Pohánka: Obilie chudobných so zabudnutými účinkami. Zisti, čo dokáže!

Pohánka: Obilie chudobných so zabudnutými účinkami. Zisti, čo dokáže!

Naši starí rodičia, respektíve naši predkovia vo všeobecnosti, mali obmedzené možnosti. Ich strava bola striedmejšia, avšak plná zdraviu prospešných zložiek. Nepoznali kaviár, nepoznali exotické ovocie a nepoznali množstvo dnešných potravín, ktoré sa k nám dovážajú z celého sveta. Za to však poznali pohánku, ktorá bola označovaná ako potravina chudobných, no to jej neuberalo na výživnej hodnote a účinkoch na zdravie človeka. Dokonca je dnes označovaná ako superpotravina, patriaca medzi najzdravšie na svete.

V čom tkvie jej superschopnosť? Nebudeme sa mýliť, ak povieme, že v jej obsahu, pretože aj napriek svojej veľkosti v sebe ukrýva:

 • vitamín P
 • minerály – vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, mangán
 • vitamíny – E, C a vitamíny skupiny B
 • aminokyseliny
 • nenasýtené mastné kyseliny

Mimochodom, ak patríte medzi celiatikov, tak máme pre vás dobrú správu. Pohánka je totiž bezlepková a zároveň skvelým zdrojom vlákniny, s nízkym obsahom cholesterolu a sodíka, takže ju rozhodne môžete zaradiť do svojho jedálnička.

Zaujme ťa: Jazvy po akné alebo nechcené tetovanie? Zbav sa ich raz a navždy!

varená pohánka

Zdroj: Shutterstock®

Prečo zaradiť pohánku do jedálnička?

Vysoká hladina vlákniny (až 10 g vlákniny na 100 gramov pohánky) ju predurčuje na reguláciu pohybu čriev a ich prečistenie od všetkých toxínov, ktoré sa v nich môžu usadiť. Vláknina sa tiež spája s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení, čo je doplnené vysokými úrovňami lignanov (fotonutrient, o ktorom sa predpokladá, že podporuje zdravie srdca) v pohánke. Ak chcete svoje srdce ochrániť v čo najväčšej miere, tak pohánku by ste do jedálnička mali zaradiť aj z dôvodu obsahu horčíka. Horčík totiž zlepšuje tok krvi a podporuje zdravú hladinu krvného tlaku.

Pohánka je tiež vhodná ako ochrana pred cukrovkou. Aby sme to uviedli na pravú mieru, tak štúdie preukázali spojitosť medzi hladinou cukru v krvi a pohánkou. Pri jej pravidelnej konzumácii dochádza k zníženiu hladiny glukózy v krvi, čo môže znížiť riziko vzniku cukrovky. Pohánka rozhodne poteší každého, kto chce skoncovať so závislosťou na sladkom, pretože pohánka potláča chuť na sladké mlsnotky. A keďže klin sa klinom vybíja, tak zredukovanie chuti na sladké sa odrazí na úbytku hmotnosti.

V poslednom rade nám nedá nespomenúť mangán, ktorý si tiež vyslúžil svoje miesto na piedestáli vzácnych minerálov (obsiahnutých v pohánke), ktoré sú potrebné pre naše zdravie. Zhodou okolností práve mangán, aj keď ide len o stopový prvok v našom tele, pomáha absorbovať vápnik a tým prispievať k zníženiu rizika vzniku osteoporózy.

pohánka so zeleninou

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie jedinečné účinky pohánky:

Keďže pohánka je bohatá na veľké množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, antioxidantov a podobne, tak jej účinky na naše zdravie zďaleka nekončia len pri osteroporóze. Pohánka totiž:

 • pomáha pri chorobách žíl a ciev
 • zlepšuje imunitu
 • posilňuje potenciu a libido
 • pomáha liečiť hemoroidy
 • pôsobí ako prevencia pred reumou a artritídou

Pohánka však nie je vhodná pre každého! Ak sa liečite na krvný tlak, respektíve ak vám bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak, tak s pohánkou opatrne. V takomto prípade by ste ju nemali konzumovať každý deň, čo veríme, že určite nehrozí. Ale aj tak, pri dlhodobom a jej častom konzumovaní môže mierne zvýšiť krvný tlak, čo vášmu už aj tak zvýšenému tlaku neprospeje. Stačí, ak si ju doprajete raz za týždeň a vaše telo sa vám za to poďakuje.

Neprehliadni: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Blažena Sádovská 13.08.18 13:19

BS
karma
100.00

Z pohánky som vyskúšala fašírky, boli výborné, všetkým chutili:))

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 03.09.18 14:18

karma
113.00

Tak to si prosíme recept, nech ich vyskúšame aj my :)

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 13.08.18 15:57

JK
karma
100.00

Občad ju kupujem je zdravá

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 13.08.18 16:49

MZ
karma
92.00

občas si pohánku pripravím zo zeleninou hlavne teraz v lete je z nej skvelý šalát

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.09.18 18:29

AS
karma
108.00

dusíte alebo varíte pohánku do šalátu ?

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.08.18 20:33

karma
115.00

Nebude na škodu zaradiť ju do jedálnička.

 • 1
Odpovedať

Adriena Krzeminská 14.08.18 19:50

karma
103.00

Pohánka je veľmi zdravá, len má veľmi špecifickú chuť, ktorá nie každému chutí.

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.09.18 18:28

AS
karma
108.00

dnes spravila dcéra z pohánky prílohu k soté- bolo to spolu výborné!

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní