Obchádzajú aj teba? Pozri sa, ako bojovať proti mdlobám!

Obchádzajú aj teba? Pozri sa, ako bojovať proti mdlobám!

Mdloby alebo náhla nevoľnosť sú stavy, ktoré človeka postihujú pomerne často, no takmer vôbec sa o nich nehovorí a preto nevieme, ako sa v takej chvíli zachovať a ako si čo najrýchlejšie pomôcť. Dnešný článok bude preto presne o tom. Dozviete sa, prečo a kedy vznikajú, ako sa prejavujú, no predovšetkým, ako zabojovať proti mdlobám. Zistite viac!

Dočasná strata vedomia

Mdloby prichádzajú často ruka v ruke s nízkym tlakom, točením hlavy, pocitom na odpadnutie, náhlou nevoľnosťou, slabosťou a závratmi. V preklade však ide o dočasnú stratu vedomia, zapríčinenú obrovskou škálou najrôznejších príčin. Tieto mimoriadne nepríjemné stavy má na svedomí aj prudká bolesť či dlhodobá alebo naozaj hlboká únava, či už fyzická alebo psychická. Zároveň tiež ľudia, ktorí trpia panickými úzkosťami, o mdlobách vedia svoje. V neposlednom rade treba spomenúť čoraz populárnejšie redukčné diéty, ku ktorým dievčatá a ženy častokrát pristupujú viac, ako nezodpovedne a namiesto jedálnička, postaveného na nízkokalorických, no zato výživných a zdravých jedlách, si zvolia ako spôsob chudnutia ničivú hladovku.

Pozri aj: Magnézium v tehotenstve: Prečo je nutné nepodceňovať jeho príjem? 

ako predísť odpadnutiu

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na hladovky!

Už samotná diéta je pomerne veľká záťaž na organizmus, takže čo už potom taká hladovka?! Telo sa s takýmto šokom vysporiada po svojom a jedným z následkov býva veľakrát aj pocit na odpadnutie. K mdlobám dochádza aj následkom šoku či dehydratácie. Svoju úlohu tu, samozrejme, zohráva aj nezdravý životný štýl a hoci väčšinou nejde o život ohrozujúci stav, mdloba vám môže spôsobiť veľmi nepríjemné stavy, ako je napríklad odpadnutie v hromadnej doprave či kdekoľvek inde a s tým spojené riziko úrazu a poranenia.

Keď už spomíname faktory, spojené so samotným omdlievaním, vynechať nemôžeme ani tehotenstvo. Mdloby však môžu byť aj súčasťou závažnejšieho ochorenia, ktoré treba rozhodne riešiť, preto, ak sa vám tento stav vracia často a opakovane, neváhajte s návštevou lekára. Mdloby takisto sprevádzajú chudokrvnosť, poruchy krvného obehu, cukrovku či kardiovaskulárne ochorenia. Omdlieť však môžete aj vtedy, keď ste absolútne zdravé a netrápi vás nijaký zdravotný problém. Ako je to možné?

ako sa vyhnúť mdlobám

Zdroj: Shutterstock®

Keď váš mozog nie je dostatočne okysličený a dokrvený, prejaví sa to točením hlavy, závratom a okamžitou potrebou sadnúť alebo ľahnúť si. Dokonca aj vtedy, ak príliš dlho zotrvávate v jednej pozícii, môže u vás dôjsť k náhlemu poklesu krvného tlaku a krátkemu prerušeniu toku krvi zo srdca do mozgu. Tiež v prípade, že vaše telo náhle pocíti stratu solí a minerálov, na rad prichádza pocit na omdletie. Deje sa to aj pri náhlom poklese cukru v krvi, vtedy sa však k mdlobám väčšinou pridávajú aj prudké bolesti v žalúdku. Zrazu vám začne hučať v ušiach, zatmie sa vám pred očami, zblednete a viac si už väčšinou nepamätáte. Stáva sa to predovšetkým bezprostredne po vyčerpávajúcom športovom výkone.

Prečítaj si: Angina pectoris: Zisti, ako sa prejavuje a koho môže potrápiť!

ako prekonať závrat

Zdroj: Shutterstock®

K závratom dochádza aj pri prudkej zmene polohy, napríklad z ľahu do sedu, prípadne keď sa prirýchlo postavíte. Zaujímavosťou je, že mdloby postihujú oveľa častejšie ženy, než mužov. Okrem vyššie spomenutých príznakov sa pridruží aj pocit studených končatín. Babská rada znie, že keď pocítite závraty či mdloby, prvou pomocou je napiť sa kolového nápoja (zmes cukru a kofeínu). Tento grif a jeho účinok nevieme potvrdiť ani vyvrátiť, avšak to, na čo je potrebné sa sústrediť, je hlboké vedomé dýchanie. Sústreďte sa na svoj dych, pričom nádych aj výdych musia byť skutočne hlboké. Je zároveň žiadúce privodiť si čerstvý vzduch otvorením okna.

mdloby po športe

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa dá ešte robiť?

V prípade, že stojíte a nie je možné sadnúť si, rozkročte sa a stále zhlboka dýchajte. Je dobré upriamiť pohľad na jeden konkrétny bod, snažte sa nezatvárať oči. Z psychologického hľadiska tiež pomáha, ak v takej chvíli začnete pohybovať prstami na nohách. Ak je to možné, ľahnite si, s nohami zdvihnutými nad úroveň hlavy, čím si zabezpečíte opätovné prekrvenie mozgu. Avšak, ako sme už zdôraznili vyššie, časté a opakované mdloby v žiadnom prípade nepodceňujte a obráťte sa čo najskôr na odborníka.

Zaujme ťa: Kuracina ti už lezie hore krkom? Zisti, prečo vyskúšať jahňacinu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Helena Povalova 15.11.18 09:18

HP
karma
107.00

Ďakujem za zaujímavý článok.

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.11.18 11:53

AS
karma
108.00

takéto problémy mám aj ja. čakám na neurologické vyšetrenie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní