Vieš, ako postupovať pri čistení obrazoviek? Tieto chyby nikdy nerob!

Vieš, ako postupovať pri čistení obrazoviek? Tieto chyby nikdy nerob!

  • Zdieľaj:
 • 15

V súčasnej dobe sa to v domácnostiach rozličnými obrazovkami len tak hemží. Používame notebooky aj počítače a ničím zvláštnym nie je ani väčší počet televízorov. Spomenutá elektronika však rozhodne nestojí zopár eur a preto by sme sa o ňu mali dostatočne starať. Najväčším nepriateľom rozličných typov obrazoviek je najmä prach, no škody vedia napáchať i prsty, ktoré pri dotyku zanechávajú nevzhľadné šmuhy.

Čistenie týchto plôch má však niekoľko pravidiel. V prvom rade sú pri ich údržbe potrebné špeciálne prostriedky. Rovnako existuje niekoľko overených postupov, ktoré zabezpečia šetrné vyčistenie. Ľahko sa totiž môže stať, že pri nesprávnej manipulácii sa elektronika poškodí. Práve preto vám dnes prezradíme, ako postupovať pri čistení obrazoviek a ktorých chýb sa vyvarovať.  

Čo budete pri čistení potrebovať?

Staré televízory mali klasické sklenené obrazovky, ktoré boli odolnejšie a na údržbu menej náročné. Dnes sa v domácnostiach stretávame napríklad s plazmovými či LCD monitormi a televízormi. Tie by sa pri čistení mohli ľahko poškodiť, najmä pri použití nesprávneho čistiaceho prostriedku. Nevhodný prípravok totiž môže obsahovať látku, ktorá by sa nemala dostať do kontaktu s konkrétnym typom obrazovky. Držte sa zásady, že na takýto povrch patrí iba čistá voda a prípravok k tomu určený.

Odporúčame: Ako sa stravovať v lete? Týmto potravinám sa vyhni veľkým oblúkom!

utierky z mikrovlákna

Zdroj: Shutterstock®

V obchodných reťazcoch môžete nájsť veľké množstvo čističov. V ponuke sú rozličné gély, roztoky či spreje. Pri kúpe berte ohľad na to, na aký povrch sú určené. Mnohé z nich je možné využiť hneď na niekoľko typov obrazoviek, napríklad na LCD monitor, plazmu či displej tabletu. K správnemu prípravku je tiež potrebná špeciálna handrička. Najvhodnejšia je utierka z mikrovlákna, ktorá je k obrazovke dostatočne šetrná. Navyše je veľmi účinná pri zachytávaní prachových častíc.

Takéto handričky sa často predávajú v sade s čistiacim prostriedkom. Nakoniec môžete siahnuť i po vlhčených utierkach, ktoré sú určené priamo na obrazovky. Tie sú napustené účinným, no neagresívnym prípravkom a neobsahujú alkohol. Takéto utierky sú jednoduché na použitie. Odstránite s nimi prach aj odtlačky prstov a vyčistíte rozličné škvrny. Mnohé z nich dokonca dokážu plochu obrazovky dlhú dobu ochraňovať pred usádzaním prachu.

spravne-cistenie-obrazovky

Zdroj: Shutterstock®

Ako správne postupovať?

Ako prvé je potrebné prístroj vypnúť, prípadne i vypojiť zo zástrčky a nechať dostatočne vychladnúť. Vlhká handrička by totiž mohla pri čistení horúcej obrazovky narobiť šmuhy. Následne je vhodné nasucho odstrániť prach, napríklad pomocou utierky. Prachové čiastočky tiež môžete jednoducho sfúknuť. Potom sa pustite do leštenia, aby ste sa zbavili väčších nečistôt či fľakov.

