Sójové sviečky: Prečo ich používať namiesto parafínových?

Sójové sviečky: Prečo ich používať namiesto parafínových?

Od jesene, ale predovšetkým takto v zime, pálime sviečky oveľa intenzívnejšie ako v iných ročných obdobiach. Sviečky vedia vytvoriť magickú atmosféru, preto sa bez nich nezaobídeme ani na Vianoce. Jemné mihotavé svetlo však nemusí byť také „nevinné“. Viete, že aj zle zvolenou sviečkou, napríklad na adventnom venci, môžete ohroziť svoje zdravie?

Pri kúpe sviečky by ste sa mali zamerať nielen na to, či sa vám sviečka páči a ako vonia. Hlavným kritériom výberu by mala byť predovšetkým bezpečnosť. Dôležité v tomto prípade je aj to, z akého vosku je sviečka vyrobená. Na výber máte z rôznych druhov sviečok, a to od sviečok klasických – parafínových cez vizuálne zaujímavé gélové, prírodné sviečky zo včelieho vosku, stearínové sviečky vyrábané z palmového vosku, ale prednosť môžete dať aj sviečkam sójovým, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v článku.

Zdravotné riziko spojené s parafínom

Sviečky z parafínu sú od svojho nástupu na trh najpoužívanejšie. Je to predovšetkým vďaka priaznivej cene tohto materiálu. A práve v ňom tkvie hlavný problém. Parafín je vedľajším ropným produktom a pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia sadze, toluén, benzén, oxid uhličitý a formaldehyd. Ide teda o látky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Okrem karcinogénnych účinkov zvyšujú aj riziko astmy, ekzému a iných kožných ochorení. Za pozornosť určite stojí informácia, že už dvojhodinové pálenie takejto sviečky v miestnosti dokáže prevýšiť hodnoty škodlivín, ktoré sa dajú namerať na ulici s hustou premávkou. Okrem toho, po spálení parafínovej sviečky zostávajú nebezpečné splodiny usadené na povrchoch, teda aj na stenách, bytových textíliách, nábytku a podobne.

Odporúčame aj: Peptické vredy: Prečo sa s nimi rozhodne netreba zahrávať?

Benefity sójového vosku

Zdroj: Shutterstock®

Benefity sójového vosku oproti parafínu

Sójový vosk je biologicky odbúrateľný a na rozdiel od parafínového vosku šetrnejší k životnému prostrediu. Sójové bôby sú prírodným obnoviteľným zdrojom, zatiaľ čo parafín je vyrobený z ropy, ktorá je zdrojom neobnoviteľným. Taktiež sviečka zo sójového vosku neprodukuje pri pálení toľko sadze ako sviečka z parafínu. Sójové sviečky sú predovšetkým netoxické, takže sa pri ich pálení do ovzdušia neuvoľňujú karcinogénne látky.

Čo sa týka dĺžky horenia, tak aj v tomto prípade víťazia sviečky zo sóje. Dôvodom dlhého horenia sójových sviečok je pomalšie spaľovanie tohto typu vosku. Sójový vosk je mäkší ako parafínový a má nižšiu teplotu topenia, preto bývajú tieto sviečky umiestnené v nádobkách. To ale popri všetkých benefitoch nemožno považovať za zásadné negatívum.

Sójová sviečka

Zdroj: Shutterstock®

Vegánske a voňavejšie

Sójové sviečky sa považujú za vegánske, keďže sa vyrábajú aj bez vedľajších živočíšnych produktov. Sójová sviečka býva doplnená kokosovým alebo palmovým olejom. Jej „nevegánska“ verzia aj včelím voskom.

Ako sme si už povedali, sójové sviečky horia dlhšie, ale treba dodať, že aj rovnomernejšie ako parafínové sviečky. Vôňa z nich trvá a cítiť ju v miestnosti počas celej doby horenia. Pretože horia pomalšie, vôňa sa uvoľňuje postupne a nemusíte sa báť intenzívnej vlny silnej vône.

ako používať sviečky v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Na čo si dávať pozor pri kúpe sviečok a pri ich pálení?

1. Dobre si pozrite zloženie sviečky na etikete a kupujte len tie kvalitné. Okrem použitého vosku si všímajte aj zloženie knôtu, ktorý by mal byť na 100 % bezolovnatý. Ideálne by mal byť vyrobený z bavlny alebo z kombinácie bavlny a papierového jadra. Bezpečné sú aj zinkové a cínové knôty. 

2. Pred každým zapálením sviečky je potrebné skrátiť knôt, odporúča sa na 7mm.

3. Umiestnite sviečku na teploodolný povrch, mimo prievanu, zdroja tepla a horľavého materiálu. Zároveň by mal byť zabezpečený dostatočný prísun čerstvého vzduchu.

4. Pokiaľ sviečka dymí, okamžite ju zhasnite.

5. Sviečku udržujte čistú, bez zvyškov zápaliek a odstrihnutých knôtov.

6. Horiacu sviečku nikdy nenechávajte bez dozoru, udržujte mimo dosahu detí a domácich zvierat.

7. Nezhasínajte sviečku sfúknutím.

8. Nemajte sviečku zapálenú dlhšie ako štyri hodiny.

- Anketa

DÁVATE SI POZOR NA KVALITU SVIEČOK, KTORÉ KUPUJETE?

Odpovedalo 239 ľudí  

Áno, vyberám si vždy prírodnú kvalitu.
65%
Niekedy, ale nie vo všetkých prípadoch.
17%
Nie, nekladiem na to pri kúpe dôraz.
18%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 21.12.18 06:47

ĽŠ
karma
100.00

O škodlivosti sviečok som už počula, no nie tak podrobne, ďakujem za článok!

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 21.12.18 07:33

SK
karma
114.00

ešte som o takýchto sviečka nepočula

  • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 21.12.18 07:42

karma
113.00

My sa doma snažíme nahradiť tie parafínové vlastnou výrobou sviečok z palmového tuku, čo je tiež zdravšia alternatíva. Sójové som ešte neskúsila.

  • 2
Odpovedať

Mária Sivová 21.12.18 10:27

MS
karma
100.00

Všetko prírodné vrátane sviečok je menej škodlivé aj ked často o niečo drahšie.

  • 3
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 21.12.18 12:39

karma
100.00

Netušila som o sójových sviečkach. Pozriem sa na ne v obchodoch. Super článok.

  • 0
Odpovedať

Milan Štefan 22.12.18 22:44

karma
-1.00

tuto variantu sviecok este nepoznam

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 26.12.18 13:45

DB
karma
114.00

nikdy som ešte nepočula o sójových sviečkach.v podstate som sa nikdy nezaujímala z čoho sú vyrobené.zaujímala ma len dĺžka horenia.

  • 0
Odpovedať

Dominika Kovacovska 23.01.19 13:32

DK
karma
-1.00

Ja ich dokonca aj vyrábam, ak by mal niekto záujem nech sa páči, :-)
[keyword]=sviecky+zo+sojoveho+vosku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní