Aké sú príčiny zápchy? Môžu byť banálne i skutočne vážne

Aké sú príčiny zápchy? Môžu byť banálne i skutočne vážne

Zápcha predstavuje zdravotný problém, ktorý sa z času na čas môže objaviť u každého z nás. Trpia ňou deti i dospelí. Zápchu však často podceňujeme a čakáme, kým jednoducho prejde. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo sa za ťažkosťami s vyprázdňovaním môže skrývať? Príčina nemusí byť vážna. Často súvisí napríklad s naším životným štýlom a tým, či máme dostatok tekutín, pohybu alebo živín. Za týmto zdravotným problémom však môže stáť i ochorenie. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú príčiny zápchy.

Odporúčame: Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!

nedostatok vlákniny

Zdroj: Shutterstock®

1. Nedostatok vlákniny

Ako sme spomenuli už vyššie, za problémom s nepravidelným vyprázdňovaním môže stáť práve spôsob stravovania. Príčinou zápchy býva totiž v mnohých prípadoch nedostatok vlákniny. Táto zmes nestráviteľných sacharidov má veľký vplyv na správnu funkciu tráviaceho traktu. Predovšetkým ju potrebujú črevné baktérie. Nerozpustná vláknina výrazne skracuje dobu, počas ktorej zostáva skonzumovaná potrava v tele. Na jej deficit vás môže upozorniť aj zvýšený cholesterol. Pravidelne si ju dopĺňajte avokádom, hruškami, fazuľou, ovsenými vločkami či orieškami a semienkami.

2. Nedostatok tekutín

Dostatočné množstvo tekutín v organizme vplýva aj na ľahšiu priechodnosť čriev. Obsah čriev totiž potrebuje na svoj pohyb aj vodu. Inak môže byť stolica oveľa pevnejšia a ťažšie sa bude vylučovať. V prípade dehydratácie sa organizmus snaží absorbovať vodu všade, kde je to možné. Ak vás trápi nepravidelné vylučovanie, dávajte pozor na svoj pitný režim. Ten by mal zahŕňať predovšetkým čistú alebo minerálnu vodu, prípadne bylinné čaje či čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Do jedálnička sa tiež oplatí zaradiť polievky.

nedostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

3. Nedostatok pohybu

Ďalšou možnou príčinou zápchy, ktorá nie je vážna, no súvisí s naším životným štýlom, je nedostatok pohybu. Napríklad v prípade sedavého zamestnania nie je výskyt problému s vyprázdňovaním nijako zriedkavý. Ak chcete podporiť peristaltiku, čiže pohyby čriev, musíte sa hýbať aj vy. Nezabúdajte teda na každodennú fyzickú aktivitu, ktorá priaznivo ovplyvňuje stav celého organizmu. So zápchou vám môže pomôcť rýchlejšia chôdza, beh, aerobik aj plávanie.

4. Stres

Za zápchu je niekedy zodpovedná aj psychika človeka. Najmä dlhodobý stres predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Ak prežívate namáhavé obdobie, čakajú vás veľké zmeny alebo často pociťujete nervozitu, môže sa stať, že sa to prejaví aj vo forme spomínaného problému s vyprázdňovaním. Dbajte preto nielen na dostatok fyzického odpočinku, ale aj toho duševného. Naučte sa relaxovať, vaše telo to ocení.

ochorenia tráviacej sústavy

Zdroj: Shutterstock®

5. Ochorenia tráviaceho traktu

V prípade pretrvávajúcich ťažkostí s vyprázdňovaním je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Zápcha totiž môže priamo súvisieť aj s určitými problémami v tráviacom trakte. Jej príčinou bývajú mnohé choroby tráviacej sústavy. Ide najmä o zápalové ochorenia, napríklad zápal pankreasu, čiže pankreatitídu. Rovnako môže byť dôvodom zápchy zúženie či ochabnutie čreva.

Zápcha je taktiež jedným z hlavných prejavov rakoviny hrubého čreva. Na vymenované ochorenia vás však upozorní množstvo ďalších príznakov, napríklad bolesť v oblasti brucha, únava, strata telesnej hmotnosti či zvýšená telesná teplota.

Pozri aj: Najlepšie byliny na tráviace ťažkosti! Ktorá najbližšie pomôže tebe?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 28.11.18 06:54

ĽŠ
karma
100.00

Príčin je naozaj veľa, určite netreba podceňovať!

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 28.11.18 12:18

karma
85.00

Proti zápche sú jedinečné, sušené slivky. Po jedle dve slivky a zas a zas.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 21:58

ZS
karma
100.00

to som pocula aj ja ze su na to dobre susene slivky

 • 0
Odpovedať

Mária Beniačová 28.11.18 15:20

MB
karma
96.00

Mala som obdobie, že mi to robilo problémy. Neželám nikomu, som rada že už je to v poriadku.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 29.11.18 10:13

HZŠ
karma
100.00

Na jedálniček si aj ja musím dávať veľký pozor, lebo hneď sa to u mňa vie prejaviť. Prvé tri body v článku sa snažím dodržiavať a k tomu sa ešte vyhýbam sladkostiam.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.11.18 21:01

karma
115.00

Našťastie ma tieto problémy obchádzajú.

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:23

MB
karma
108.00

myslím že aj vekom sa tento problém mení, iné je to v mladosti a iné vo vyššom veku...

 • 0
Odpovedať

Zita Zadr 11.06.23 14:45

ZZ
karma
-1.00

cim sa da predchadzat zapche? mna zvykne dost casto potrapit a neviem co s tym

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 15.06.23 10:27

LN
karma
-1.00

ja jej dokazem predchadzat odkedy si davam pravidelne vlakninu, kupujem si ju od ecolife

 • 0
Odpovedať

Inga Lodr 21.06.23 10:15

IL
karma
-1.00

tiez som jedna z tych co ma sem tam zapchu ale teda vôbec neviem co mi ju spôsobuje

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní