Dysfágia - porucha prehĺtania: Zisti, prečo vzniká a ako sa lieči!

Dysfágia - porucha prehĺtania: Zisti, prečo vzniká a ako sa lieči!

  • Zdieľaj:
 • 5

Ťažkosti s prehĺtaním našťastie nie sú príliš častým javom, no pacienti, ktorí sú týmto ochorením postihnutí, vedia svoje o mimoriadne nepríjemných prejavoch. Dysfágia je v prevažnej miere sprievodným znakom iných ochorení a zrejme si viete predstaviť, akým utrpením vtedy musí byť akýkoľvek príjem potravy či tekutín. Ak vás zaujíma viac o ťažkostiach s prehĺtaním, všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Keď je jedenie a pitie doslova utrpením

Sťažené prehĺtanie robí z inak príjemného a uspokojujúceho príjmu potravín alebo tekutín doslova utrpenie. Cesta stravy a nápojov z úst do žalúdka je vtedy výrazne zložitá. Ak to človek nerieši, dochádza postupne k dehydratácii a podvýžive, čo je však ešte horšie, k problémom s dýchaním až k smrti. Dysfágia postihuje ľudí v každom veku, bez rozdielu, avšak o čosi častejšie sa s ňou potýkajú malé deti a potom seniori.

Je úplne bežným sprievodným znakom mozgovej príhody, anafylaxie, Parkinsonovej choroby, roztrúsenej sklerózy, ťažkého duševného postihnutia, svalových kŕčov v pažeráku, detskej mozgovej obrny a mnohých iných neurologických ochorení, dokonca aj spánkového apnoe. Prejavuje sa pocitom čohosi cudzieho v krku, zvýšeným slintaním, bolesťou pri prehĺtaní, častým pálením záhy, výrazným a rýchlym chudnutím a zachrípnutím či kašľom.

Neprehliadni: Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!

porucha prehĺtania

Zdroj: Shutterstock®

Dysfágia má viacero foriem

Slovo dysfágia pochádza z gréckeho dys (ťažkosť, porucha) a fagia (jesť). Ak by sme viac „zabŕdli“ do medicínskej oblasti, rozdelili by sme dysfágiu na orálnu (ústnu), faryngálnu (hltanovú) a ezofageálnu (pažerákovú). Rovnako tak môže mať pacient mierne príznaky, kedy cíti slabú bolesť pri prehĺtaní alebo ťažké príznaky, kedy nie je schopný prehĺtať vôbec - je to teda veľmi individuálne.

Keď je dysfágia naozaj v tej najťažšej fáze, pacient nie je schopný prehĺtať ani sliny, teda ich musí vypľúvať. V takomto štádiu sa pacientovi zavádza sonda.

bolesť pri prehĺtaní

Zdroj: Shutterstock®

Návšteva lekára ako voľba číslo jedna

Ako ste si isto samy vyhodnotili, ide o mimoriadne závažné ochorenie či symptóm. Návštevu lekára v prípade ťažkostí s prehĺtaním preto rozhodne netreba odkladať. Dysfágiu je možné liečiť, prípadne zmierniť jej príznaky, rozličnými terapeutickými postupmi. Tomu však predchádza špeciálne, takzvané videofluoroskopické vyšetrenie, kvôli správnej diagnóze ochorenia. Toto vyšetrenie lekárom umožňuje vidieť celý proces prehĺtania.

Odporúčame: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Tomáš Kamenár 06.08.18 08:16

TK
karma
105.00

zaujímavé o tomto prvý raz počujem

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 06.08.18 09:47

DB
karma
111.00

je až neskutočné koľko chorôb a nešťastí postihuje ľudí a tak málo si vážime svoje zdravie.

 • 2
Odpovedať

Marie Gutmannová 06.08.18 20:46

MG
karma
104.00

Ozaj zaujímavé čítanie, nepočula som o tejto chorobe.

 • 1
Odpovedať

Dušan Drnaj 07.01.19 11:46

DD
karma
-1.00

Trpím touto chorobou už vyše pol roka. Prišlo to len tak, zo dňa na deň. Už som zúfalý. Absolvoval som videofluoroskopiu, kde bola dysfagia potvrdená. No stav sa vôbec nezlepšuje a jedlo je pre mňa utrpenie. Bojím sa jesť, lebo sa dusím, jedlo mi ostáva zaseknuté v krku, takže sa bojím aj zaspávať, aby som sa neudusil. Neviem, ako ďalej.

 • 7
Odpovedať

Marta Kendrová 21.05.21 23:19

MK
karma
100.00

Prvýkrat o tejto chorobe čítam

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako si zvýšiť sebavedomie? Máme pre teba TOP rady!
Pre ženy

Ako si zvýšiť sebavedomie? Máme pre teba TOP rady!

 • 3
 • 25.06.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN

 • 0
 • 01.06.2022
Dvojité videnie – čo všetko môže stáť za týmto zdravotným problémom?
Zdravie

Dvojité videnie – čo všetko môže stáť za týmto zdravotným problémom?

 • 0
 • 18.05.2022
TOPlist