Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku?

Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku?

Slamienka je bylinkou, ktorú poznali a využívali už v starovekom Grécku. V odbornom žargóne nesie pomenovanie „Helichrysum“, čo pochádza práve z gréckeho slovníka. „Helios“ v preklade znamená slnko a „chrysos“ znamená zlato. Toto pomenovanie dostala slamienka na základe farby svojich kvetov, ktoré skutočne odzrkadľujú žiaru a jas slnka. Slamienku môžete zbierať od júla do septembra. Obzvlášť sa zamerajte na jej žiarivo žlté kvety, ktoré sa využívajú na terapeutické účely.

V Rusku je táto bylinka označovaná za bylinu nesmrteľnosti a u nás ju zase používame na upokojenie trávenia, no známa je aj svojimi regeneračnými schopnosťami. Slamienka sa vo svete rozhodne nestratí. V gastronómii sa jej sušené listy používajú aj ako korenina na pečené mäso. V Chorvátsku (ostrov Pag) ju zase používajú na ozvláštnenie mlieka, z ktorého sa vyrába vychýrený syr – jeden z desiatich najlepších syrov na svete – Gligora.

Keď sa povie slamienka, automaticky mnohým napadne esenciálny olej, ktorý sa zo slamienky vyrába. Častokrát je tento esenciálny olej označovaný za hnací motor, ktorý dokáže omladiť pokožku a priniesť jej nepoškvrnený vzhľad, vďaka čomu patrí medzi pomerne najvyhľadávanejšie oleje. Slamienka ako aj slamienkový esenciálny olej má antibiotické, antialergické, diuretické a spazmolytické účinky.

Zaujme ťa: Vieš, aké sú príznaky syndrómu vyhorenia? Takto mu v práci predídeš!

slamienka a jej účinky

Zdroj: Shutterstock®

Slamienka a jej účinky v ľudovom liečiteľstve

Už v minulosti sa slamienka využívala v alternatívnej medicíne. Využívali sa jej kvety, ale aj listy, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu esenciálnych olejov. Dnes ju môžeme nájsť predovšetkým vo forme esenciálnych olejov, poprípade môžete natrafiť aj na čajovne, kde majú v ponuke čaj práve z jej žltých hlavičiek. Na základe výskumov bolo preukázané, že slamienka obsahuje skutočne vysokú koncentráciu éterických olejov, vďaka čomu patrí medzi najsilnejšie antioxidačné rastliny.

Tradične sa využívala na podporu zdravia priedušiek, na podporu žlče a proti žlčovým kameňom, proti zápalom, na ochranu pečene, ale i na detoxikáciu organizmu. Už vyššie sme spomínali, že táto bylinka podporuje trávenie – predovšetkým zmieňuje nadúvanie, urýchľuje látkovú výmenu a podporuje sekréciu žalúdočnej šťavy.

Bylinku je možné užívať vnútorne, no v prípade kožných problémov oceníte aj jej vonkajšie účinky. V takom prípade je vhodné spraviť si slamienkový obklad, ktorý vám pomôže vtedy, keď bojujete s vyrážkami, ekzémom, akné alebo psoriázou. Práve esenciálne oleje zo slamienky našli svoje uplatnenie aj v kozmetickom priemysle. Silice získané z tejto rastliny majú protizápalové, antialergické a adstringentné (sťahujúce) účinky. Vďaka tomu slamienka disponuje regeneračnými a antioxidačnými účinkami. Slamienka tak chráni pokožku pred negatívnym vplyvom voľných radikálov, podporuje rast a obnovu kožných buniek, chráni pokožku pred vznikom jazvičiek či škvŕn.

esenciálny olej zo slamienky

Zdroj: Shutterstock®

Večný kvet, ktorý má čo ponúknuť

Slamienka, slamiha, ale aj večný kvet – to je pomenovanie tejto zázračnej bylinky s omladzujúcimi účinkami. Slúži ako prevencia pred starnutím a má schopnosť zlepšovať pleť. No tu nastáva otázka – kde slamienku hľadať a ako ju používať?

Jednoducho sa vydajte na zdravotnú prechádzku na lúku alebo do lekárne. Zo slamienky si spravte odvar, ktorý môžete užívať vnútorne alebo pre vonkajšie účely. Vysušené kvety slamienky zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 až 10 minút.

S nástupom školského roka a každodenných povinností je nám jasné, že len málokto si dokáže nájsť čas na to, aby sa vybral na prechádzku. Preto odporúčame vyskúšať MELEM.

MELEM s esenciálnymi olejmi zo slamienky

Zdroj: Redakcsia KAMzaKRASOU.sk

MELEM s esenciálnymi olejmi zo slamienky

MELEM je výrobcom kozmetiky s prírodnými extraktmi s viac ako 100 ročnou tradíciou prichádzajúcou z Jadranu. Ide o kozmetiku, ktorá prináša celý sortiment výrobkov pre celú rodinu. Veľký sortiment, prírodné zloženie – čo viac si priať?

Ak vás zaujali účinky slamienky, tak odporúčame vyskúšať telovú a pleťovú líniu s obsahom slamienkového esenciálneho oleja. Suchý olej zo slamienky je všestranným produktom, ktorý môžete použiť na telo, na tvár, ale aj na ošetrenie vlasov. Slamienkový sprchovací gél je ideálny pre revitalizáciu pokožky, ktorá vyžaduje intenzívnu starostlivosť a hydratáciu. Telové mlieko s éterickým olejom zo slamienky poskytuje intenzívnu a komplexnú starostlivosť o všetky typy pokožky, najmä tie, ktoré vyžadujú celodennú hydratáciu, starostlivosť a ochranu. A v poslednom rade krém s esenciálnymi olejmi zo slamienky revitalizuje pokožku, robí ju hodvábne jemnou, voňavou s upokojujúcim pocitom a zároveň rozjasní deň.

Ktorý produkt vyskúšate ako prvý? My odporúčame všetky, pretože sú krásne voňavé, vďaka čomu sú balzamom pre telo, ale aj pre dušu!

- Galéria
1 z 5
Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku? - KAMzaKRASOU.sk
Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku? - KAMzaKRASOU.sk
Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku? - KAMzaKRASOU.sk
Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku? - KAMzaKRASOU.sk
Slamienka (slamiha): V Rusku označovaná ako bylina nesmrteľnosti a čo v Chorvátsku? - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Marie Gutmannová 25.09.19 11:27

MG
karma
104.00

Skvelé čítanie, táto bylinka, je ozaj výnimočná, ale to zrejme každá nám ponúka pomoc, už len vedieť ako ju prijať.

  • 1
Odpovedať

Ivana Fajdelová 25.09.19 18:52

IF
karma
-1.00

Zaujimave :)

  • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 25.09.19 18:54

ĽU
karma
100.00

zaujímavý članok

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.09.19 11:09

DB
karma
117.00

účinky tejto skromnej kvetinky ma zaujali

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 27.09.19 21:48

AK
karma
100.00

zaujímavé poznatky o tejto nenápadnej bylinke

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní