, no ich kombinácia je z rôznych dôvodov nevhodná. Viete, o ktoré potraviny môže ísť?

Mliečny koktail, zeleninový šalát či mäsové cestoviny – nič nezvyčajné, však? Klasické pokrmy, ktoré máme radi a pritom práve tie sú súčasťou nechcenej kombinácie. Ktoré suroviny by ste nemali nikdy používať spolu a čo vám táto kombinácia môže spôsobiť, sa dozviete v našom článku. Čítajte ďalej!

Existujú rôzne „zlé“ kombinácie

Existuje mnoho potravín, ktoré by sa nemali spolu kombinovať. Niektoré z nich dokážu v našich črevách narobiť doslova ohňostroj. Môže ísť o rôzne potraviny, ktoré k sebe jednoducho nepasujú, ako napríklad mlieko a kyslé uhorky, melón a jogurt a mnohé ďalšie, na ktoré ste počas života už určite natrafili. Nejde o to, že by boli škodlivé, iba môžu svojím spojením potrápiť naše črevá.

Ďalšie nevhodné kombinácie sú také, kvôli ktorým môžeme pribrať niekoľko kíl bez toho, aby sme si toho boli vedomí. Podľa mnohých odborníkov existuje niekoľko potravín, ktoré by sa spolu nemali kombinovať, pretože urýchľujú ukladanie tukov. Problém predstavujú hlavne prílohy, bohaté na sacharidy, ktoré si zvolíme k bielkovinám. My však máme odlišné kombinácie potravín, ktoré majú po zjedení rôzne účinky na náš organizmus. Pozrime sa na to, ktoré to sú!

Zaujme ťa: Najesť sa pred či po cvičení? Rozlúskli sme túto fitnes dilemu ​

z čoho mi je zle

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na mäso!

Prvou kombináciou, ktorú miluje asi každý mäsožravec, je mäso so zemiakmi. Budete nás nenávidieť, ale je to jedna z najhorších kombinácií. Šťavnatý steak s hranolkami či kuracie stehno so zemiakovou kašou si rozhodne nedávajte! Dôvodom sú rozdielne tráviace enzýmy, ktoré sa v našom tele „bijú“. Na rozloženie škrobu zo zemiakov je totiž potrebné zásadité prostredie, pričom bielkoviny z mäsa potrebujú kyslé. To vedie k častému nadúvaniu, páleniu záhy a k celkovému zaťaženiu žalúdka. Náš tip: Ak si neviete predstaviť život bez tohto jedla, vyskúšajte aspoň zemiaky namočiť cez noc do vody, čím sa z časti zbavíte škrobu.

Podobnou voľbou sú aj cestoviny s mäsom. Počas trávenia sacharidov, ktoré začína už v ústach, vznikajú jednoduché cukry. Ak sa tieto naviažu na bielkoviny z mäsa, môžu vzniknúť zlúčeniny, ktoré sú nebezpečné pre naše srdce a cievy a tiež môžu stáť za vznikom cukrovky. Takže pokiaľ milujete bolonské špagety, dajte im zbohom!

ako stráviť mäso

Zdroj: Shutterstock®

Toto radšej nepite!

Máte radi pivo? Ak áno, tak určite viete, že počas dlhého večera vám k nemu padnú vhod čipsy alebo oriešky. A práve to je ďalšia zakázaná kombinácia. Potraviny s vysokým obsahom soli vedú k dehydratácii nášho organizmu a to vedie k ďalšiemu pivu. Rovnako to je aj pri inom alkohole. Majte preto poruke vždy aj pohár vody, ktorým uhasíte prípadný smäd!

Ďalší nápoj, ktorý netreba kombinovať s niektorým jedlom, je káva. Nebojte sa, nemusíte sa jej vzdať, stačí, ak si k nej nedáte syrový sendvič. Dôvod je celkom jednoduchý – instantná káva, v kombinácii s chlebom a syrom, vám nedá nič, okrem nadbytočných kalórií. Cukor v chlebe vraj dokáže znehodnotiť vápnik v syre, takže z pomerne neškodných raňajok nebudete mať naozaj nič. Snažte sa preto radšej zmierniť túto kombináciu s kvalitnou kávou, poprípade zeleným alebo čiernym čajom.

prečo piť pivo

Zdroj: Shutterstock®

Nekombinujte mliečne výrobky s ovocím!

Poslednou nechcenou kombináciou je ovocie a mlieko. Možno si poviete, že ananás a mlieko nejdú dokopy, no nájdu sa ľudia, ktorí si túto kombináciu doprajú. Či už vo forme mliečneho koktajlu či ako súčasť smoothie, nerobte to! Ananás obsahuje bromelín, ktorý, v kombinácii s mliekom a mliečnymi výrobkami, môže vyvolať intoxikáciu organizmu. A okrem toho je hlavne na ráno toto spojenie pomerne náročné pre naše trávenie. 

Rovnako by sme nemali kombinovať mlieko ani s iným ovocím, ako sú napríklad aj banány, ktoré sú nerozlučnou dvojkou v mnohých domácnostiach. Ovocie je samo o sebe náročné na trávenie a v kombinácii s mliekom ide o naozaj poriadnu záťaž pre naše črevá. Jedzte radšej tieto suroviny zvlášť a vaše trávenie sa urýchli a zlepší. Nezabúdajte, že práve črevá sú hlavným zdrojom našej imunity, takže ich zbytočne nezaťažujte! 

Odpadneš: Trikrát hádaj! Vieš, ktorá zelenina má najviac kalórií?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 01.11.18 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, niektoré kombinácia vedia spôsobiť naozaj nemalé problémy.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 01.11.18 09:21

DB
karma
114.00

no tak som si to konečne uvedomila,že banánový koktail,ktorý mám tak rada a po ktorom bývam nafúknutá ako balón nie je pre mňa najvhodnejším nápojom.čo už keď ho milujem,budem sa mu snažiť vyhýbať,veď banány sú dobré aj samotné.

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 01.11.18 12:33

PV
karma
113.00

Parádny článok .. Ja tiež kombinujem ,jedno cez druhé ,a potom je z toho galiba.. !! Tiež mám rada banánový kokteil ,no už si ho neurobím .. A ako to je s jogurtom ? Môžem si do neho dať ovocie ? Tiež to bude asi zlý nápad. Ja jem ovocné jogurty, ale známa si kupuje len biely a do neho si dáva ovocíčko ...

  • 0
Odpovedať

Peter Maňák 11.11.18 23:58

PM
karma
107.00

No teda, tak ja bežne kombinujem spomenuté veci...asi by som to mal viac sledovať.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 16.11.18 16:44

AR
karma
103.00

prestala som mixovat ovocie a mlieko (hlavne pri priprave smoothie)... ale taky steak a zemiaky by som si odpustit nevedela

  • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 17.11.18 11:31

JP
karma
100.00

:-o ooo toto ma teda prekvapilo, veru s tým ovocím a mliečnymi výrobkami som nerobila dobre

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní