Ako prebieha amniocentéza? Čo o vyšetrení vedieť a aké sú riziká?

Ako prebieha amniocentéza? Čo o vyšetrení vedieť a aké sú riziká?

  • Zdieľaj:
 • 1

Ženu počas tehotenstva čakajú mnohé rozličné vyšetrenia, ktoré je spravidla vhodné podstúpiť. Vďaka nim je možné lepšie monitorovať celé tehotenstvo a zdravie matky i dieťaťa, správny vývoj plodu, prípadne však aj včas odhaliť rôzne problémy. Medzi takéto vyšetrenia môžeme zaradiť ultrazvukové vyšetrenia plodu, krvné odbery, skríning vrodených vývojových chýb plodu, test na tehotenskú cukrovku, stery z pošvy, kardiotokografiu a ďalšie. V niektorých prípadoch však môže lekár pacientke odporučiť i takzvanú amniocentézu, čo je vyšetrenie plodovej vody. Ako amniocentéza prebieha, kedy ju lekár vykonáva a čo všetko sa z vyšetrenia dá zistiť? A predstavuje toto vyšetrenie nejaké riziko? Dôležité informácie o amniocentéze nájdete v našom článku!

Čo je amniocentéza?

Pod pojmom amniocentéza rozumieme diagnostický výkon, pri ktorom dochádza k vyšetreniu plodovej vody. Predstavuje jednu z najčastejších metód prenatálnej diagnostiky. Počas amniocentézy dochádza k nabodnutiu amniovej dutiny cez brušnú stenu. Odobratá vzorka plodovej vody následne slúži na rozpoznanie stavu plodu. Amniová tekutina (plodová voda) obsahuje bunky plody, ktoré sú následne kultivované a analyzované. Pri vyšetrení plodovej vody sa zisťujú hlavne rôzne vrodené vývojové chyby. Je možné potvrdiť alebo vylúčiť viaceré genetické chyby dieťaťa, odhaliť chromozomálne odchýlky (napríklad ochorenie Downov syndróm), dedičné metabolické poruchy, zistiť zrelosť pľúc aj pohlavie plodu (najmä kvôli možnosti prenosu chorôb viazaných na pohlavie).

Amniocentézu lekár vykonáva zvyčajne medzi 15. až 22. týždňom tehotenstva. Niekedy sa odber vykonáva i skôr, čo je takzvaná včasná amniocentéza. Je odporúčaná napríklad pri tehotenstve s vysokým rizikom vrodených porúch metabolizmu. Taktiež je niekedy vyšetrenie prevádzané až v treťom trimestri, a to hlavne na určenie zrelosti pľúc, prípadne pri podozrení na infekcie, ale aj v iných prípadoch. Ošetrenie je však v takomto prípade spravidla už technicky náročnejšie, keďže je plod pomerne veľký a plodovej vody je menej. 

Odporúčame: Hrozba Alzheimerovej choroby: Toto sú zásady prevencie!

odber plodovej vody

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú dôvody pre vyšetrenie plodovej vody?

Amniocentézu neradíme medzi bežné vyšetrenia, ktoré v tehotenstve automaticky podstupuje každá žena. Iba v niektorých prípadoch ju môže lekár pacientke odporučiť, no je stále na jej rozhodnutí či toto vyšetrenie podstúpi. Prvým z dôvodov, kedy lekár spravidla prichádza s otázkou amniocentézy, je vyšší vek ženy, a to vek nad 35 rokov. V tomto prípade lekár nemusí mať podozrenie na nejaké ochorenia, no samotný vyšší vek zvyšuje riziko chromozomálnych porúch plodu. U dieťaťa sa môže objaviť napríklad odchýlka v počte či štruktúre chromozómov (napr. Downov alebo Edwardsov syndróm).

Na amniocentézu môže byť dôvod aj v prípade výskytu nejakého dedičného ochorenia alebo poruchy u rodičov (napr. fenylketonúria), či v rodine matky alebo otca. Vyšetrenie môže byť tiež odporúčané, ak sa problém s genetickým ochorením objavil už v prípade predchádzajúceho tehotenstva, respektíve sa rodičom narodilo dieťa s genetickou chorobou či vrodenou vývojovou chybou. Okrem toho bývajú dôvodom na amniocentézu aj podozrenia na abnormality plodu, ktoré boli zistené počas iného vyšetrenia (napr. ultrazvuku). Na možné riziko závažných porúch môže poukazovať aj výsledok chemického skríningu (v prípade nízkych alebo vysokých hodnôt alfafetoproteínov). Vyšetrenie tiež môže byť odporúčané v prípade rôznych iných komplikácií v tehotenstve. 

vyšetrenie v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Ako amniocentéza prebieha?

Amniocentéza sa robí za sterilných podmienok ambulantne. V prípade potreby je žena krátko hospitalizovaná, často hlavne pri rizikovom či viacpočetnom tehotenstve. Celé vyšetrenie aj s prípravou a hľadaním vhodného miesta na odber pomocou ultrazvuku môže trvať okolo 30 až 45 minút, samotný odber je však záležitosťou pár minút. Na odber je určená dlhá tenká ihla, pomocou ktorej lekár vykoná vpich cez prednú brušnú stenu, pričom je výkon kontrolovaný ultrazvukom, aby sa predišlo komplikáciám, napríklad poškodeniu plodu. Ihla preniká cez stenu maternice a plodové obaly až do priestoru s plodovou vodou. 

Počas odberu je možné cítiť tlak, vyšetrenie však nie je zvlášť bolestivé. Odobratých je zvyčajne 15 až 30 ml plodovej vody, ktorú si organizmus prirodzene doplní. Plodová voda je následne odoslaná do genetického laboratória na rozbor. Na výsledky sa čaká približne dva týždne. V niektorých prípadoch sa môže stať, že vzorka neobsahuje dostatok buniek na testovanie, preto je potrebné amniocentézu opakovať. Ak vyšetrenie prebehne bez komplikácií, žena môže po dvoch hodinách odísť domov. Následne sa odporúča dodržiavať 24 až 48 hodín pokojový režim bez väčšej fyzickej záťaže. V prípade výskytu neskorších ťažkostí je potrebné kontaktovať lekára.

riziká amniocentézy

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebné myslieť i na riziká

Na amniocentézu, teda odber a vyšetrenie plodovej vody, by mal vždy existovať pádny dôvod. Toto vyšetrenie je invazívne a spájajú sa ním viaceré riziká, podobne ako s mnohými inými zákrokmi či užívaním liečiv. Žena by preto mala zvážiť všetky pre a proti a rozhodnúť sa. Približne v 0,5 až 1 % prípadov sa môžu objaviť po vyšetrení komplikácie. V prvom rade existuje riziko spontánneho potratu po amniocentéze, pričom vyššie je v prípade vyšetrenia pred 15. týždňom tehotenstva. Viac ohrozené môžu byť ženy, u ktorých existovalo riziko potratu už pred odberom plodovej vody. Medzi ďalšie komplikácie sú uvádzané slabé krvácanie, čiastočné odtekanie plodovej vody, infekcia, poranenie plodu, predčasné odlúčenie placenty alebo kontrakcie a predčasný pôrod. Menované komplikácie sa objavujú v ojedinelých prípadoch. V prípade nejasností o rizikách či priebehu vyšetrenia je vhodné otázky smerovať na lekára. Ak aj lekár vyšetrenie žene odporúča, môže odmietnuť a neabsolvovať ho.

Odporúčame: ​Rýchle 5-minútové cvičenie v kancelárii: Úľavu pocíti telo i myseľ!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Natália Lobodášová 20.05.21 20:10

NL
karma
105.00

Na šťastie som takéto vyšetrenie nemusela podstúpiť

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!
LIFESTYLE

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!

 • 1
 • 09.06.2022
Guillain-Barrého syndróm – po prekonaní akých infekcií dochádza k jeho rozvoju?
Zdravie

Guillain-Barrého syndróm – po prekonaní akých infekcií dochádza k jeho rozvoju?

 • 2
 • 23.06.2022
Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje
Domácnosť

Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje

 • 6
 • 24.08.2022
TOPlist