Handričku z jemného mikrovlákna primerane zvlhčite vodou alebo na ňu naneste správny čistiaci prostriedok. Pri čistení sa obrazovky dotýkajte len zľahka a nevyvíjajte na ňu väčší tlak. Na doleštenie tiež môžete použiť vyššie spomenuté vlhčené utierky. Takýmto spôsobom prečistite monitory, televízory a ostatné obrazovky jeden až dvakrát týždenne.   

chyby pri čistení obrazoviek

Zdroj: Shutterstock®

Ako nepoškodiť zariadenie?

Pri čistení obrazoviek sa vyhnite niektorým nebezpečným praktikám, ktoré by mohli zariadenie poškodiť. V prvom rade nehazardujte s čistiacimi prostriedkami. Ako sme spomenuli už vyššie, na tieto plochy sú určené špeciálne prípravky, ktorých použitie je úplne bezpečné. Bežné roztoky môžu obsahovať nevhodný amoniak či acetón. Prípravok určený na čistenie takýchto plôch je navyše potrebné nanášať na handričku.

Nikdy ho nestriekajte priamo na obrazovku, mohol by totiž natiecť do štrbín po okrajoch, čo je nebezpečné najmä pri notebookoch. Pri čistení monitorov a televízorov sa taktiež vyhýbajte použitiu papierových utierok či servítok, ktoré by mohli obrazovú plochu ľahko poškriabať. Navyše ju ani dôkladne nevyčistia. Nečistoty z displeja sa tiež nikdy nesnažte odstrániť pritlačením handričky či drhnutím, i v tomto prípade hrozí poškodenie zariadenia.

Pozri aj: Dovolenka v Čechách? Inšpiruj sa týmito tipmi na zaujímavé miesta!


  • Zdieľaj:
 • 15
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Ľubica Šťastná 25.07.18 06:55

ĽŠ
karma
100.00

Používame špeciálne prípravky, neoplatí sa riskovať poškodenie.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 25.07.18 11:58

DB
karma
117.00

dobré vedieť...

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 25.07.18 12:09

MR
karma
109.00

väčšinou mi stačí utrieť švédskou utierkou.. ale to nemám nalé deti..

 • 0
Odpovedať

Alzbeta Hartinikova 25.07.18 18:31

AH
karma
90.00

vlhcene utierky

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.07.18 19:29

MM
karma
100.00

väčšinou len utriem od prachu,

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 25.07.18 22:04

MC
karma
109.00

používam špeciálny čistiaci set ....

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 25.07.18 22:49

TS
karma
107.00

Nepoužívame nič extra, klasika servítok alebo švédska utierka to istia. Veď nič prehnane drahé a luxusné z elektroniky doma aj tak nemáme :) Zatiaľ všetko OK, nepoškodili sme nič.

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 26.07.18 11:48

ZP
karma
100.00

Snažím sa zbaviť obrazovku prachu a keď mám pocit, že je potrebné urobiť viac, použijem handričku, ktorá je na to určená.

 • 0
Odpovedať

Robert Jurčák 26.07.18 14:23

RJ
karma
100.00

používam iba špeciálne čistiace prostriedky.....v tomto som max opatrný

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 27.07.18 13:44

karma
100.00

Po prečítaní článku som sa dozvedela, že správne čistím televíznu obrazovku aj NB.

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 29.07.18 16:01

BS
karma
100.00

Super rady, tiež používam iba prípravky, ktoré nepoškodia obrazovku, neriskujem:))

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 29.07.18 16:04

karma
112.00

mám speciální hadříček, kolegyně odrovnala obrazovku jarem

 • 1
Odpovedať

Peter Maňák 18.08.18 23:13

PM
karma
107.00

Na toto si dávam bacha...

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 15.09.18 13:50

DB
karma
110.00

osvedčili sa mi vlhčené obrúsky bez alkoholu.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:28

karma
127.00

Jemne navlhčená handrička z mikrovlákna väčšinou stačí. Ale páči sa mi tip s vychladnutou obrazovkou, to by mi nenapadlo.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní