Paleo spánok: Dôvody, prečo sa oplatí spať na zemi!

Paleo spánok: Dôvody, prečo sa oplatí spať na zemi!
 • 04.01.2018
 • Simona Kostková

Poznáte to? Idete spať o hodinku skôr, aby ste sa poriadne vyspali. Avšak ráno sa cítite dolámaná a dokonca unavenejšia, než keby ste spali len pár hodín. Ako to je možné? Presnejšie, ako sa dobre vyspať?

Neponúkame vám okamžité riešenie, dokonca ani tipy na zvýšenie komfortu. Paleo spánok je spôsob spania tak, ako spávali naši jaskynní predkovia – na zemi. Prechod z pohodlnej, mäkučkej postele na tvrdé a nepoddajné parkety neznie lákavo. Avšak tí, čo prešli k spaniu natvrdo, tvrdia, že nič lepšie svojmu telu ani ponúknuť nemôžu. Pozrite sa s nami na to, aké je to spať na zemi a prečo vás už nikdy nebude bolieť chrbát. 

Ach, tie matrace...

Nič komplikovanejšie, ako nákup vhodného matracu snáď ani neexistuje. Každý vyzerá rovnako, ale pritom každý je na niečo iné a vy odchádzate z obchodu ešte zmätenejšie, než keď ste doň vstupovali. Ďalším negatívom je niekedy až prehnane vysoká cena za kvalitný spánok, ktorý nie je zárukou.

Medzi matracmi je veľmi populárny matrac s pamäťovou penou, ktorý sa verne prispôsobí vášmu telu a pomôže vám udržať počas spánku správnu polohu chrbtice. Každý z nás sa chce predsa vyspať na mäkkej posteli a zároveň nemať žiadne bolesti chrbta. Je to však možné? Jednou z mnohých výhod paleospania je, že už sa týmto výberom matracov nemusíte nikdy trápiť. Postačí vám deka a vankúš.

Pozri aj: Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?

matrac na posteľ

Zdroj: Shutterstock®

Bolesti chrbta zmiznú

Hlavným dôvodom, pre ktorý paleospánok milujeme je, že keď si po čase zvyknete na vojenské podmienky, budete nielen oddýchnuté, ale nadobro sa zbavíte problémov s chrbticou. Mnohí odborníci sa zhodujú, že práve spanie na tvrdej zemi je tým najideálnejším. Svaly sa počas spánku uvoľňujú a je teda rozhodujúce, na čom ležíte, pretože celý chrbát sa prispôsobí tvaru vašej postele alebo zeme.

Ležanie na zemi umožňuje mať počas celej noci chrbticu v jednej rovine. Začiatky sú síce bolestivé, kým si telo zvykne na novú polohu, ale pokiaľ vydržíte, získate nielen zdravú chrbticu a zdravý spánok, ale aj zdravé držanie tela. Telo sa bude noci snažiť zachovať čo najpríjemnejšiu polohu, na ktorú je zvyknuté, ale zároveň bude pod tlakom tvrdej zeme a časom, keď si na to navykne, budete chodiť vystreté po celý deň. A v neposlednom rade, keď si zvyknete ustlať, takpovediac hocikde, môžete uvoľniť priestor, kde bývala posteľ.  

spanie na zemi

Zdroj: Shutterstock®

Tvrdá podlaha, tvrdý spánok

Očakávať teda môžete nielen kvalitný ale naozaj tvrdý spánok, čo môže zlákať hlavne ľudí, ktorí majú spánok slabý a budia sa niekoľkokrát za noc. Niektorí lekári však nesúhlasia a tvrdia, že dobrý a plnohodnotný spánok si zabezpečíte hlavne tým, že sa pri zaspávaní budete cítiť pohodlne, čo vám spanie na zemi nemusí poskytnúť. Rovnako tvrdia, že počas spánku na zemi si môže človek zbytočne tlačiť na dôležité tlakové body, ako je napríklad kostrč či lopatky. Časom z toho môžu byť vážnejšie nepríjemnosti.

Ďalšou nevýhodou môže byť špina na zemi. Veríme, že každá žena sa o svoju domácnosť poctivo stará, ale nie vždy sú nečistoty viditeľné. Nespočetné množstvo baktérii, ktoré sa na zemi vyskytujú nám môžu rovnako spôsobiť mnohé nepríjemnosti. Ležanie na zemi a dýchanie prachu, ktorý tam je stále, nie je príliš lákavé. Spanie na zemi môže v niektorých vyvolávať okamžité blikanie – pozor na obličky. Aj to môžeme považovať za negatívum, pretože nie každá z nás má podlahové vykurovanie alebo naozaj teplú podlahu.

Musíš vidieť: Nedostatok spánku môže viesť k týmto zdravotným problémom!

ako sa dobre vyspať

Zdroj: Shutterstock®

Aké z toho plynú výsledky?

Pozitíva aj negatíva paleospánku sú naozaj mnohoraké. Niektorých môže lákať vidina príjemného spánku a rovnej chrbtice, iných, naopak, môže odradiť chlad a baktérie zo zeme. Každopádne, tie ktoré sa nebojíte, vezmite si pevný vankúš a vyskúšajte si aspoň pár dní na zemi. Výsledky už pocíti každá z vás sama na sebe. Dobrú noc!

Dostane ťa: Pokojný spánok vďaka mobilným aplikáciám? S týmito appkami áno!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Jana Belicová 04.01.18 07:23

JB
karma
96.00

Keď boli v lete horúce noci a v posteli bolo na nevydržanie, nakoniec som sa presťahovala pod okno na koberec. Fakt som spala celú noc.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 04.01.18 08:48

SK
karma
114.00

nemusí to byť zlé, len na sebe viem, že keby som mala veľmi tvrdý matrac, cítila by som to na bedrových kĺboch, inak na tú chrbticu by sa mi to páčilo

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 04.01.18 10:12

AB
karma
100.00

no neviem...ale stojí to za vyskúšanie...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 04.01.18 13:14

SK
karma
86.00

ja nedám dopustiť na našu pohodlnú postieľku...... chodím na jogu a plávanie a chrbát ma nebolí...

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 04.01.18 17:35

MD
karma
132.00

Keď som bola malá, pri pozeraní telky som si s obľubou ľahla na zem, pamätám si ako dobre sa mi tak ležalo..dnes si to neviem predstaviť, asi by ma to omínalo a tlačilo a najmä by mi bola na zemi zima..

 • 0
Odpovedať

Tea Mucková 04.01.18 19:46

TM
karma
86.00

Jako malá jsme spala na zemi pořád, bavilo mě to a nejlépe zachumlaná v bunkru pod stolem :)

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 04.01.18 20:33

karma
109.00

mne by to určite nevyhovovalo,lebo sme si kúpili tvrdšie matrace a ani po niekoľkých rokoch sme si aj s manželom na ne nezvykli a museli sme si dokúpiť ešte vrchné matrace s pamäťovou penou a až teraz sa nám spí vynikajúco.

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 04.01.18 20:57

SH
karma
123.00

ja mám rada svoju postieľku :) ale možno vyskúšam ...

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 04.01.18 23:33

HZŠ
karma
102.00

Som v rozpakoch, vyskúšať alebo nie? Najviac sa bojím o obličky. Uvidím...

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 07.01.18 11:44

karma
92.00

problem je ze clovek moze velmi rychlo sa aj prechladit resp mocovy mechur

 • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 25.06.18 22:11

PP
karma
91.00

Zaujímavé, no zatiaĺ som to neskúšala.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní