Keď útočí nepríjemná alergia

Keď útočí nepríjemná alergia
 • 08.04.2016
 • Gabriela Vargová

Chladné ročné obdobie najradšej trávime v mäkkých papučiach a teplom župane. To však už vystriedala svieža jar. Priniesla so sebou očakávané slnečné lúče, hru farieb prebúdzajúcej sa prírody, pozitívne myšlienky a akési fyzické, duševné znovuzrodenie. 

Okrem pozitívnych aspektov a nenahraditeľnej sviežosti sa jar viaže aj s jarnou únavou a alergiami akéhokoľvek druhu. Nepríjemné príznaky týkajúce sa práve alergie dokážu poriadne znepríjemniť život. Aj keď má alergická reakcia predovšetkým genetický základ, na vznik a následný rozvoj ochorenia majú vplyv aj iné faktory, ako napríklad črevná flóra, výživa a dĺžka dojčenia, pracovný alebo emočný stres. Trápi vás práve tento problém, milé dámy? Tak pozorne čítajte ďalej.

Jarné obdobie

Peľová sezóna (peľ, ako hlavný alergén) má tri ročné obdobia, v ktorých dominujú rôzne alergény. Medzi hlavné patrí peľ liesky, jelše a brezy. Okrem najčastejších zdrojov sa pridružuje aj topoľ, jaseň, vŕba, javor, dub, pagaštan, orech a ihličnany. Peľové zrniečka sa dostanú do dýchacieho systému. Následne spôsobia svrbenie a upchatie nosa, pridruží sa kýchanie, nádcha, slzenie a svrbenie očí. Tým, že nosová dutina je vyradená, dýchame ústami, čo vedie k sťaženému prehĺtaniu a škrabaniu v hrdle. Okrem už spomínaných príznakov môže alergikov potrápiť aj kašeľ. 

Odporúčame prečítať: Prečo do jedálnička zaradiť klíčky?

nepríjemná alergia útočí

Zdroj: Shutterstock®

Ako si môžeme pomôcť? 

V prvom rade sa treba obrátiť na odborníka v danej problematike, ktorý vám pomocou testov zistí príčinný alergén. Je vhodné sa danému spúšťaču vyhýbať, alebo užívať antihistaminiká, ktoré sa postarajú o zmiernenie príznakov. Snažte sa obchádzať miesta, kde je vysoká koncentrácia peľov. Slnečné okuliare sú v povinnej výbave, doma vetrajte krátko, ale často, ideálne skoro ráno a večer. Účinným zdrojom pomoci môže byť aj homeopatia ako doplnková metóda klasických medicínskych postupov. Pri ľahšej forme ochorenia si vystačíte s homeopatickými špecialitami, ktoré sú dostupné v každej lekárni. Pri ťažšej forme je nutné vyšetrenie lekárom homeopatom. 

Odporúčame prečítať: Miroslava Masnicová – život REVLON kozmetičky

nepríjemná alergia útočí

Zdroj: Shutterstock®

Ideálne je osprchovať si celé telo vlažnou vodou, zbaviť vlasy i pokožku alergénov. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu obsahovať peľ, napríklad niektoré čaje a med. Nepoužívajte dráždivé spreje a aromatickú kozmetiku. V obytných priestoroch umiestnite zvlhčovače vzduchu, pravidelne utierajte prach. Alergiu okrem peľov spôsobujú aj drobné roztoče, ktoré sú príčinou astmy a alergickej nádchy. Preto vymieňajte posteľnú bielizeň, odstráňte príliš veľké množstvo kobercov, vysávajte dôkladne a vyhnite sa vlhkosti.

Odporúčame prečítať: Beauty recepty: Namixujte si pleťový píling pre suchú pokožku

nepríjemná alergia útočí

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstochphotos.com

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Erika Špacírová 08.04.16 10:49

karma
93.00

som rada, že ma zatiaľ žiadna alergia netrápi

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 08.04.16 12:58

karma
110.00

Moja dcerka ma alergiu,prave teraz ma silne prejavy.Je to neprijemné.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 08.04.16 18:51

SK
karma
114.00

nieco o tom viem, najstarsia dcera ma alergiu a snazi sa vyvavorovat jej nastraham roznymi opatreniami v domacnosti aj vonku

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.04.16 18:54

MM
karma
100.00

tiež ma niekedy potrápi ľahšia forma alergie, dá sa to však zvládnuť

 • 0
Odpovedať

Petronela Miklóšová 08.04.16 22:23

PM
karma
-1.00

hoci som s alergiou nebola u doktora, určite ju mám, keďže hneď ako sa dostanem von, tečie mi z nosa

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 08.04.16 22:52

IO
karma
97.00

Nikdy v minulosti som tieto problémy nemávala, no za posledné 3 roky vždy v jarnom období mávam pocit svrbenia očí, asi to bude tým naším stále zhoršujúcim ovzduším :(

 • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 09.04.16 02:08

ZM
karma
87.00

Vyskusajte obycajny cisty C-vitamin v prasku, aspon 5 gramov denne ...

aj ja aj moje deti sme sa alergie nadobro zbavili.

Viac info tu: ^^^plus;c^^^plus;slobodny^^^plus;vysielac

 • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 09.04.16 15:14

ZM
karma
87.00

hladajte na youtube slova "vitamin c slobodny vysielac"

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní