Liečivé účinky klinčekov: Odteraz už toto korenie nebudeš podceňovať!

Liečivé účinky klinčekov: Odteraz už toto korenie nebudeš podceňovať!

Aké vianočné korenie sa vám spája s týmto obdobím? Škorica, badián, kardamóm? Nám jednoznačne klinčeky, ktoré sa v mnohých domácnostiach využívajú ako osviežovač vzduchu. Poväčšine ich stačí napichať do pomaranča a nechať ich rozvoniavať. Príjemný a hlavne prírodný osviežovač vzduchu. Klinčeky sa dokonca využívajú aj v gastronómii. Ich prenikavá chuť dodáva jedlám nezabudnuteľnú arómu a príchuť, vďaka ktorej povyšujú gastronómiu na hotové umenie. Klinčeky sa tiež využívajú pri pečení zákuskov, ale nie až v takej miere ako škorica alebo iné korenie.

Klinčeky sú vôňou približujúcich sa sviatkov. Sú doslova magické, pretože dokážu potešiť zmysly, ale dokonca prospievajú aj samotnému organizmu. Už dávnejšie sa hovorilo, že klinčeky sú skvelé pri bolesti zubov. Jednoducho v prípade bolesti zuba je vhodné klinček rozžuvať a nechať pôsobiť na bolestivom mieste. Prečo to funguje a poznali to aj naši predkovia? Klinčeky obsahujú silice, ktoré zmierňujú bolesť, no zároveň sú klinčeky antiseptické a pôsobia ako anestetikum. Klinčeky však majú širšie pole pôsobnosti a najmä blahodarný vplyv na ľudský organizmus.

Zaujme ťa: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?

čo obsahujú klinčeky

Zdroj: Shutterstock®

Čo obsahujú klinčeky?

Na pohľad malé korenie, ktoré je výrazné akurát tak svojou vôňou, je naplnené dôležitými minerálmi, ako je mangán, draslík, vápnik, sodík, železo, fosfor, selén či zinok. Organizmu tiež dodajú vlákninu a rovnako aj rastlinné steroly, ktoré sú preň dôležité.

Nesmieme zabudnúť ani na vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E a K – tie majú v klinčekoch rovnako nezanedbateľné miesto. Okrem toho obsahujú aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či éterické oleje.

na čo sú dobré klinčeky

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa nebáť žuť klinčeky?

Už v úvode sme písali, že klinčeky dokážu odstrániť bolesť zubov. Okrem toho im vďaka antioxidačným účinkom výskumníci pripisujú ochranu ľudského tela pred pôsobením voľných radikálov, s čím sa spájajú aj protirakovinové účinky. Klinčeky tiež:

 • pôsobia ako prevencia pred chrípkou či inými zápalovými ochoreniami,
 • pôsobia proti baktériám v ústnej dutine, čím prispievajú aj k zmierneniu zápachu z úst,
 • pomáhajú pri strese tým, že ho odbúravajú,
 • zlepšujú chuť do jedla a zároveň podporujú trávenie,
 • zvyšujú krvný tlak a tiež odstraňujú žalúdočné kŕče.
tinktúra z klinčekov

Zdroj: Shutterstock®

Ako klinčeky používať?

Najlepšie je pridávať ich do jedál a vychutnávať si ich chuť a účinky zároveň. V prípade, keď chcete dosiahnuť okamžité zlepšenie zdravotného stavu, tak je najideálnejšie vložiť si zopár klinčekov do úst a rozžuvať ich. Takto sa uvoľnia všetky látky v nich obsiahnuté a budú účinnejšie v prípade bolesti zubov alebo iného problému.

Ak je vám výrazná korenistá chuť klinčekov cudzia a v podstate nemáte radi ich chuť, tak sa odporúča vyrobiť si klinčekovú tinktúru. Na tú potrebujte klinčeky a lieh (poprípade alkohol či Alpu). Klinčeky namočte do liehu a nechajte lúhovať aspoň dva týždne. Tinktúru môžete následne používať na ošetrenie zubov, ďasien či vonkajšie rany. Tinktúru tiež môžete pridať do aromalampy alebo inhalovať v prípade dýchacích problémov.

Odporúčame tiež: Čo signalizuje zápach tela? Radšej ho neignoruj, môže to byť vážne!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 03.12.19 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Klinčeky dokážu naozaj nielen potešiť zmysly, ale prospievajú aj samotnému organizmu; radi používame i vo forme doma pripravenej tinktúry.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 03.12.19 09:36

MS
karma
118.00

Včera som ich mala vo varenom vínku:)

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 03.12.19 16:53

VM
karma
109.00

Varene vínko s klincekmi :) a ešte je to aj zdravé

 • 0
Odpovedať

Matej Varga 03.12.19 17:05

MV
karma
108.00

Dobré vedieť, ďakujem

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.12.19 17:33

SK
karma
114.00

Voňavé korenie....

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 03.12.19 22:29

karma
109.00

No,veru doteraz som klinčeky používala len do vareného vína.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 04.12.19 11:53

AS
karma
108.00

klinčeky často používam v kuchyni

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní