Čo škodí metabolizmu? Týmto prehreškom sa vyhni!

Čo škodí metabolizmu? Týmto prehreškom sa vyhni!
  • 21.05.2013
  • Ingrid Maderičová

Ide leto, tak sa snažíme schudnúť. Tvrdo pracujeme, makáme vo fitku, znížime príjem jedla, jeme viac zeleniny, niektoré podstupujeme detoxikáciu či očistu. No pri chudnutí je dôležitý aj náš metabolizmus, ktorý si dokážeme niekedy svojim chudnutím riadne rozhádzať. Americkí odborníci na správnu výživu upozornili na tieto chyby, ktoré často robíme pri chudnutí a tak škodíme nášmu metabolizmu a efektívnemu chudnutiu.

Odporúčame: Tipy na bezmäsité jedlá na leto: Chutiť budú každému!

nevhodné raňajky

Zdroj: Shutterstock®

1. Nesprávne raňajky

Všetky vieme, že kto chce schudnúť, mal by raňajkovať. No niektoré z nás sú po raňajkách ešte hladnejšie. To sa stáva v prípade pomalého metabolizmu. Ráno, je hladina inzulínu vysoká a ak zjete priveľa uhľohydrátov na raňajky, inzulín vyskočí ešte vyššie a potom rýchlo klesne dolu, čo má za následok vašu tzv. pažravosť.

Riešenie: K uhľohydrátom pridajte aj bielkoviny. Dajte si na raňajky cottage cheese alebo dve vajíčka a biely jogurt, k tomu banán, jeden chlieb alebo ovsenú kašu.

2. Málo bielkovín

Problém dnešných žien je, že konzumujú primálo bielkovín. Bielkoviny sú potravou pre naše svaly. Ak chcete udržať svoj metabolizmus v tempe a spaľovať efektívne tuk, mali by ste konzumovať denne minimálne 50 gramov bielkovín, optimálne 90 gramov rozdelených na 3 porcie ráno, obed, večer.

nedostatok potravy

Zdroj: Shutterstock®

3. Jeme menej, aby sme schudli

Chcete schudnúť, tak obmedzíte jedlo. Začnete jesť menej, no klesá nielen vaša váha, ale aj váš metabolizmus. Ak začnete jesť menej, telo si to uvedomí a bude sa chcieť automaticky vrátiť do pôvodného stavu, následne budete cítiť veľký hlad. Telo začne vysielať signály a bude sa snažiť dostať svoje kalórie, na ktoré je zvyknuté. Našťastie si telo dokáže postupne zvyknúť na znížený prísun kalórií a zresetovať tak pôvodnú váhu na novú.

Riešenie: Kým prestane vaše telo sabotovať vaše chudnutie v podobe menšieho prísunu kalórií, jedzte veľa ovocia a zeleniny. Aj keď sú to možno kalórie navyše a ovocie sa neodporúča konzumovať v poobedných a večerných hodinách kvôli obsahu cukru, je to rozhodne lepší spôsob, ako zahasiť veľký hlad a vyhnúť sa maškrteniu alebo úplnému zlyhaniu. Zo začiatku, keď znížite svoje porcie, si zvyknite dávať 20 – 30 minút pred alebo po večeri zeleninový šalát. Ak si ho dáte pred večerou, zasýti vás a vy tak zjete menej, ak si ho dáte po večeri, dokážete lepšie odolať chuti na sladké.

očistné kúry

Zdroj: Shutterstock®

4. Očistné kúry

Ľudia začali priveľmi experimentovať s očistnými kúrami. Existuje veľa druhov očíst, no väčšina z nich nie je pre vás vhodná. Ak si dáte napríklad džúsovú trojdňovú očistu, stratíte na váhe veľa a rýchlo. No, bohužiaľ, je to zväčša o vode, ktorá z tela ubúda. Počas týchto troch dní dávate telu málo kalórií a takmer žiadne bielkoviny.

V konečnom dôsledku však váhu naberiete späť, hneď ako začnete normálne jesť, ba dokonca mnohé z vás naberiete viac než ste mali predtým. Preto odborníci varujú pred trojdňovými či dokonca viacdňovými očistami. Aj tri dni dokážu kompletne rozhádzať a zničiť váš metabolizmus. Naopak jednodňový pravidelný pôst odporúča väčšina odborníkov na správnu výživu.

Pozri aj: Ako pripraviť nové zemiaky? 3 skvelé recepty, ktoré musíš vyskúšať


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Lenka Kollarova 28.05.13 19:38

LK
karma
-1.00

Dobre rady, lebo pptrebujem schudnut do leta.

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 18.08.13 13:43

BS
karma
100.00

Očistné kúry sú vynikajúce, pre organizmus na nezaplatenie:))

  • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 16.10.13 20:17

HK
karma
100.00

určite potrebujem si organizmus očistiť idem do toho

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 14:41

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 14:41

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní