Boj s kašľom a soplíkom? Vyskúšaj osvedčené čaje proti prechladnutiu

Boj s kašľom a soplíkom? Vyskúšaj osvedčené čaje proti prechladnutiu

  • Zdieľaj:
 • 5

Keď človek prechladol v minulosti, žiadne lekárne ani lieky neexistovali. Ľudia si museli na nepríjemné prejavy prechladnutia dať niečo prírodné a najmä niečo osvedčené. Aby zahnali kašeľ, sopeľ, kýchanie či bolesti v hrdle, tak siahali po tradičných receptoch starých materí, vďaka ktorým boli čoskoro fit. My vám prinášame osvedčené čaje na prechladnutie, vďaka ktorým budete aj vy za chvíľku zdraví ako rybičky!

Hydratácia je základ

Niekoho možno prekvapí, že by mohol mať čaj až takú veľkú silu. Je to však pravda. V prvom rade pri prechladnutí alebo podobnom ochorení potrebujeme pravidelne dopĺňať tekutiny, ideálne nesladené. Počas choroby sa odporúča sa vypiť minimálne 2,5 litra nesladenej tekutiny denne, pričom vám k tomuto objemu môže dopomôcť aj vodnaté ovocie. Čaj má však oveľa viac výhod. Teplá tekutina dokáže upokojiť boľavé hrdlo a ak si do čaju dáte trošku kvalitného medu, potlačíte tým aj nepríjemný kašeľ. Ak milujete čaj s citrónom, je to pre vás len ďalšie plus – vitamín C je prirodzeným bojovníkom proti chrípke a prechladnutiu.

Inšpiruj sa: Čo spôsobuje problémy so sluchom? Pozor, môže to byť vážne!

čaje na chrípku

Zdroj: Shutterstock®

Čaje proti prechladnutiu

A teraz sa vrhnime na to, ktoré čaje sú proti prechladnutiu najlepšie. Ako prvé sa pri prechladnutí odporúča piť mätový čaj, ktorý obsahuje mentol. Ten pôsobí ako prírodné analgetikum na bolesť hrdla a dokáže liečiť kašeľ. Ak mäta nie je tá vaša šálka kávy, siahnite po kamilkovom čaji, a to najmä vtedy, ak máte počas choroby problémy so spánkom. Spánok je totiž dôležitý na ceste k vyliečeniu a kamilky sú upokojujúce a niektoré štúdie dokonca tvrdia, že majú protizápalový efekt.

Echinacea purpurová je už odpradávna známa svojimi liečivými účinkami. Čaj z echinacei sa dokonca odporúča piť preventívne. Niektoré štúdie ukázali, že dokáže vytvoriť štít pred prechladnutím a ten, kto ho pije, má až o 58 percent väčšiu šancu, že sa prechladnutiu vyhne. Po echinacei prichádza zázvorový čaj, ktorý je známy liečivými účinkami práve pri ochoreniach, ako je chrípka a prechladnutie. Zázvor dokáže liečiť bolesť hrdla, je protizápalový a ak máte popri prechladnutiu aj problémy s trávením, zázvor je odpoveďou.

Na záver si dáme antioxidačnú bombu v podobe bazového čajíka. Baza je vynikajúcim zdrojov polyfenolov a podľa vedeckých štúdií dokáže skrátiť a zjemniť príznaky chrípky i prechladnutia. 

najlepší čaj na prechladnutie

Zdroj: Shutterstock®

Teplo a odpočinok

Nezabúdajte na to, že žiadne prechladnutie neporazíte, ak budete tvrdohlavo chodiť do práce. Zvoľte odpočinok a relax na lôžku pri dobrom filme či knihe. Najlepšie čajíky na prechladnutie, o ktorých ste sa dočítali vyššie, vám môžu tiež spríjemniť PN-ku. A verte tomu, že vás z nepríjemného prechladnutia dostanú hneď a zaraz. A aby to nebola nuda, môžete si každý jeden deň pripraviť čajík z inej liečivej rastlinky či bylinky.

Zaujme ťa: Čo obsahuje rakytník? Neuveríš, ale užívali ho aj ruskí kozmonauti


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 26.01.20 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Čajíky, po ktorých vždy rada siahnem.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 28.01.20 19:43

MK
karma
100.00

bylinky mám domáce:)

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 29.01.20 09:08

AT
karma
118.00

Zázvor, báza, lipa pre mňa najlepšie čaje

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 29.01.20 13:23

AR
karma
103.00

Za mňa jednoznačne lipový čaj s medom. Susi mi ju moja babicka a je to moja topka počas celej zimy

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 30.01.20 18:35

karma
-1.00

Mne veľmi pomáha pri bolesti hrdla a zápaloch repíkový čaj.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Na čo Slováci najčastejšie vsádzajú pri liečbe kožných ochorení?
Akné

Na čo Slováci najčastejšie vsádzajú pri liečbe kožných ochorení?

 • 0
 • 30.09.2022
Hýčkate svoje nohy, milé dámy?
Telo

Hýčkate svoje nohy, milé dámy?

 • 2
 • 29.09.2022
Lupiny vo vlasoch – aké sú príčiny a možnosti riešenia tohto problému?
Vlasy

Lupiny vo vlasoch – aké sú príčiny a možnosti riešenia tohto problému?

 • 1
 • 18.11.2022