Samozber malín 2019: Kde a za koľko si môžeš nazbierať maliny?

Samozber malín 2019: Kde a za koľko si môžeš nazbierať maliny?

Maliny sú typicky letným ovocím, ktoré mnohí z nás jednoducho milujú. Tieto drobné bobuľovité plody sýto ružovej farby sú nielen sladučké a chutné, ale i veľmi zdravé. Je mnoho dôvodov, prečo jesť maliny. Sú napríklad plné vitamínov C aj E, antioxidantov, riboflavínu či kyseliny listovej. Taktiež majú blahodarný vplyv na trávenie, úroveň krvného tlaku aj stav pokožky, vlasov a nechtov. Aspoň v letnom období by sme preto nemali váhať dopriať si pravidelne za hrsť tohto lahodného ovocia.

Mnohým z vás maliny dozaista práve dozrievajú i v záhradkách. Pre tých z vás, ktorí nemáte možnosť oberania vlastných plodov, máme jeden tip. Čo tak si ísť nazbierať maliny do jednej z mnohých plantáží a sadov, v ktorých sa dajú na Slovensku v posledných rokoch pooberať najrozličnejšie druhy ovocia? Práve teraz napríklad prebieha i samozber marhúľ. Ak ste však milovníkom práve malín, poradíme vám, kam sa môžete vybrať na ich zber!

Odporúčame: Sóda bikarbóna je skvelým pomocníkom pre telo aj zdravie!

oberanie malín

Zdroj: Shutterstock®

Pema jahody – Cesta do Rudiny

Dňa 8. 7. 2019 zahájila samozber malín spoločnosť PEMA JAHODY, s.r.o., ktorá sídli neďaleko Kysuckého Nového Mesta, konkrétne na Ceste do Rudiny pri obciach Rudina a Rudinka. Nazbierať je tu možné červené odrody malín Glen Ample, Octavia a Chemanius. Cena malín pri samozbere je 3,50 € za 1 kg. Oberať ich môžete do vlastných nádob, no na mieste je možné kúpiť i drevené či papierové košíky. O presných dátumoch zberu sa môžete informovať na www.pemajahody.sk, kde vám na úvodnej stránke budú poskytnuté aktuálne informácie, prípadne aj telefonicky na infolinke +421 918 232 704. Zber zvyčajne prebieha v dopoludňajších hodinách. 

Sady Liptov

Na rodinnej plantáži Sady Liptov pri Bodiciach neďaleko Liptovského Mikuláša taktiež ukončili samozber jahôd a začali so samozberom malín. Okrem toho sa tu tiež venujú pestovaniu černíc. Prvý samozber malín sa konal len nedávno, a to 17. 7. 2019. Na plantážach s veľkosťou 4 Ha sú pre zberačov pripravené dve odrody malín, a to Tulameen a Radziejowa. Tulameen je veľkoplodá odroda červených malín, ktorá patrí medzi svetovo najviac pestované a Radziejowa patrí medzi novšie, no veľmi kvalitné odrody. Cena je 4 € za 1 kg. O konkrétnych dátumoch zberu sa môžete informovať na ich facebookovej stránke Sady Liptov. Na samozber je zvyčajne potrebné sa zaregistrovať. 

nazbierané maliny

Zdroj: Shutterstock®

Samozber Horná Streda

Maliny a ďalšie bobuľové ovocie je možné zbierať aj pri Hornej Strede. Tu však začiatok sezóny ešte len klope na dvere a zber by mali odštartovať začiatkom augusta. Cena malín bude 5 € za 1 kg. V ponuke budú i černice, a to za 4 € za 1 kg. Presný dátum začiatku samozberu sa dozviete na ich facebookovej stránke Samozber Horná Streda. Bližšie informácie tiež môžete získať na telefónnom čísle 0915 069 954. Pestovatelia záujemcom tiež ponúkajú stánkový predaj bobuľového ovocia, napríklad aj čučoriedok.

Malinový sad – Martin

Chutné maliny si počas nadchádzajúcich týždňov budete môcť nazbierať aj na rodinnej farme Malinový sad kúsok od centra mesta Martin. Tu plánujú začiatok sezóny na koniec júla až začiatok augusta.

Maliny ponúkajú už za 3,50 € za 1 kg. Cena už nazbieraných malín je 6 € za 1 kg. Na jednu osobu je však pri vstupe potrebný minimálny odber zo sadu 2 kilogramy malín. Pestujú tu odrodu Polka, ktorá ponúka veľké červené plody. Presné dátumy zberov budú uverejňované na ich facebookovej stránke Malinový sad – Martin.

Odporúčame: Zdravá tortička s malinami

použitie malín

Zdroj: Shutterstock®

Čo s nazbieranými malinami?

Ak ste si náhodou uvedomili, že máte obrovskú zásobu malín, ktorú pravdepodobne nedokážete pred pokazením skonzumovať, nezúfajte. Existuje predsa toľko možností, ako s nimi naložiť. Úplnou klasikou je malinový džem, na ktorom si počas jesene aj zimy pochutí celá rodina. S radosťou pečiete alebo pripravujete dezerty a iné sladkosti pre svojich domácich maškrtníkov?

Žiadny problém! Každý milovník malín si dozaista vychutná malinový koláč s mrveničkou či malinový tvarožník. Ak sa potrebujete počas leta osviežiť, určite padne vhod želatínový zákusok s čerstvými malinami. A v prípade, že máte v obľube úžasné talianske zákusky, určite vás dostane malinovo-čokoládová panna cotta. Okrem toho si môžete maliny pridávať napríklad aj do ovocných štiav a koktejlov, jogurtu, ovsenej kaše či pudingu. 

Pozri aj: Nekvitne ti orchidea? Vďaka tomuto porastie ako z vody! Vyskúšaj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 19.07.19 06:25

ĽŠ
karma
100.00

Maliny sú skvelé, našťastie nám vystačia z vlastných zdrojov, no samozber je určite super, pre tých, ktorí ich nemajú možnosť pestovať.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.07.19 12:00

JK
karma
100.00

Mňamký mám v záhrade vnúčatká ich zberajú nestačia ani dozrieť

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 19.07.19 20:46

IM
karma
100.00

ako decko sme ich mali doma tolko, že aj sirup sme z nich robili teraz mi to aj chýba

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 20.07.19 19:11

MM
karma
100.00

my máme samozber na vlastnej záhrade, už netrpezlivo čakáme

  • 0
Odpovedať

Jana Brezovská 30.07.19 09:29

JB
karma
-1.00

najlepšie sú rovno z kríčka do úsť, ale keď ich je viac, tak určite aj džem využijeme v zime :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní