Medvedica lekárska: Pomôže pri týchto častých zdravotných problémoch!

Medvedica lekárska: Pomôže pri týchto častých zdravotných problémoch!

Medvedica lekárska je menší ker, ktorého listy majú jedinečné liečivé účinky. Blahodarne vplývajú napríklad na stav močového ústrojenstva. Pri tejto rastlinke je však dôležité zmieniť, že u nás aj v mnohých ďalších krajinách je zákonom chránená a pre používanie v lekárstve sa dováža. Všetko, čo musíte o medvedici vedieť, nájdete v nasledujúcom článku. Povieme vám, ako vyzerá, aké sú jej účinky aj ako by sa mala správne používať.

Poznáte medvedicu?

Medvedica lekárska je menší vždyzelený ker z čeľade vresovcovité, ktorý zvyčajne dorastá do výšky okolo 30 až 60 centimetrov. Ľudovo sa jej tiež hovorí hrôznik či toloknienka. Menovaná rastlina je naprieč svetom značne rozšírená. Vyskytuje sa na viacerých miestach Európy, ale taktiež aj v Ázii či Severnej Amerike. Obľubuje stanovištia, ako sú napríklad horské lúky, krovité stráne či vresoviská. Vyskytuje sa aj vo vyšších nadmorských výškach a chladnejších oblastiach. Rastie hlavne na výhrevných, skôr zásaditých a kamenistých či hlinitých pôdach. Okrem nízkeho vzrastu je medvedica lekárska charakteristická najmä svojimi drobnými kožovitými listami vajcovitého tvaru s celistvými okrajmi.

Malé kvety, ktoré sa zvyknú objavovať od marca až apríla do mája, sú usporiadané v riedkych koncových strapcoch a majú bielu či ružovkastú farbu. Plodom je červená guľatá kôstkovica. Celkovým vzhľadom je medvedica veľmi podobná brusnici obyčajnej. Na liečebné účely sa z tejto rastliny získavajú listy. Tu však treba dávať pozor! Medvedica lekárska je na mnohých územiach ohrozená a dokonca i chránená, a to napríklad aj na Slovensku či v susednom Česku. Liečivá droga je preto pripravovaná z pestovaných rastlín alebo je dovážaná zo zahraničia.

Pozri aj: Triky našich starých materí – jemne bizarné, ale zaručene fungujú

účinky medvedice lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých neduhoch je najúčinnejšia?

Medvedica lekárska ukrýva množstvo cenných látok vrátane viacerých vitamínov či minerálov. Obsahuje éterické oleje, cenné glykozidy, triesloviny aj mnohé kyseliny. V ľudovom liečiteľstve je medvedica známa najmä ako bylinka, ktorá blahodarne vplýva na stav celého močového ústrojenstva. Má silné močopudné, protizápalové aj dezinfekčné účinky. Podporuje správnu činnosť obličiek aj močového mechúra. Celé močové cesty navyše účinne prečisťuje. Osvedčila sa najmä pri infekčných ochoreniach močových ciest.

Touto bylinkou môžete podporiť liečbu zápalu obličiek aj močového mechúra. Vhodné je tiež jej použitie pri problémoch s ľadvinovými či žlčníkovými kameňmi. Rovnako môže pomôcť zlepšiť stav pacientov s dnou či reumou. Medvedica tiež podporuje regeneráciu slizníc a vylučovanie škodlivín z tela. Priaznivo pôsobí na sliznicu tráviaceho traktu. Nápomocná môže byť nakoniec aj pri problémoch s nadmerným zadržiavaním vody v organizme.

čaj z medvedice lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju používať?

Ako sme spomenuli už vyššie, medvedica je zákonom chránená, a preto sa, žiaľ, na jej zber asi nevyberiete. Sušenú drogu však rýchlo a ľahko zoženiete v lekárňach, internetových predajniach aj obchodoch so zdravými potravinami. Zo sušenej medvedice si môžete pripraviť liečivý čaj. Zvyčajne sa na prípravu nápoja používa 1 kávová lyžička sušených listov. Tú v 2 dcl vody povarte asi 10 minút. Čaj nechajte po odstavení ešte ďalších 10 minút lúhovať a následne ho sceďte. Počas vyššie spomínaných ťažkostí si môžete denne dopriať až 3 šálky medvedicového čaju denne, a to najlepšie vždy pre jedlom.

Pred použitím tejto bylinky by ste však mali vedieť ešte zopár dôležitých informácií. Jej vnútorné užívanie sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám či malým deťom. Dôležité je tiež dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pri vysokých dávkach je totižto medvedica toxická a môže spôsobiť vracanie či nevoľnosť. Taktiež ju nie je vhodné užívať dlhodobo. V opačnom prípade totiž môže mať okrem iného i negatívny vplyv na pečeň.

Odporúčame: Sladké zemiaky batáty - zdroj vlákniny a prevencia rakoviny


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Maxianová 24.02.19 16:53

MM
karma
100.00

rastlinku poznám ako súčasť urologických čajov

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní