Ktoré syry konzumovať a na ktoré si dávať veľký pozor? Poradíme ti!

Ktoré syry konzumovať a na ktoré si dávať veľký pozor? Poradíme ti!

Určite sa medzi nami nájde nejeden milovník syrov. V súčasnej dobe máme predsa k dispozícii obrovské množstvo rozličných druhov týchto mliečnych lahôdok, preto by bolo skutočne náročné nevybrať si medzi nimi svojho favorita. Ementál, mozzarella, parmezán, gouda či feta – to všetko sú syry z rôznych častí sveta, ktoré uspokoja každý maškrtný jazýček. Ale ako si medzi nimi vybrať, keď je ich v obchodných reťazcoch také množstvo?

Kvalitný syr je skvelým zdrojom bielkovín aj dôležitého vápnika a viacerých vitamínov. V správnom množstve je dozaista vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. V obchodoch sú však v ponuke často i syry, na ktoré by sme si mali dávať tak trochu pozor. Ktoré syry konzumovať a ktorým povedať nie sa dozviete v nasledujúcom článku!

Odporúčame: Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

zdravé syry

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré syry sú pre nás najvhodnejšie?

Vhodnejšie na konzumáciu sú v prvom rade najmä tvrdé syry. Tie sú skvelým zdrojom spomínaného vápnika, ktorý okrem iného podporuje aj pevnosť našich kostí. Často sa však diskutuje o tom, koľko percent tuku by syry mali mať. Pravdou je, že ideálne je siahať po syroch s podielom tuku do alebo okolo 30 %. Pokojne si však z času na čas doprajte tie tučnejšie, no vždy je dobré dávať si pozor hlavne na skonzumované množstvo. Malá porcia tučnejšieho syra je úplne v poriadku. 

Ak však napríklad práve redukujete svoju váhu a radi by ste si pochutnali na nejakých ľahších syroch, určite nesiahajte po odtučnených, respektíve po syroch so zníženým obsahom tuku. Vhodnejší je napríklad ľahko stráviteľný cottage syr s prirodzene nízkym obsahom tuku aj soli a s vysokým podielom dôležitých bielkovín. Taktiež môžete vyskúšať chutnú ricottu, čo je taliansky srvátkový syr so sladkastou chuťou a jemnou textúrou. Ovčí syr je zase skvelým zdrojom vitamínu B3 aj D a jeho veľkou výhodou je aj to, že zvyčajne ho veľmi dobre znášajú i jedinci s intoleranciou laktózy. 

ktoré syry nejesť

Zdroj: Shutterstock®

Na ktoré syry si dávať pozor?

Spomedzi rozličných druhov syrov je tu i zopár adeptov, na ktorých by sme si mali dávať pozor. V prvom rade je reč o vyššie spomínaných odtučnených syroch, respektíve výrobkoch so zníženým množstvom tuku. Takéto light verzie syrov môžu byť veľmi zradné. Dôležité je uvedomiť si, že pokiaľ je nejaká zložka vo výrobku vyradená alebo je jej obsah znížený, musí byť predsa nahradená niečím iným. A zvyčajne ide o umelé látky, ktoré nie sú pre naše zdravie dvakrát vhodné. 

Veľkým tabu by mali byť aj tavené syry, ktoré nie sú ani veľmi prírodné a v podstate je ich naozaj ťažké označiť za syr. Obsahujú množstvo taviacich solí aj polyfosfátov či konzervantov. V detskej výžive by sa nemali nachádzať vôbec, dospelí by si ich mali dopriať skôr príležitostne. Ak si chcete pochutnať na kvalitnom syre, pozor by ste si mali dávať aj na rôzne náhrady či imitácie syrov, napríklad s rastlinnými tukmi v zložení. 

plesňové syry

Zdroj: Shutterstock®

Ako sú na tom plesňové syry?

Nakoniec sa môžeme pozrieť ešte na to, ako sú na tom mnohými milované alebo naopak nenávidené plesňové syry. Hoci ich vzhľad k nahryznutiu neláka, ich chuť je jednoducho skvostná a jedinečná. Tieto druhy syrov bývajú skutočne tučnejšie. Pokojne majú až 50 % obsahu tuku, a preto je vhodné dopriať si ich v primeranom množstve. Sú však aj zdrojom bielkovín, vitamínu D, vápnika či zinku. Pri plesňových syroch platí, že ich konzumácii by sa mali vyhýbať niektoré skupiny jedincov. Ide najmä o malé deti a tehotné ženy či osoby dlhodobo sa trápiace mykotickými ochoreniami.

Pozri aj: Čo musí vedieť každé dieťa? Nauč ho to, ide o život!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jarka Šmihuľová 04.04.19 16:50

karma
-1.00

Pridávam komentár jednej mojej kamarátky. Jedávala som nízko tučné mliečne výrobky ale na mojej postave sa to neprejavovalo. Stále som potrebovala niečo zobnúť. Tak som prešla na tučné a okrem postavy sa mi aj chute znormalizovali.

  • 2
Odpovedať

Lucia Šeptáková 04.04.19 20:42

karma
110.00

Syry milujeme,light verzie sú o ničom,treba si to vychutnať.

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 17.04.19 20:54

MC
karma
109.00

Som veľký konzument syrov všetkých druhov okrem syrov z kozieho mlieka.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.05.19 14:35

JK
karma
100.00

Mám rada syry kupujem často no kvalitný

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní