Ako podporiť vylučovanie toxínov z tela? Ľudová medicína odporúča tento čaj!

Ako podporiť vylučovanie toxínov z tela? Ľudová medicína odporúča tento čaj!

V prírode nájdeme celý rad rozličných byliniek, ktorých korene, kvety či celá kvitnúca vňať sú účinné pri podpore vylučovania toxínov z tela. Ako si však medzi nimi vybrať a účinne podporiť detoxikáciu organizmu? Podľa tradičnej ľudovej medicíny je skvelým pomocníkom práve na pohľad obyčajný lopúch, ktorý predstavuje prírodný liek na mnohé neduhy.

Lopúch väčší je dvojročná rastlina z čeľade astrovité. Rastie na rumoviskách aj lúkach, pri cestách či plotoch i v záhradách a často je označovaný za obyčajnú burinu. Táto rastlina však v sebe ukrýva množstvo cenných látok a má antiseptické účinky. Lopúch je charakteristický najmä prízemnou ružicou veľkých stopkatých listov, taktiež striedavými vajcovými až srdcovitými a sčasti plstnatými listami, ktoré pokrývajú chlpatú stonku. Ako podporiť nielen vylučovanie toxínov z tela, ale zabojovať aj proti iným zdravotným ťažkostiam pomocou lopúcha, vám prezradíme článku.

Pozri aj: Pleseň na potravinách: Pozri, ktoré jedlá nemusíš hneď vyhadzovať!

koreň lopúcha

Zdroj: Shutterstock®

Nazbierajte, usušte, uvarte!

Na liečebné účely sa z lopúcha väčšieho zberá primárne jeho koreň. Ten je vretenovitý, na povrchu hnedý a vo vnútri biely. Ideálne je nazbierať si mladé korene skoro na jar, prípadne i v lete alebo na jeseň. Mladé korene lopúcha sú totiž dužinaté, tie staršie už drevnatejú. Nazbierané podzemné časti lopúcha umyte, pozdĺžne rozrežte a namočte ich do vriacej vody na 3 minúty. Následne ich nechajte vysušiť na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Nakoniec ich narežte či podrvte a dobre uskladnite. Na prípravu domáceho lopúchového čaju vám postačí jedna čajová lyžička takto usušeného koreňa. Ak nemáte vlastné zásoby takejto lopúchovej drogy, pokojne sa po nej môžete poobzerať v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a bylinkami. Lyžičku sušeného koreňa lopúcha v pohári zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať asi 8 až 10 minút. Potom sceďte a vypite, kým nevychladne.

lopúchový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Aké má lopúchový čaj účinky?

Zápar zo sušeného koreňa lopúcha podporuje látkovú premenu. Známy je vďaka svojim močopudným účinkom. Prispieva tak k vylučovaniu toxínov a rozličných škodlivín z tela, a to najmä pomocou moču a potu. Rovnako je i veľkým pomocníkom pri problémoch so zavodneným organizmom a nadmerným zadržiavaním vody v tele. Lopúch však toho zvládne oveľa viac! Napomáha prečisťovať obličky aj močové cesty a taktiež je užitočný pri rozličných tráviacich ťažkostiach. Môžete sa na neho spoľahnúť pri problémoch s plynatosťou či nepravidelným vylučovaním. Blahodarne vplýva aj na hladinu cukru v krvi.

Pozri aj: Zdravá vagína v každom veku: Čo prežíva v 20-tke, 30-tke či 50-tke?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Chromíková 22.05.19 12:08

MC
karma
109.00

Zaujímavý článok .

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.05.19 13:59

JK
karma
100.00

Rada som sa dozvedela zas niečo nové

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.05.19 16:09

MM
karma
100.00

som rada, že sa vraciame k prírode, toto všetko naše babičky ovládali

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.05.19 21:41

ĽŠ
karma
100.00

Lopúch je naozaj skvelý pomocník pri viacerých "neduhoch".

 • 1
Odpovedať

Iveta Ondáková 22.05.19 22:00

IO
karma
97.00

Presne tak, mali by sme sa vrátit k týmto osvedčeným starým receptom miesto tej chémie ....

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 23.05.19 11:14

karma
110.00

Má naozaj blahodárne účinky, ale ten čaj z neho nie je bohvie čo na pitie.... aspoň mne nechutil. Listy z lopúcha so dobré na vyťahovanie zápalu z tela. Prikladajú sa z vonka.

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 26.05.19 11:44

karma
74.00

super, to som netušila veru by sa hodil takýto čajík vyskúšať

 • 0
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 27.05.19 18:10

AH
karma
115.00

Zaujímavý článok, no či spoznám lopuch sa radšej s niekým poradim

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 29.05.19 13:21

SH
karma
119.00

poučný článok, o účinkoch lopúcha som už veľa počula....

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní