Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?

Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?

Príznakov je niekoľko a rozhodne nie sú ani trochu príjemné. Svrbenie a pálenie vagíny, hustý biely alebo priehľadný výtok a bolesť počas pohlavného styku či močenia. Napadlo vám niekedy, že za to môže prostriedok na pranie, ktorý používate? Nuž, nie je to nič neobvyklé, aby ste si však boli istá, je dôležité poriadne sa otestovať. Váš lekár vám odporučí vhodný testovací prostriedok, ktorý použijete v domácom prostredí.

V zásade však platí, že kvalitný prípravok nemôže spôsobiť kvasinkovú infekciu, no môže nepriamo viesť k jej rozšíreniu. Stane sa to vtedy, keď ste alergická alebo citlivá na niektorú zo zložiek pracieho prostriedku. Pokožka na vagíne sa tým pádom podráždi, z čoho je už len krôčik ku vzniku infekcie.

Zaujme ťa: Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

svrbenie vagíny

Zdroj: Shutterstock®

Ako vznikne kvasinková infekcia?

Bunkám kvasiniek sa mimoriadne darí vo vlhkých a teplých podmienkach, takže podráždená a popraskaná pokožka vašich ženských orgánov im poskytuje ideálny priestor na šírenie a následný vznik infekcie. Ak ste si teda istá, že vašu kvasinkovú infekciu spôsobil práve prostriedok na pranie, siahnite po tom hypoalergénnom. Riziko, že takýto prostriedok spôsobí infekciu, je minimálne. Kvalitný prípravok na citlivú pokožku neobsahuje dráždivé látky. Okrem zmeny pracieho prostriedku nezabudnite ani na ďalší dôležitý krok. Uteráky, osušky a posteľnú bielizeň vyperte v práčke bez prostriedku na pranie, ideálne aj niekoľkokrát. Pomôže vám to odstrániť zvyšky pracích prostriedkov z vašej práčky. Budete si zároveň istá, že sa nedostanú do oblečenia, keď začnete používať nový hypoalergénny čistiaci prostriedok.

čo sú kvasinkové infekcie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zbaviť vaginálnej infekcie rýchlo a účinne?

Jedným z najlepších a najefektívnejších liekov na kvasinkovú infekciu sú čapíky s kyselinou boritou. Ide o úplne prirodzené čapíky, vďaka ktorým sa infekcie zbavíte skutočne rýchlo. Táto kyselina je známa aj ako bórová voda, v očnom lekárstve sa jej hovorí aj umelé slzy. Má veľmi dobré výsledky v boji proti plesniam, hubám a hnilobám. Vo väčšine lekární je kyselina boritá dostupná bez lekárskeho predpisu.

Ale, ak dlhodobo alebo opakovane trpíte vaginálnou kvasinkovou infekciou a neviete nájsť príčinu, skúste vymeniť váš prací prostriedok za iný – hypoalergénny. Ak vám nepomôžu ani uvedené rady, zahoďte ostych a obráťte sa na svojho lekára. Príčin, spôsobujúcich kvasinkové infekcie je totiž veľké množstvo – od tesného oblečenia, cez podvýživu až po pohlavný styk.

Vyskúšaj: Ako poskladať napínaciu posteľnú plachtu? Toto by ti nenapadlo!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 30.01.18 08:18

SK
karma
114.00

prekvapilo ma, že bórová voda má aj takéto výborné účinky, je to super, súhlasím, že najlepšie je mať prací prostriedok hypoalergénny, platí to aj pre atopikov, ktorých doma máme

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 30.01.18 16:28

PV
karma
113.00

Nemávam takúto infekciu , aj ked používam vždy prášok a aviváž hocijakú .. Chválabohu ...

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.01.18 20:58

karma
109.00

musí to byť nepríjemné...

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 31.01.18 10:05

MD
karma
132.00

Mala som skúsenosť s touto infekciou, no odkedy som spravila opatrenia, viac sa neobjavila. Prestala som používať parfémované vložky, toaleťák z recyklovaného papiera, aviváž na bielizeň.. a sprchový gél som nahradila gélom na intímne partie...niekedy stačí naozaj málo, aby sme sa vyhli zbytočným problémom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní