Terapia mačkou: 5 najlepších dôvodov, prečo mať doma mačku!

Terapia mačkou: 5 najlepších dôvodov, prečo mať doma mačku!
 • 11.08.2019
 • Michaela Kožáková

Sú chlpaté, huňaté, neposedné, nepredvídateľné, majú svoju osobnosť a internet ich miluje. Mačky. Obľúbení domáci miláčikovia, ktorí sa postupne udomácnili aj v našich obývačkách. Už nie sú len užitočnými zvieratami, obratnými chytačmi myší, ale aj spoločníkmi na výletoch či počas dlhých zimných večerov. Či máte doma veselé a neposedné klbko, maznavého kocúra alebo tichého introverta, každý z nich vám okrem zvieracieho priateľstva dokáže ponúknuť ešte viac. Čo? Čítajte ďalej a dozviete sa. 

Pozri aj: Komunikácia s mačkou? Pozri, čo sa ti snaží povedať

Čo je to pelinoterapia?

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to felinoterapia?

Felinoterapia – terapia mačkou je liečba úzkosti, depresie a stresu pomocou štvornohého lekára. Zlepšuje kvalitu života človeka a vytvára zvláštne, silné puto medzi majiteľom a jeho mačkou. Podľa štúdií je u ľudí, ktorí žijú s mačkami, menej pravdepodobné, že zomrú na infarkt, v porovnaní s tými, ktorí mačky nemajú. Títo domáci miláčikovia údajne dokážu pomôcť ľudom so srdcovými chorobami a zlepšujú ich stav. Mačka sa odporúča najmä starším ľudom, ktorí žijú sami, ale aj ľudom s Alzheimerom a demenciou, deťom s autizmom alebo malým pacientom s onkologickým či neurologickým ochorením, ktoré sú dlhodobo hospitalizované a negatívne naladené.

Známe sú dva druhy felinoterapie:

 • pasívna  neprebieha žiadny osobný kontakt s pacientom, mačka je len prítomná v miestnosti;
 • aktívna  priamy kontakt pacienta s mačkou.

Pradenie pomáha kostiam, šľachám a svalom

Pradenie našich domácich miláčikov prezrádza, že mačky sú šťastné a cítia sa bezpečne. Vedeli ste, že tento tichý prejav spokojnosti je považovaný za jeden z najpríjemnejších zvukov a dokáže liečiť naše kosti, šľachy a svaly? Pradenie mačiek sa pohybuje vo frekvencii 20 –140 Hz. Štúdie dokázali, že frekvencie v rozmedzí 18 – 35 Hz majú pozitívny vplyv na pohyblivosť kĺbov po zranení. Pradenie dokonca môže pomáhať pri hojení poškodených mäkkých tkanív, ako sú svaly, väzy a šľachy.

Môže redukovať stres

Hlavnou liečebnou silou mačky je redukovanie stresu. Keď prídete po ťažkom dni v práci domov a tá neposedná kopa chlpov so vztýčeným chvostom k vám pricupká a vy ju pohladíte, čo cítite? Úľavu, uvoľnenie, pocit domova, lásku. Jemným hladením kožušiny vášho mačacieho miláčika sa vaša myseľ môže zrelaxovať, uvoľniť a vyčistiť od negatívnych myšlienok. Táto terapia hladkaním vám tiež môže pomôcť pri depresii a úzkosti.

Zníženie rizika srdcových chorôb

Mať doma toto štvornohé stvorenie pomáha znižovať hladinu stresu, ktorá má vplyv na kardiovaskulárne choroby. Vlastnenie mačky môže skutočne prispieť k redukcii rizika srdcových ochorení, vrátane mozgovej príhody, a to až o tridsať percent. 

Neprehliadni:  Domáci miláčikovia celebrít: V takom luxuse si žije len málokto!

Menej alergií

Vedeli ste, že ak máte doma mačku, tak môžete zvýšiť svoju odolnosť voči alergiám a astme, a tak zlepšiť svoju imunitu? Dokonca niektoré štúdie odporúčajú mačku pri deťoch. Vystavovanie alergénom, ako je srsť, v skorom veku chráni vaše deti nielen pred alergiami na domáce zvieratá, ale aj proti ďalším, ako je napríklad alergia na roztoče či trávy. 

Mačky nás robia šťastnými

Títo malí nezbedníci dokážu rozžiariť aj ten najťažší a najsmutnejší deň. Štyri chutné labky, zvedavý pohľad, mäkký ňufáčik a jemné pradenie – kto im odolá? Ich nešikovné pády, reakcie na nové veci, dlhý chvost obtáčajúci sa okolo našich nôh nám dokáže v minúte zmeniť zamračený výraz na úsmev. Vďaka nim sa cítime všade vítaní. 

Mačky sú vynikajúcimi spoločníkmi pre osamelých ľudí, ochrancovia detí a láskaví terapeuti. Okrem iného, tieto chlpaté stvorenia nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, učia naše deti zodpovednosti, sú spoľahlivými budíkmi, robia mužov atraktívnejšími, zlepšujú nám náladu a držia nás vo forme, keď ich naháňame po celom dome. Kto by ich nemiloval? 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 11.08.19 07:10

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, niečo na tom určite bude!

 • 2
Odpovedať

Alžbeta Stanková 11.08.19 09:05

AS
karma
108.00

o pradení a jeho liečivých účinkoch počujem prvý krát.Ale aj to je pravda, že pre tehotné ženy sú mačky nebezpečné?

 • 0
Odpovedať

Michaela Kožáková Çakar 25.08.19 22:53

karma
111.00

Dobrý večer p. Alžbeta,

ak máte na mysli ochorenie toxoplazmóza, áno, mačka môže byť nebezpečná pre tehotné ženy. Mačky sa môžu nakaziť inými nakazenými zvieratami ako je myš, vtáci. Avšak mačka chovaná v byte na suchej strave- granule, sa toxoplazmózou nakaziť nemôže.
Nositeľom parazitu, ktorý spôsobuje túto chorobu nie je len mačka, ale aj spomínané hlodavce či vtáky. Zdrojom infekcie môže byť aj surové a nedostatočne tepelne upravené mäso ako aj zle umyté ovocie či zelenina.

 • 3
Odpovedať

Žofia Mažáriová 11.08.19 19:25

ŽM
karma
115.00

mačičku máme od decembra v byte a je to výborné

 • 3
Odpovedať

Soňa Kollárová 14.08.19 18:12

SK
karma
113.00

Krásny článoček, mačičky zbožňujem. :)

 • 2
Odpovedať

Ľudka Uličná 14.08.19 19:50

ĽU
karma
100.00

zaujímavý članok

 • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní