Čo signalizuje vyrážka na jazyku? Je to bežný alebo vážny problém?

Čo signalizuje vyrážka na jazyku? Je to bežný alebo vážny problém?

  • Zdieľaj:
 • 5

Vyrážka na jazyku dokáže byť niekedy neznesiteľne bolestivá. No poznáte tie povery našich babičiek, ktoré sa s vyrážkami spájajú? Naše babičky vždy tvrdili, že ak sa vám z ničoho nič objaví na jazyku vyrážka, tak vás buď niekto ohovára alebo chváli. Dôležité je v tomto prípade jej umiestnenie. Ak sa vám vytvorí na špičke jazyka, tak vás niekto chváli a ak sa vám vytvorí na boku, tak niekomu ležíte hlboko v žalúdku, pretože vás ohovára. Áno, sú to povery, ale niektorí z nás im veria!

V skutočnosti je však príčina niekde úplne inde. Naše vlasy, pokožka a nechty dokážu prezradiť množstvo informácii o našom zdraví a rovnako to platí aj v prípade nášho jazyka. Už len taký povlak na jazyku môže byť signálom nejakého zdravotného problému, ktorý by sme nemali ignorovať, ale riešiť v jeho začiatkoch. A čo v prípade vyrážok na jazyku? Kedy treba spozornieť a nespoliehať sa len na babské povery?

Pozri aj: Netradičné využitie olivového oleja: O týchto trikoch si ani netušila!

vred na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vznikajú vyrážky na jazyku?

Naše telo nám dáva najavo rôzne signály, ktoré by sme určite nemali ignorovať. V najlepšom prípade vyrážky na jazyku nemusia znamenať vôbec nič. Môžu sa objaviť a po pár hodinách alebo po jednom dni môžu zmiznúť. No ak sa na vašom jazyku udomácnia, je potrebné zbystriť pozornosť.

V prvom rade sa lekári zhodujú v tom, že tieto vyrážky na jazyku, ktoré sa odborne nazývajú jazykové papily, môžu vzniknúť v dôsledku vírusových infekcií. Príčinou ich vzniku tiež môže byť oslabený imunitný systém i nadmerné pôsobenie stresu. V niektorých prípadoch môžu byť signálom potravinových alergií alebo výsledkom konzumácie potravín s vysokým obsahom kyselín. Treba však podotknúť, že s vyrážkami na jazyku sa môžu pomerne často stretávať fajčiari alebo tí, ktorí žujú tabak. V takom prípade je potrebné dezinfikovať ústnu dutinu, aby ste predišli ich vzniku.

Otolaryngológovia a laryngológovia uvádzajú, že vyrážka na jazyku môže mať aj inú príčinu vzniku. Hovoria predovšetkým o autoimunitnej poruche – Sjögrenovom syndróme, ktorý okrem vyrážok na jazyku spôsobuje sucho v ústach, zápal jazyka a pridružiť sa môžu aj suché oči.

rakovina ústnej dutiny

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na ten najhorší scenár!

V prípadoch vyššie môžeme hovoriť o malých vyrážkach alebo hrbolčekoch, ktoré sa dajú vyliečiť. No, ak sa vám na jazyku vytvoria hrbolčeky ba až vredy, ktoré majú červenohnedé sfarbenie a často krvácajú, je potrebné okamžite navštíviť lekára. V tom najhoršom scenári môže ísť o rakovinu v ústnej dutine. Preto určite netreba podceňovať odborné vyšetrenie lekárom, ktorý dokáže presne určiť o aký zdravotný problém ide a nasadiť liečbu šitú na mieru.

Odporúčame: Ako oddialiť menštruáciu pred dovolenkou? Pomáhajú babské triky?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Anna Tlachova 03.08.20 20:40

AT
karma
118.00

Netreba to podceniť a radšej navštíviť lekára

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.08.20 06:23

ĽŠ
karma
100.00

Vyrážka na jazyku dokáže byť naozaj neznesiteľne bolestivá.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.08.20 21:48

karma
100.00

To bolo prvé,čo ma napadlo...o tých babských poverách.Ked sa to vyhodilo na boku jazyka,tak nás niekto ohovára a treba si trikrát odpľuť :-) Ale určite netreba podceňovať väčšiu vyrážku.Radšej ísť k lekárovi 3x "zbytočne",ako ísť neskoro.

 • 0
Odpovedať

Lenka Jánošová 09.08.20 13:26

LJ
karma
-1.00

Obcas sa mi vyhodi mala vyrazka na jazyku, ktoru citim na dotyk. Myslim, ze to nie je nic vazne a v mojom pripade to bude sposobene asi stresom z prace :/

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.08.20 09:36

MC
karma
100.00

Veľmi neprijemne

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čína pre deti: Takto ju pripravíš zdravo a chutne!
Mäsité jedlá

Čína pre deti: Takto ju pripravíš zdravo a chutne!

 • 1
 • 31.08.2021
Jednoduchá mixovaná kalerábová polievka s mrkvou
Polievky

Jednoduchá mixovaná kalerábová polievka s mrkvou

 • 8
 • 07.10.2021
Rýchly jablkový koláč z acidofilného mlieka: Nadýchaný a voňavý
Dezerty

Rýchly jablkový koláč z acidofilného mlieka: Nadýchaný a voňavý

 • 6
 • 16.09.2021
TOPlist