Čo spôsobuje čierny kašeľ? Môžu symptómy tohto ochorenia zabíjať?

Čo spôsobuje čierny kašeľ? Môžu symptómy tohto ochorenia zabíjať?

Kašeľ, vlhký alebo aj suchý dráždivý, je skutočne nepríjemný a vždy sa ho snažíme čo najrýchlejšie zbaviť. Spravidla sprevádza hlavne rozličné ochorenia respiračného systému. Čo však taký čierny kašeľ? Pod týmto pojmom je známe ochorenie, ktoré je bakteriálneho pôvodu a je vysoko nákazlivé. V 50. rokoch 20. storočia sa však proti nemu začalo očkovať, vďaka čomu výskyt tejto choroby rázne klesol. Nielen u nás sa však i v súčasnosti nejaké prípady nákazy vyskytnú, preto je dobré vedieť o tomto ochorení aspoň základné informácie. Čo teda spôsobuje čierny kašeľ, ako sa prejavuje a aká je liečba? 

Čo spôsobuje čierny kašeľ?

Pod pojmom čierny kašeľ, odborne pertussis, rozumieme infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchací systém človeka. Hovorí sa mu niekedy aj divý kašeľ. Ide o chorobu bakteriálneho pôvodu, pričom ju spôsobuje baktéria zvaná Bordetella pertussis. Tá v tele človeka produkuje toxíny a poškodzuje sliznice dýchacieho traktu. Prenáša sa, podobne ako ďalšie respiračné ochorenia, kvapôčkovou infekciou. Z človeka na človeka sa ochorenie prenesie vzduchom, respektíve kvapôčkami, ktoré sa do ovzdušia rozptýlia pri kašľaní, kýchaní aj hovorení, prípadne kontaminovanými predmetmi.

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý a prenášať ho môžu aj infikované osoby, ktoré nevykazujú známky ochorenia. Táto choroba dýchacích ciest sa vo zvýšenej miere vyskytuje u menších detí, no v súčasnosti postihuje i jedincov vo vyšších vekových kategóriách. V minulosti sa na našom území vyskytoval čierny kašeľ častejšie. Vďaka očkovaniu je dnes u nás výskyt skôr zriedkavý. Malé deti sú očkované proti čiernemu kašľu spolu so záškrtom či tetanom, pričom vy vyššom veku je potrebné preočkovanie. V krajinách tretieho sveta je však čierny kašeľ stále nie práve zriedkavou príčinou úmrtí, a to i najmenších detí.

Pozri aj: Nepríjemná parazitárna choroba: Aké ťažkosti spôsobuje kryptosporidióza?

prejavy čierneho kašľa

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú charakteristické príznaky?

V prípade čierneho kašľa je inkubačný čas asi 7 až 21 dní. To znamená, že prvé príznaky ochorenia sa po nákaze môžu objaviť po jednom až troch týždňoch. Pre čierny kašeľ sú charakteristickým príznakom hlavne záchvaty kašľa. Priebeh ochorenia je možné rozdeliť do niekoľkých štádií. Na začiatku sa čierny kašeľ prejavuje podobne ako iné respiračné ochorenia, napríklad chrípka či obyčajná nádcha. V takzvanom katarálnom štádiu ochorenia trápia jedinca sprievodné príznaky bežného prechladnutia. Dostaviť sa môže nechutenstvo, nadmerná únava, pokašliavanie či kýchanie, prípadne i mierne zvýšená teplota. Môže to trvať asi týždeň.

V paroxyzmálnom štádiu ochorenia sa zdravotný stav pacienta spravidla zhoršuje. Typické sú opakované návaly a záchvaty dráždivého kašľa, ktoré môžu spôsobovať dávenie až zvracanie. Kašľanie býva zakončené akýmsi hvízdavým zvukom. U pacienta je častá dýchavičnosť. V dýchacích cestách sa tvorí veľmi hustý a sklovitý hlien. U starších jedincov bývajú spravidla príznaky miernejšie. Nakoniec ochorenie prechádza do štádia rekonvalescencie, kedy sa pacient postupne zotavuje a záchvaty kašľa či ostatné príznaky bývajú už mierne a postupne ustupujú. 

prevencia čierneho kašľa

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia!

Liečba čierneho kašľa je veľmi dôležitá a neradno ju podceňovať. Počas jednotlivých štádií ochorenia totiž môže dôjsť i k rozvoju rozličných komplikácií, pričom je ohrozený aj život pacienta. Komplikáciou môže byť napríklad vážny zápal pľúc, no i v období rekonvalescencie sa ľahko môžu pridružiť ďalšie nákazy spôsobené inými baktériami. Je to často z dôvodu výrazného oslabenia organizmu. Pri diagnostike sa sledujú sprievodné príznaky ochorenia, rovnako býva potrebné vyšetrenie krvi či výter z hrdla pre potvrdenie prítomnosti baktérií. Ak je čierny kašeľ potvrdený, lekár nastaví vhodnú liečbu.

Keďže ide o bakteriálne ochorenie, využívajú sa antibiotiká. V neskorších štádiách choroby však už nebývajú antibiotiká až tak účinné. Podávané sú ďalšie liečivá, ktoré tlmia a eliminujú sprievodné príznaky ochorenia. Správna liečba pomáha predchádzať rozvoju vážnych komplikácií a zároveň skracuje dobu liečby a pacientovi ju uľahčuje. Môže trvať až mesiac. Niekedy, napríklad u dojčiat, ktoré majú problém s hlienmi, býva potrebná aj hospitalizácia. V rámci prevencii sa hovorí hlavne o očkovaní, ktoré je proti čiernemu kašľu na Slovensku povinné.

Odporúčame: Trápi ťa bolesť obličiek? Čo všetko okrem rakoviny ju spôsobuje?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 11.03.20 22:26

karma
109.00

Ešteže je na Slovensku proti čiernemu kašlu povinné očkovanie.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní