Znečistený vzduch v domácnosti: Ľahký spôsob, ako ho vyčistiť

Znečistený vzduch v domácnosti: Ľahký spôsob, ako ho vyčistiť

Znečistenie ovzdušia je kontroverznou a veľmi vážnou témou na celom svete. Štúdie ukázali, že s ním nemá problém len zaľudnená Ázia alebo Amerika, ale aj naša vlastná Európa, pretože emisie sú najčastejším dôvodom predčasnej smrti práve Európanov, žijúcich v metropolách a väčších mestách. Tie na nás však nečíhajú len na uliciach… Znečistený vzduch v domácnosti je možno väčší problém, ako si vôbec myslíte. A áno, aj v tej vašej!

Rezne vo vzduchu

Mnohí ľudia si myslia, že ak doma nefajčia, pravidelne vetrajú a používajú osviežovače vzduchu, majú vyhraté. Štúdie však ukázali, že na znečisťovaní vzduchu vo vašej domácnosti sa výrazne podieľajú bežné činnosti, ako je napríklad upratovanie pomocou čistiacich prípravkov či vyprážanie nedeľných rezňov. Významným znečisťovačom vzduchu je samozrejme aj prach, ale aj zapaľovanie rôznych sviečok. Aj keď sa bežným domácim prácam, vareniu a zrejme ani spríjemňovaniu atmosféry v domácnosti nevyhneme, mali by sme podniknúť kroky, ktorými k čistejšiemu vzduchu v domácnosti prispejeme. Čo tak staviť na silu prírody?

Pozri aj: Najúčinnejšie cviky na brucho, ktoré ťa skutočne zbavia tuku

koľko prachu je vo vzduchu

Zdroj: Shutterstock®

Kvety na pomoc

V súčasnosti naozaj nie je problém zbehnúť do drogérie a kúpiť si napríklad osviežovač vzduchu. Aj keď ide o príjemnú a voňavú rýchlu pomoc, opäť do bytu či domu pridávame len ďalšie chemikálie. Vedci z NASA sa zhodujú na tom, že čistiť vzduch v interiéroch môžeme aj oveľa jednoduchšie, napríklad pomocou kvetov, ktoré dokážu toxíny z ovzdušia absorbovať. Kvety navyše zlepšujú náladu, bojujú proti stresu a únave a zvyšujú koncentráciu človeka.

Inšpiruj sa: Hayova diéta: Naozaj ti dopomôže k štíhlej postave?!

prírodný čistič vzduchu

Zdroj: Shutterstock®

Aké kvety fungujú?

Aby bolo čistenie vzduchu pomocou kvetov v domácnosti účinné, mali by ste mať v interiéri viacero druhov kvetov, pričom niektoré druhy dokážu toxíny zo vzduchu viazať účinnejšie, ako iné. Ktoré sa teda oplatí zaobstarať? Asi potešíme všetkých milovníkov kvetov, ktoré sa nedajú len tak ľahko zabiť a teda starostlivosť o ne nie je až taká náročná. Na najefektívnejšie vyčistenie vzduchu si zaobstarajte celkom obyčajnú sansevieriu, gerberu alebo brečtan popínavý, ktorý však umiestnite ideálne mimo dosah detí a zvierat, keďže jeho listy môžu spôsobiť nepríjemné podráždenie. Výbornými čističmi vzduchu sú aj kvety, ako zelence, lopatkovce, dracéna, bambus a Aloe vera.

A koľko kvetov na túto neľahkú misiu potrebujete? Odporúča sa jeden približne 20-centimetrový kvetináč na každých 10 metrov štvorcových, čo znamená, že v priemernom dvojizbovom byte o výmere 60 metrov štvorcových by ste mali mať až šesť kvetov.

- Anketa

MÁTE DOMA DOSTATOK KVETOV?

Odpovedalo 207 ľudí  

Mám ešte viac, ako treba!
21%
Kvetov mám doma tak primerane.
16%
Kvety doma mám, no zjavne je ich málo.
10%
Skoro žiadne.
13%
Len umelé.
41%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ján Komada 21.11.18 09:22

JK
karma
103.00

zaujímavý článok musím kúpiť ešte nejaké kvety v črepníku

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 21.11.18 13:38

DB
karma
114.00

myslím,že bez kvetov je domov smutný.

  • 0
Odpovedať

Dana Kobíková 06.12.18 21:08

DK
karma
-1.00

Kvetov máme doma dosť, hlavne aloe :)

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 11:35

karma
127.00

Kvety nielen čistia vzduch v domácnosti, ale ju aj výrazne skrášľujú.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní