Pre toto sú probiotiká pre naše zdravie nevyhnutné!

Pre toto sú probiotiká pre naše zdravie nevyhnutné!

  • Zdieľaj:
 • 6

Pri rôznych zdravotných problémoch často siahame okrem liekov aj po vitamínoch či mineráloch, ktoré nám vedia k zdraviu dopomôcť. Typickým príkladom je, že ak sa človek začína cítiť nachladnuto a choro, staví na osvedčenú kyselinu askorbovú, teda známy vitamín C.

Okrem spomínaných doplnkov stravy existujú ešte jedny účinné látky pre podporu zdravia. Hovoríme tu o probiotikách. V čom sú také výnimočné?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy vyskytujúce sa za bežných podmienok v ľudskom tele. Tieto baktérie sú zdraviu prospešné a pre správnu funkciu organizmu nevyhnutné. V tráviacom trakte, konkrétne v hrubom čreve, napomáhajú udržovať stav črevnej mikroflóry v rovnováhe, a tak predchádzajú mnohým chorobám. Oblasť čriev je totiž rodiskom veľkého množstva nepriateľských baktérií, ktoré zapríčiňujú mnohé ochorenia.

Probiotiká sa dajú prijímať v rôznych formách

V prvom rade sa probiotiká nachádzajú v bežnej strave. Má to však jeden háčik, kvôli ktorému nemusí byť najlepšie spoliehať sa na príjem dobrých baktérií z potravy. V dnešnej dobe je veľký problém so správnym a vyváženým stravovaním, a taktiež aj s kvalitou jednotlivých potravín. Niektoré zložky potravy, napríklad cukor či konzervanty, môžu priamo znižovať činnosť probiotík alebo dokonca znemožniť ich prežitie. Problémom v tomto prípade môže byť napríklad aj nedostatok vlákniny. Všetky tieto faktory znižujú množstvo probiotík v ľudskom tele.

Ďalším činiteľom ovplyvňujúcim životnosť týchto baktérií je hygiena. Častým používaním hygienických prostriedkov zbavujeme telo nielen nečistôt a zlých baktérií, ale aj tých dobrých, nachádzajúcich sa na povrchu tela. Takto nechránené miesta sú potom ľahkých terčom pre choroboplodné zárodky.

Na trhu sa dá nájsť celý rad probiotických prípravkov, napríklad vo forme tabliet, práškov či tekutín. Tieto vedia do tela zabezpečiť príjem dostatočného množstva telu prospešných baktérií aj napriek všetkým nežiaducim vplyvom okolia.

Bude vás zaujímať: Triky našich starých materí – jemne bizarné, ale zaručene fungujú

dôležitá je vláknina

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitý je výber a uskladnenie

Je potrebné, aby vybraný prípravok dopravil do tela aspoň jeden bilión probiotických baktérií denne. Najlepšie je, ak je na produkte presne popísané zloženie, teda aké druhy baktérií a iné podporné látky sa v ňom nachádzajú. V lekárňach ich je skutočne veľké množstvo, no platí, že každý druh je vždy vhodnejší pre iné zdravotné ťažkosti. Preto je dobré poradiť sa aj s lekárnikom. Nakoniec sa ešte nesmie zabúdať na správne uskladnenie. Vždy je potrebné dodržiavať predpísanú teplotu, lebo niektoré probiotiká musíte držať priamo v chladničke.

Bude vás zaujímať: Recept: Vajcia Benedikt s opekanou slaninou

Probiotiká, prebiotiká a synbiotiká – ako spolu súvisia?

Probiotiká, rovnako ako všetky živé organizmy, potrebujú pre svoju existenciu určitý druh potravy. Takéto látky sa nazývajú prebiotiká a sú dôležité pre výživu, rast a rozmnožovanie probiotík. V prirodzenej forme ide napríklad o vlákninu, ktorá je pre nás síce nestráviteľná a až do hrubého čreva prechádza v nezmenenej forme, no pre život dobrých baktérií je nevyhnutná. V probiotických prípravkoch sa často samotné probiotiká kombinujú s prebiotikami, a tak vznikajú synbiotiká. Takéto spojenie je veľmi užitočné, pretože vlastnosti spomínaných látok sa perfektne dopĺňajú.     

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

Stabilizujú tieto zdravotné problémy

Účinky probiotík sú viditeľné predovšetkým po dlhodobom užívaní. Pri niektorých problémoch však vedia pomôcť takmer okamžite. Tým, že upravujú črevnú mikroflóru, sa telo ľahšie vysporiadava s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Probiotiká zlepšujú trávenie a účinne zaberajú pri dlhodobej zápche i hnačke, dokonca posilňujú imunitu. Dokážu upraviť krvný tlak aj zatočiť so zlou pleťou. Po chirurgických zákrokoch skracujú dobu rekonvalescencie. Dôležité je taktiež ich užívanie pri liečbe antibiotikami, pretože normalizujú fungovanie organizmu.

Bude vás zaujímať: Rýchle a krásne vlasové tutoriály pre všetky dlhovlásky


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Monika Filípková 16.03.17 06:03

MF
karma
56.00

Ja užívam probiotiká v tabletkovej forme, hlavne keď užívam antibiotiká, ale aj pri oslabenej imunite a pri črevných problémoch.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 16.03.17 07:41

SK
karma
86.00

probiotiká užívam každý deň.... striedam ich... raz v tabletkovej forme, kvapkovej alebo cmúlacie pastilky ... mne veľmi pomáhajú...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.03.17 08:10

MM
karma
100.00

užívame spolu s antibiotikami, čo chvalabohu nebýva často

 • 0
Odpovedať

milan milan 16.03.17 10:01

MM
karma
-1.00

Odporucam pouizvat domaci kefir. Tabletky su nanic.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.03.17 15:57

karma
108.00

Vzdy ich nasadim dcere ak ju boli brusko,ale neuzivame ich stale
.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 19.03.17 12:33

JU
karma
103.00

probiotiká užívam pri bratí antibiotík..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní