Skvelá bylinka na problémy s močovými cestami: Ešte si o nej nepočula?

Skvelá bylinka na problémy s močovými cestami: Ešte si o nej nepočula?

Už ste počuli niečo o bylinke zvanej vŕbovka malokvetá? I táto rastlina je súčasťou herbárov plných liečivých bylín, ktoré sa na liečbu rozličných neduhov využívali už od nepamäti. A pri ktorých zdravotných problémoch je účinná práve vŕbovka? Známa je predovšetkým ako bylinka na problémy s močovými cestami, no taktiež môže byť osožná pri ťažkostiach s prostatou. Dokáže však toho ešte oveľa viac! V nasledujúcom článku si vŕbovku bližšie predstavíme a rovnako vám prezradíme, aké má účinky a ako ju správne používať.

Poznáte vŕbovku?

Vŕbovka malokvetá, latinsky Epilobium parviflorum, je asi zvyčajne 50 až 80 centimetrov vysoká rastlina z čeľade pupalkovité. Rozšírená je na mnohých územiach po celom svete. Rastie naprieč Európou, vrátane južných oblastí Škandinávie. Ďalej sa ťahá aj do Ázie či na sever Afriky. Nájsť je ju možné v nížinách i podhorských oblastiach. Vŕbovka je vlhkomilná a obľubuje prevažne stanovištia s trvalo vlhkou hlinitou či ílovitou pôdou. Nájsť ju môžeme na vlhších lúkach či v okolí riek a potokov aj na okraji lesov či pasienkoch. 

Charakteristická je priamou stonkou, ktorá sa smerom nahor rozvetvuje. Listy sú vajcovito kopijovité a trochu plstnaté. Z pazúch listov v redších strapcoch vyrastajú menšie kvety bledofialovej, prípadne ružovkastej farby. Objavujú sa zvyčajne v mesiacoch júl až september. Na liečebné účely sa v období kvitnutia vŕbovky zberá vňať. Ideálne je zrezávať vrchnú časť kvitnúcej vňate, a to ešte pred dozrievaním semien. Sušiť je ju možné zavesenú v redších zväzočkoch, prípadne aj v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Odporúčame: Toto sú najúčinnejšie druhy pôstu: Ktorý si vyberieš?

účinky vŕbovky

Zdroj: Shutterstock®

Pomocník pri problémoch s močovými cestami

Vŕbovka v sebe skrýva množstvo biologicky aktívnych zlúčenín. Je zdrojom fytosterolov, slizovitých látok či vitamínu C. Má protizápalové účinky a v rámci tradičnej ľudovej medicíny je známa ako prírodný liek na problémy s prostatou či močovými cestami, pričom môže veľmi dobre pomôcť mužom i ženám. V prvom rade pôsobí močopudne, z tela odvádza nadbytočnú vodu, organizmus napomáha zbavovať škodlivín a prečisťuje močové cesty. Osoží pri probléme so zväčšenou prostatou a dokonca podporuje zlepšenie stavu po operácii prostaty.

Pre ženy je zase vŕbovka dobrým pomocníkom pri poruchách močového ústrojenstva. Môže pomôcť urýchliť napríklad i liečbu zápalu močového mechúra. Túto bylinku tiež odporúčajú pri problémoch s močovými kameňmi. Priaznivo ovplyvňuje i látkovú premenu a rovnako znižuje vysoký krvný tlak. Je ju možné užívať aj pri dne či reumatizme. Vŕbovka nakoniec pomáha zmierňovať i tráviace ťažkosti.

vŕbovkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju využiť pre zdravie?

Ak na vŕbovku náhodou v prírode nenarazíte alebo len jednoducho nie ste nadšencom zbierania byliniek, i tak môžete okúsiť jej blahodarné účinky. Po sušenú vňať totiž môžete skočiť do lekárne či obchodu so zdravými potravinami, ktoré je možné nájsť takmer v každom väčšom nákupnom centre. Dostupná je však i na internete. Pri vyššie spomenutých zdravotných ťažkostiach si môžete pripraviť vŕbovkový čaj. Ten pripravíte zaparením dvoch polievkových lyžíc sušenej vňate spomínanej bylinky pol litrom vriacej vody. Zmes nechajte lúhovať asi 15 minút a následne ju sceďte.

Počas liečebnej kúry pite tento čaj dvakrát denne, a to ideálne ráno nalačno a večer asi 30 minút pred večerou. Dôležité je myslieť na to, že tento nápoj je vhodný najmä ako podporná liečba a pri rozličných zdravotných problémoch je nutné v prvom rade navštíviť lekára. Vŕbovka nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a počas jej užívania sa taktiež neodporúča konzumovať alkohol! Túto bylinku je možné kombinovať i s ďalšími bylinami, ktorými sú napríklad hluchavka, srdcovník či pyštek. Okrem čaju je možné na podporu funkcie prostaty či močových ciest užívať aj vŕbovkovú tinktúru, ktorá je opäť k dostaniu na internete či v lekárňach.

Pozri aj: Holduješ nikotínu? Pozri sa, aká strava je vhodná pre fajčiarov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 22.07.19 06:17

ĽŠ
karma
100.00

Vŕbovku poznám práve v spojitosti s močovými problémami, o jej ostatných účinkoch som nevedela.

  • 0
Odpovedať

Janka Jurasova 22.07.19 08:16

JJ
karma
90.00

skvelý článok určite vyskúšam hlavne teraz v lete

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 22.07.19 13:06

AS
karma
108.00

o vŕbovke počujem prvý krát. Musím si ju viac všímať a používať

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 22.07.19 13:19

MS
karma
118.00

Mne sa osvedčila praslička.O tejto bylinke som doteraz veľa nepočula,takže som si pozorne prečítala celý článok.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 22.07.19 18:03

KK
karma
105.00

ešte som o nej nepočula

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 23.07.19 17:50

ĽU
karma
100.00

zaujímavy članok

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.07.19 22:23

IM
karma
100.00

je to výborná bylinka, ako decko som hu s mamou zbierala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní