Čo pomáha na vysoký krvný tlak? Zabudni na lieky - toto zaručene pomôže!

Čo pomáha na vysoký krvný tlak? Zabudni na lieky - toto zaručene pomôže!

Bylinka známa pod tak trochu úsmevným menom kozinec blanitý má krásne rôznofarebné kvety a nápadité zložené listy. Nezaujme však len svojím vzhľadom, ale najmä liečivými vlastnosťami. Obsahuje množstvo účinných látok a má vplyv napríklad na krvný tlak, imunitu, nervový systém aj pokožku tela. Z rastliny sa pritom využíva najmä jej koreň. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako pôsobí kozinec blanitý na náš organizmus a akými spôsobmi ho môžeme využiť!

Poznáte kozinec?

Kozinec blanitý je viacročná až vytrvalá liečivá bylina, respektíve ker z čeľade bôbovité, ktorá zvyčajne dorastá do výšky okolo jedného metra. Kozinec ako rod pritom celý radíme medzi najrozšírenejšie rody rastlín na svete. V rámci neho rozoznávame až okolo 3000 rozličných druhov. Tento rod je rozšírený takmer po celom svete, a to najmä na severnej pologuli. Značné množstvo druhov sa vyskytuje napríklad v Severnej Amerike, ale i v Európe. Kozinec blanitý je rozšírený najmä na mnohých miestach ázijského kontinentu. Rastie v severnej Číne, Japonsku aj vo východných oblastiach Ruska.

Ide o svetlomilnú rastlinu, na ktorú je možné naraziť v údoliach riek, lesoch aj krovinách. Kozinec blanitý je charakteristický najmä svojím dlhým hrubým mrkvovitým koreňom, ktorý má žltohnedú farbu. Jeho listy sú zvyčajne striedavé a na vetvičke sú rozosiate po 12 až 16 pároch. Kvety kozinca sú usporiadané do strapcov a majú prevažne žltú, bielu, ružovkastú alebo až fialovú farbu, prípadne sú aj dvojfarebné, napríklad ružovo-biele. Ich kalich má tvar zvončeka. Typické sú aj jeho tenké podlhovasté kožovité struky, ktoré obsahujú semená obličkovitého tvaru. Ďalšími známymi zástupcami rodu kozinec sú aj kozinec sladkolistý či kozinec dánsky. 

Pozri aj: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

účinky kozinca blanitého

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže vám s týmito zdravotnými problémami

Kozinec blanitý má skutočne nemalý vplyv na ľudské zdravie. Už niekoľko tisícročí je považovaný v rámci tradičnej čínskej medicíny za liečivú rastlinu veľkého významu. Kozinec obsahuje triesloviny, flavonoidy, sliz či saponíny. Do tela dopraví aj cholín či minerálne látky, ako sú napríklad selén, zinok a železo. Droga z tejto rastliny má protizápalové, antivírusové aj antibakteriálne či antioxidačné účinky. Kozinec v prvom rade výrazne podporuje imunitný systém človeka. Táto bylinka má vplyv na aktiváciu imunitných buniek v tele človeka, zlepšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu aj odolnosť voči psychickej či fyzickej záťaži.

Je schopná potláčať stres aj nervozitu a dodávať silu. Ukázalo sa, že kozinec môže byť výborným pomocníkom pri rekonvalescencii, napríklad po liečbe nádorových ochorení, chemoterapii a podobne. Taktiež je známy svojím pozitívnym vplyvom na cievny systém. Využíva sa pri problémoch s vysokým krvným tlakom aj ako prostriedok na posilnenie srdca a podporu správneho krvného obehu. Okrem toho pôsobí na normalizovanie hladiny cukru v krvi. Prispieva k prečisteniu močových ciest aj obličiek a zabezpečuje správnu funkciu vylučovacej sústavy. Kozinec môže nakoniec predstavovať pomoc aj pri menštruačných či menopauzálnych ťažkostiach. 

kozincový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Akými spôsobmi kozinec využiť?

Po sušenom koreni kozinca blanitého, ktorý je určený na liečebné účely, sa môžete poobzerať na internete, v lekárňach aj predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Na prípravu kozincového čaju vám postačí zvyčajne jedna čajová lyžička sušeného koreňa na 250 ml vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať asi 10 minút a sceďte. Denne si pri zdravotných ťažkostiach môžete dopriať jednu až tri šálky čaju z kozinca. Odporúčaná denná dávka tejto drogy je pritom približne do 18 gramov. Kozincový čaj môžete vyskúšať pri problémoch so zníženou imunitou či iných vyššie spomenutých ťažkostiach.

V lekárňach aj niektorých internetových predajniach je tiež k dispozícii tinktúra z kozinca blanitého. Tento prípravok má blahodarný vplyv na obranyschopnosť, napomáha normalizovať hladinu cukru v krvi aj podporuje zdravie močových ciest či srdcovo-cievneho systému. Pri užívaní tinktúr vždy sledujte odporúčané dávkovanie uvedené na etikete obalu či v príbalovom letáčiku. Kozinec blanitý je pri dodržiavaní odporúčaných denných dávok možné používať nepretržite aj niekoľko mesiacov, zvyčajne maximálne až jeden rok. Tejto bylinke by sa však mali vyhýbať tehotné a kojace ženy a jedinci užívajúci lieky na potlačenie imunity. 

Odporúčame: Zisti, čo znamená akné na brade či čele: Čo sa snaží telo povedať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 18.04.19 06:49

ĽŠ
karma
100.00

Už som o ňom počula, no nemala možnosť vyskúšať, vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Jarka Šmihuľová 18.04.19 09:12

karma
-1.00

Nie sú to zlé rady, ale šťavnatá súlož zavŕšená orgazmom s manželom je príjemnejšie riešenie.

 • 2
Odpovedať

Jana Mariaková 18.04.19 14:44

JM
karma
90.00

O tejto rastlinke (kozinec) čítam prvýkrát. Teraz mám opať o niečo širší obzor :)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.04.19 20:00

MM
karma
100.00

nepoznám túto rastlinku, ale určite rastú u nás iné s podobnými účinkami

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.04.19 22:29

JK
karma
100.00

Nepoznám túto rastlinku ani som o nej nepočula

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 21.04.19 14:53

AK
karma
100.00

voľakde som o ňom už počula

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 26.04.19 10:04

karma
113.00

Posledné obdobie cítim, že mám vysoký tlak hlavne večer, čo mi bráni v zaspávaní a budím sa aj počas spánku.. Nechcem sa prepchávať liekmi a o tejto byline som doposiaľ nepočula. Ďakujem za článok, budem ho zháňať :)

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 28.04.19 18:09

karma
104.00

Kozinec blanitý nepoznám , dakujeme za článok,zase sme o niečo múdrejší

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 01.05.19 17:33

DB
karma
114.00

nepoznám túto rastlinku a ani som o nej nepočula.článok zaujímavý a poučný ako vždy.

 • 0
Odpovedať

Jarmila Janišová 03.05.19 13:45

JJ
karma
-1.00

nepoznám veľmi dobre túto rastlinku,,,,ale som ju hľadala v knihe v herbari,,,no zaujímava,,,musím nazbierať a usušiť

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní