Cievna mozgová príhoda: Ako včas rozpoznať jej príznaky?

Cievna mozgová príhoda: Ako včas rozpoznať jej príznaky?

  • Zdieľaj:
 • 15

Cievna mozgová príhoda patrí medzi celosvetovo najčastejšie príčiny úmrtia. Ide o vážne ochorenie nervového systému, ktoré má však v prípade rýchlej a včasnej diagnózy a následnej liečby dobrú prognózu. Pri mozgovej príhode hrá dôležitú rolu práve čas a schopnosť rozpoznať prvotné príznaky tohto zdravotného problému. V nasledujúcom článku vám prezradíme všetky základné a najmä dôležité informácie o mozgovej príhode a hlavne to, ako ju rozpoznať!

Čo by sme mali vedieť o mŕtvici?

Cievna mozgová príhoda, známa tiež pod názvami mozgová mŕtvica či porážka, patrí medzi cerebrovaskulárne, čiže mozgovocievne, ochorenia. K tomuto zdravotnému problému dochádza v mnohých prípadoch buď v dôsledku upchatia cievy a následného nedokrvenia časti mozgu alebo tiež kvôli krvácaniu do mozgu. Najčastejším typom cievnej mozgovej príhody je práve ischemická cievna mozgová príhoda, ktorá je charakteristická znížením prietoku krvi v mozgovom tkanive z dôvodu čiastočného alebo úplnému upchatia cievy, a to napríklad zrazeninou. Vtedy u jedinca dochádza k nedostatočnému prekrveniu mozgového tkaniva. Do časti mozgu tak nie sú privádzané potrebné živiny a kyslík.

Tento stav je náhly, rozvíja sa a vedie k postihnutiu časti tkaniva v mozgu a následnej strate mozgových funkcií, respektíve ku vzniku neurologických ťažkostí. Mozgové bunky, čiže neuróny, totiž bez zásobovania už približne po piatich minútach začínajú odumierať. Cievna mozgová príhoda predstavuje v súčasnej dobe tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia, a to hneď po nádorových chorobách a infarkte. Príčiny tohto ochorenia sú rôzne. Rozvoj mozgovej mŕtvice môže súvisieť s aterosklerózou, trombózou i narušenou cievou či poruchou cirkulácie. Riziko vzniku tohto problému sa zvyšuje taktiež s vekom. Rolu hrá genetika aj životný štýl jedinca.

Odporúčame: Cvičenie antigravity: Doslova odľahčí telo aj myseľ. Ako na to?

prejavy cievnej mozgovej príhody

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozpoznať príznaky mozgovej príhody?

Vznik cievnej mozgovej príhody je zvyčajne sprevádzaný niekoľkými charakteristickými symptómami, i keď tie sa môžu mierne líšiť podľa toho, aká je príčina mŕtvice alebo ktorá časť mozgu bola zasiahnutá. Vo všeobecnosti je však u postihnutého typická svalová slabosť, poruchy citlivosti a hybnosti tváre i končatín až ochrnutie, a to na celej polovici tela. Pri podozrení na mozgovú mŕtvicu požiadajte osobu, aby sa usmiala. V prípade spomínaného problému totiž môžeme u postihnutého pozorovať viditeľne poklesnutý jeden z kútikov pier. Rovnako sa môže vyskytnúť problém s vyplazením jazyka či cerením zubov. V tvári je badať akúsi nerovnomernosť a oneskorenosť na postihnutej strane.

U jedinca sa môžu objaviť poruchy chôdze a strata rovnováhy. Vyzvite ho, aby predostrel ruky pred seba. Ak neudrží danú pozíciu a jedna končatina samovoľne poklesne aj o niekoľko centimetrov, je potrebné zavolať pomoc. Typický je i problém s udržaním predmetu v ruke a písaním. Pri cievnej mozgovej príhode sa taktiež zvyčajne vyskytnú ťažkosti s rečou. U jedinca pozorujeme sťaženú artikuláciu alebo nezrozumiteľnú reč. Okrem týchto základných, veľmi často sa vyskytujúcich, príznakov porážky môže daný stav sprevádzať i strata vedomia, bolesti hlavy či poruchy videnia.   

liečba cievnej mozgovej príhody

Zdroj: Shutterstock®

Nevyhnutná je okamžitá pomoc lekára!

V prípade spozorovania vyššie menovaných príznakov u jedinca je nevyhnutné nepodceňovať situáciu a neodkladne vyhľadať lekársku pomoc! A to platí i v prípade, že prejavy ochorenia ustupujú. Môžu sa totiž neskôr opäť vrátiť. Čas hrá v tomto momente v živote človeka veľkú rolu. Následky cievnej mozgovej príhody totiž môžu byť skutočne vážne a najmä trvalé. Zabúdať taktiež nemôžeme na to, že mozgová mŕtvica je častou príčinou úmrtia. Lekári pritom hovoria zvyčajne o troch hodinách, počas ktorých je najideálnejšie začať s liečbou pacienta. V prípade spomínanej ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutné odstrániť zrazeninu a spriechodniť cievy. Liečba však závisí od príčiny ochorenia.

Čím skôr je jedincovi od príchodu prvých príznakov poskytnutá pomoc, tým úspešnejšia býva liečba. Pacient sa tak môže úplne zotaviť. Po šiestich až dvanástich hodinách však môže dôjsť k značnému poškodeniu mozgu, ktoré je zvyčajne trvalé. Pri neskorom podaní zdravotnej starostlivosti je často možnosť nápravy už minimálna. V prípade prekonania mozgovej mŕtvice je dôležité nepodceniť ani rekonvalescenciu. Pacientom je v mnohých prípadoch odporučené liečenie v kúpeľoch či rozličné rehabilitácie. Dôležité je eliminovať ovplyvniteľné rizikové faktory ochorenia, ktoré by mohli prispieť k recidíve, čiže návratu porážky.   

Pozri aj: Modrý čaj: Vieš o tom, že elixír mladosti naozaj existuje?


  • Zdieľaj:
 • 15
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Lucia Kobíková 05.12.18 18:18

LK
karma
100.00

Vôbec som toto nevedela, veľmi dobrý a užitočný článok :)

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 05.12.18 21:59

karma
109.00

Poznám ľudí v mojom okolí,ktorí prekonali mozgovú príhodu a taktiež viem,čo tomu predchádza,ale nieje na škodu si to prečítať zas a znova.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 05.12.18 22:52

MR
karma
109.00

zažila som to s mojim starkým a tie príznaky boli presne takéto, prvé čo som si všimla bol poklasnutý kútik úst, našťastie sme to podchytili včas tak to dobre dopadlo

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 06.12.18 05:02

MS
karma
100.00

No veru,stalo sa to aj v mojej rodine.Najhoršie je, že poškodenie mozgu je už často nezvratné.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 08:59

ZS
karma
100.00

uzitocne informacie, kazdy by mal mat nejake zakladne informacie o podani prvej pomoci

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.12.18 14:33

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:00

MB
karma
108.00

stále sa obávam toho že ak by prišiel ten príznak či viem pohotovo reagovať...

 • 0
Odpovedať

Simona Káčerová 08.12.18 11:53

SK
karma
107.00

Cenné informácie pre laikov.Ako zdravotník dávam palec hore.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 11:08

karma
127.00

Super článok, toto by malo vedieť čím viac ľudí, pretože naozaj ide o čas - čím skôr sa dostaví lekárska pomoc, tým lepšie.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.18 10:58

SK
karma
113.00

aj v našej rodine už bolo také a viem, že čím skôr sa stihne prísť do nemocnice, tým menšie následky môžu byť...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 15.12.18 21:47

JK
karma
100.00

Skvelý a poučný článok

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 20.12.18 19:57

karma
97.00

Zažila som to pri kamarátke,ale hneď sme jej volali záchranku,ktorá prišla behom pár minút a dostala sa z toho celkom dobre,len tak viac zabúda,ale niekedy je to možno aj dobre v tejto bláznivej dobe.Aj sa jej dosmejeme,lebo minule svojmu mužovi povedala,že nevie kto je,on jej chudák vysvetľoval,že je jej manžel doniesol jej aj svadobné fotky ukázať,že nech sa rozpamätá a keď na chvíľu odbehol tak nám s úsmevom na tvári povedala,že si ho takto doberá,no mrška je to,ale sme radi,že je to s ňou v poriadku,aj keď predsa len zabúda

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 22.12.18 19:15

DV
karma
103.00

Článok obsahuje užitočné informácie. Človek nikdy nevie, kedy ich môže potrebovať

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:00

MB
karma
108.00

len ako si spomenúť v sekunde keď sa to stane a vedieť pomôcť ...

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 30.12.18 10:50

karma
97.00

je veľmi dobre vedieť takéto informácie ktoré môžu nám alebo našim blízkym zachrániť život len treba byť vnímavý

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní