Štípanie jazyka z ananásu alebo z kiwi: Neuveríš, prečo vzniká!

Štípanie jazyka z ananásu alebo z kiwi: Neuveríš, prečo vzniká!

Štípanie jazyka z niektorých druhov exotického ovocia, prevažne ananásu a kiwi, dokáže poriadne znepríjemniť celkový vzťah k inak zdravej potravine. Niekomu toto ovocie len nepatrne dráždi ústnu dutinu, ale hneď to aj prejde. Sú však aj ľudia, ktorí mohli ananás či kiwi ochutnať len prvý a posledný raz v živote, pretože to bol pre nich nezabudnuteľný zážitok, ktorý môžeme pokojne nazvať aj dlhotrvajúcou traumou. Stáva sa niečo podobné aj vám? Tak potom čítajte ďalej a zistite, prečo k tomuto podráždeniu vlastne dochádza a ako si môžete v takom prípade účinne pomôcť.

Zaujme ťa: Malinový jazyk: Nedostatky akých vitamínov či ochorení signalizuje?

pálenie v ústach z ananásu

Zdroj: Shutterstock®

Privysoká daň za exotické chúťky

Exotické ovocie skutočne nevyhovuje každým ústam. Či už ide o jemné pálenie na jazyku alebo silné a intenzívne štípanie celej ústnej dutiny a sliznice, je to privysoká daň za to, že sme si chceli dopriať trochu exotického zdravia, čo poviete? Ak s tým máte svoju skúsenosť, určite dobre viete, o čom je reč. Je to situácia, pri ktorej je ťažké určiť, kto koho vlastne „požiera“ – či človek ovocie alebo ovocie človeka. Víťaz je však jasný a následky na našej strane nemalé – podráždený, až akoby porezaný jazyk, štípajúce pery a pálenie v ústach a na sliznici, niekedy dokonca až mierne krvácanie v ústach.

pálenie na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Netreba robiť paniku

Nemusíte sa ale obávať – zvyčajne sa, okrem nepríjemného pocitu vo vašich ústach, nič zásadné ani nebezpečné nedeje. Ako štípanie prišlo, tak aj odíde. Nemusíte robiť paniku, nejde o alergiu. V prípade ananásu je vinník istý – za dráždenie a štípanie v ústach môže látka, ktorú ananás obsahuje, konkrétne enzým bromelín. Na jednej strane nás vie poriadne potrápiť, na druhej strane ho naše telo potrebuje, veď si ho aj samo produkuje. Tento enzým slúži na štiepenie bielkovín, napomáha k rozkladu poškodeného tkaniva, čím vytvára miesto tomu novému a zdravému.

Bude sa ti páčiť: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?

kiwi a štípanie na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Rovnaký prípad je aj čerstvá papája, ktorá zase obsahuje enzým s názvom papaín – a ten, rovnako ako bromelín, vám môže zanechať v ústach poriadnu „spúšť“, v podobe štípajúceho jazyka. V kiwi má na svedomí nepríjemné pálenie úst dužina, nachádzajúca sa v strede ovocia. Za zmienku stojí, že ústa vám môže podráždiť len čerstvé ovocie, pretože v prípade spracovaného sa dráždivé enzýmy strácajú. Preto, ak vám čerstvý ananás, kiwi alebo papája spôsobujú nepríjemné podráždenie úst, avšak nerady by ste sa ich vzdali, zakomponujte ich napríklad do mliečnych nápojov.

šalviový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Viete si pomôcť?

A ako si rýchlo pomôcť, keď už k štípaniu jazyka dôjde? Podráždenú ústnu dutinu vie výborne a efektívne upokojiť napríklad šalviový alebo harmančekový čaj. Prvou pomocou je aj skonzumovanie kúsku suchého pečiva. Naopak, nezapíjajte toto nepríjemné štípanie vodou – tým ho len podporíte. Ak, tak radšej siahnite po pohári mlieka.

- Anketa

ŠTÍPE VÁS JAZYK Z ANANÁSU ALEBO KIWI?

Odpovedalo 8703 ľudí  

Áno, preto ho už nejem
4%
Áno, ale aj tak ho jem
92%
Nie, ešte sa mi to nestalo
3%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 18.07.18 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Osobne takúto skúsenosť nemám, napriek tomu je to zaujímavý článok.

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 18.07.18 18:38

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 18.07.18 19:18

MM
karma
100.00

mám takúto skúsenosť, preto uprednostňujem ovocie z nášho pásma, ešte lepšie z našej záhrady

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 18.07.18 22:05

karma
109.00

Ananás si kupujem často a občas ma jazyk štípal,ale ak si nechám ananás pár dní doma dovtedy,až sa dajú lístky zo stredu ananásu ľahko vyťahovať,vtedy je už akoby dozretý a potom ma už jazyk neštípe.U kivi sa mi to nikdy nestalo,aby ma štípal.

 • 2
Odpovedať

Daniela Revayová 18.07.18 22:09

DR
karma
104.00

Z ananasom mam tento problem... ale niekedy aj napriek tomu neodolam :-)

 • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.07.18 13:35

BS
karma
100.00

Ja nemám taký problém, doprajem si kiwi aj ananás, sú vynikajúce:))

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 20.07.18 18:43

AR
karma
103.00

tak to si neviem predstavit... hlavne kivi milujem a pridavam si ho pravidelne do smoothie

 • 1
Odpovedať

Jana Dz 05.08.18 15:03

JD
karma
108.00

kiwi mi nevadi a pri ananase sa mi osvedcilo dokladne ho osupat, aby tam nezostalo absolutne nic zo supky a vtedy ho mozem zjest aj trosku viac, ananas je pre mna dost drazdivy a usta ma po nom veru stipu...no napriek tomu ho jem, je vraj vyborny spalovac tukov

 • 1
Odpovedať

Patrícia Hettešová 31.08.18 13:37

PH
karma
118.00

štipe ma cely jazyk, ale aj tak jedavam aj ananas aj kiwi :)

 • 3
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní