Hydrosadenitída - nepríjemný zápal v podpazuší

Hydrosadenitída - nepríjemný zápal v podpazuší

Hydrosadenitída, ochorenie známe ako zápal potných žliaz, okrem iných príčin veľmi často vzniká z úplne bežnej a takmer každodennej činnosti, akou je holenie.

Pri holení sa objavujú rezné ranky, ktoré predstavujú miesto ľahkého vzniku zápalu. Ak sa k tomu pridá nedostatočná hygiena, alebo si oholené podpazušie podráždite napríklad antiperspirantom, riziko zápalu je o to vyššie.

Prečítajte si možné príčiny vzniku tohto nepríjemného ochorenia a taktiež pár rád, ako mu ľahšie predchádzať!

Niečo o podpazuší

Podpazušie sa nachádza v spodnej časti ramenného kĺbu. Táto priehlbinka patrí medzi najteplejšie oblasti ľudského tela a vo vysokej miere sa tu vyskytujú krvné a lymfatické cievy a množstvo lymfatických uzlín. Typické sú aj vlasové folikuly, z ktorých rastú chĺpky a vysokú koncentráciu majú i potné žľazy.

V podpazuší vzniká hneď niekoľko zdravotných problémov. Častým ochorením je napríklad hyperhidróza, teda nadmerné potenie. Vtedy postihnutá osoba stráca potením oveľa viac tekutín ako zdravý človek. V podpazuší taktiež vznikajú rôzne druhy dermatitídy. Sprevádzané sú začervenaním kože, opuchom či drobnými pľuzgierikmi. Ďalším typom ochorenia je už spomínaný zápal potných žliaz.

Odporúčame: Kurkuma a akné idú dohromady. Skúste túto domácu pleťovú masku!

za zápalom môžu stáť antiperspiranty

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny hydrosadenitídy sú rôzne

K hydrosadenitíde dochádza upchaním potných žliaz v podpazuší a následným vznikom zápalu. Takéto miesto je opuchnuté, začervenané a poriadne bolestivé. V mieste zápalu môže v priebehu pár dní vzniknúť aj hnisavé ložisko.

Za zápalom potných žliaz stojí kombinácia hneď niekoľkých faktorov. Zapáliť sa môže napríklad rezná rana po holení v spojení s požitím antiperspirantu či dezodorantu. Riziko je vyššie aj pri väčšom potení, prípadne ak sa pokožka podpazušia permanentne otiera o tesný odev.

Bude vás zaujímať: Populárna plastika nosa: 5 faktov, ktoré by ste mali vedieť

pri liečbe pomôže aj pleťová voda

Zdroj: Shutterstock®

Vyliečiť a predchádzať

Pri ľahších formách ochorenia pomáha v prvom rade zvýšená hygiena. Zapálenú oblasť prečisťujte čistiacim mliekom či pleťovou vodou na akné. Liečiacemu procesu dopomôže aj zvýšený príjem vitamínov skupiny B. Ak je zápal ťažší alebo sa pomerne často opakuje, navštívte lekára. Niekedy sa totiž vyžaduje preliečenie antibiotikami.

Základom prevencie pri vzniku zápalov v podpazuší je dostatočná hygiena. Ostražití buďte pri holení. Ak sa porežete, miesto poriadne dezinfikujte. Dávajte si pozor aj na výber vhodných antiperspirantov. Vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú alumíniové soli. Na obale ich nájdete napríklad pod názvami aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride alebo slovensky chlorid hlinitý. Tieto zložky na pokožke vytvárajú povlak proti poteniu, no tým ju aj upchávajú.

Bude vás zaujímať: Spoznajte druhy inteligencie. Každá vplýva inak na naše správanie.

dôležité je aj správne holenie

Zdroj: Shutterstock®

Aj správne holenie je prevenciou

Možným zápalom sa dá predchádzať aj správnym holením. Najdôležitejšie je mať poriadne ostrú žiletkou. Tou vám totiž stačí podpazušie prejsť jeden či dva razy a nie je nutné ho nemilosrdne trieť niekoľkokrát. Po oholení nezabúdajte na ošetrenie pokožky. Nanesenie antiperspirantu po holení je skutočné riziko, ak to však bez neho u vás nejde, počkajte aspoň pár hodín. Medzitým nechajte podpazušie zotaviť a upokojiť.

Pri ošetrení najprv hladké podpazušie opláchnite vodou a následne pretrite pleťovou vodou, olivovým alebo kokosovým olejom či neparfumovaným krémom bez alkoholu. Dokonca pomôže aj detský zásyp. Zabránite tak vzniku vyrážok. Ak sa u vás po holení vyrážky aj napriek tomu objavia, skúste zmeniť postup pri holení, vymeňte žiletky alebo kozmetiku.

Odporúčame: Recept: Fazuľová polievka s opečenou slaninkou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Kelemenová 12.04.17 08:01

SK
karma
86.00

ešte sa mi to nikdy nestalo, ale ako sa píše, dostatočnou a správnou hygienou tým predídeme... jednoznačne používam antiperspirant bez alumínia... čítala som o nom že je dosť škodlivý

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 12.04.17 21:49

PV
karma
113.00

dakujem za radu ..

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 13.04.17 14:10

karma
108.00

Poučný článok.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 13.04.17 20:10

SK
karma
113.00

dobrý článok, našťastie s mi to ešte nestalo

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.04.17 21:23

JK
karma
100.00

Ani som netušila že je aj takáto choroba holím sa pravidelne a zatiaľ je všetko v poriadku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní