Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?

Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?
 • 13.12.2016
 • Ľudka Babjarčiková

Všetci s ním ráno vstávame, aj keď nie je príjemné si to priznať. Možno ste vyskúšali už všetky techniky, ktoré google ponúkol, aby ste sa tejto nechcenej súčasti rána vyhli a stále nič. Ak ste však nerozlúskli dôvod, prečo nič nefunguje, tentoraz ste na správnom mieste. 

Čo je to ranný zápach z úst? Prečo je tak nepríjemný? Čo ho spôsobuje? A ako to, že neexistuje potom aj niečo ako „poobedný zápach z úst“ ? (aj keď mnoho ľudí má nielen poobedný, ale permanentný zápach z úst, kde treba hľadať a riešiť vážnejší problém). Poďme si preto zodpovedať tieto otázky. 

Odporúčame tiež: Vianočné darčeky, ktoré vyrobíte doma

ranny zapach z ust a halitoza

Zdroj: Shutterstock®

Halitóza

Ranný zápach z úst je vlastne len obyčajný zápach z úst, ktorý sa nazýva aj halitóza. Častejšie sa spája s výskytom počas dňa, až vtedy je potrebné hľadať podstatnejší problém (od diéty cez životný štýl až po ústnu hygienu či celkové chronické ochorenia organizmu). S ranným zápachom z úst to tak nemusí byť, ten má každý z nás. Líšiť sa môže jeho intenzita. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

ranny zapach z ust a halitoza

Zdroj: Shutterstock®

Stačí pochopiť princíp

Ďalšia otázka, ktorú si teraz môžete položiť je: „OK, chápem, že je to len obyčajný zápach, ale prečo práve ráno?“ Odpoveď je odvodená od jednej z najčastejších príčin zápachu z úst všeobecne, tou je suchosť v ústach alebo xerostomia. V podstate to znamená, že ak sú ústa suché, bez slín a vody, baktérie majú raj. Sliny odplavujú a viac-menej kontrolujú baktérie, preto ak tam nie sú, baktériám sa darí.

A čo spravia, ak tam zostanú za sucha? Predstavte si triedu plnú žiakov bez učiteľa – urobia poriadny neporiadok. Tak ako baktérie, ktoré rozložia aj miniatúrne zvyšky jedla usadené na zuboch na prchavé zlúčeniny síry, ktoré bohužiaľ, zapáchajú. Ak pôjdeme do chemickej hĺbky, predpokladom sú hlavne sírovodík, metylmerkaptán a dimetylsulfid. Vznikajú bežne pri metabolizovaní sírnych aminokyselín baktériami v ústach.

Odporúčame tiež: Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

ranny zapach z ust a halitoza

Zdroj: Shutterstock®

Tak prečo práve ráno?

Dobre, hodina chémie skončila – faktom je, že baktérií je viac a tak aj viac rozkladajú zvyšky v suchom prostredí úst, čoho výsledkom je zápach z úst. Tým sa dostávame späť k ránu. Alfa a omega spočíva v tom, že počas spánku vylučovanie slín fyziologicky podstatne klesá, baktérie robia svoju prácu a ráno sa zobudíme s nepríjemnou pachuťou v ústach. 

Odporúčame tiež: Bez „medzizubky“ ani na krok

ranny zapach z ust a halitoza

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ho zbaviť?

Nakoniec najčastejšia otázka: „Ako rannému zápachu z úst predísť?“. Zrejme ostanete sklamaní, no žiadny dokázaný spôsob prevencie, ktorý odstráni 100% ranného zápachu z úst neexistuje. Naše telo neprodukuje počas spánku sliny, no spať potrebujeme. Preto existujú len metódy, ktoré zápach z úst dokážu zmierniť:

1. Čistite zuby zubnou kefkou a medzizubnými pomôckami každý deň pred spaním (nezabudnúť ani na jazyk!). Po poctivom vyčistení zubov dáte baktériám čo najmenej zvyškov potravy v ústach, aby nemali čo rozkladať.
2. Hydratujte pred spaním – pite vodu. Nie je to síce slina, ale aj voda pomôže.
3. Nepite alkohol – alkohol vysúša.
4. Nefajčite – znie to ako klišé, no stále stojí za spomenutie.

A samozrejme, žiadna cibuľa či cesnak tesne pred spaním! Jedinou zaručenou metódou, ako s touto súčasťou rána zatočiť, je jednoducho vstať, vyčistiť si zuby a nechať deň plynúť už so sviežim dychom

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Pavlína Vaksmundská 13.12.16 19:04

PV
karma
113.00

Zaujímavý článok . Prestala som fajčiť pred rokom, jazyk som si začala čistiť pred pol rokom , pijem vodu pred spaním , takže všetko dodržujem a naozaj je to lepšie ..!!

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 13.12.16 23:26

SK
karma
113.00

...je to tak

 • 1
Odpovedať

ivana pistovičová 14.12.16 15:04

IP
karma
89.00

pravda, treba viac pit

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 15.12.16 10:35

karma
97.00

Veľmi zaujímavý a hlavne poučný článok.

 • 2
Odpovedať

Anna Kristova 19.12.16 16:43

AK
karma
100.00

pred spaním si treba umyť zuby

 • 1
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.12.16 00:07

MZ
karma
-1.00

Presne tak, keď nepomôže.. Treba ísť k lekárovi

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 29.11.18 21:30

AP
karma
103.00

Myslím, že tu niet pomoci. Sme predsa živí a organickými potravinami sa aj živíme a bez rôznych druhov baktérií by náš život neexistoval. Dôležitá je hygiena, ale pomáha nám tento problém aspoň z časti eliminovať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní