Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu, ani jesť nám nechutí.

Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha?

Riešením by mohli byť kvapky, ktoré sa dajú jednoducho zakúpiť v lekárni. Tie však môžu pri dlhšom či častom používaní spôsobiť napríklad podráždenie sliznice nosa. Lepšou voľbou by mohli byť rôzne bylinky, olejčeky či ďalšie prírodné suroviny, ktoré sú zároveň veľmi šetrné. V nasledujúcom článku vám prinášame zoznam deviatich prírodných pomocníkov, vďaka ktorým bude upchatý nos už len minulosťou!

Najlepší bojovníci s upchatým nosom:

1. Morská soľ

Najznámejší pomocník v boji proti hlienom je morská soľ, ktorú doma určite mnohí nájdu. Využiť ju môžete hneď dvomi spôsobmi. Tou jednoduchšou metódou je naparovanie. Pripravte si hrniec s horúcou vodou, pridajte niekoľko veľkých lyžíc morskej soli, prikryte sa uterákom a snažte sa zhlboka dýchať. Druhým spôsobom je prepláchnutie dutín vdýchnutím malého množstva soľného roztoku. Môže sa to zdať nepríjemné, no je to účinné. Morská soľ má, okrem iného, antiseptické účinky, napomáha udržiavať zdravé a čisté dýchacie cesty, a dokonca zmierňuje prejavy alergie a astmy.

Pozri aj: Robíš tieto chyby? Takáto večerná starostlivosť o pleť sa ti škaredo

cibuľa a cesnak

Zdroj: Shutterstock®

2. Cibuľa a cesnak

Inhalovať môžete aj výpary z cibule a cesnaku. V tomto prípade nepotrebujete horúcu vodu. Menovanú zeleninu nadrobno nakrájajte a opäť sa prikryte uterákom. Ideálne je, ak sa vám pustia slzy. Postupne sa totiž zvýši aj výtok z nosa a nastane uvoľnenie hlienov. Cibuľa a cesnak navyše obsahujú látky, ktoré dokážu pôsobiť antibakteriálne. Taktiež ich môžete vo zvýšenej miere zaradiť do jedálnička.

3. Chren

Chren je ďalšia štipľavá zelenina, ktorá vám dokáže pomôcť voľne dýchať. Pomáha nielen pri upchatom nose, ale aj pri zápale prínosných dutín. Účinne odstraňuje nahromadené hlieny, zmierňuje prejavy nachladnutia aj pľúcnych infekcií. Chren je najúčinnejší v čerstvom surovom stave. Ideálne je si ho nadrobno nastrúhať a konzumovať hneď, ako začnú spomínané problémy. Odporúčaná denná dávka je jedna malá lyžička, maximálne trikrát denne.

mäta

Zdroj: Shutterstock®

4. Bylinky

Nedá sa presne povedať, ktorá bylinka je najlepšia na riešenie spomínaného problému. Existuje totiž hneď niekoľko druhov, ktoré môžete vyskúšať. Medzi najvhodnejšie bylinky patrí napríklad mäta, harmanček, rozmarín, tymian alebo ihličie borovice. V sušenej či čerstvej podobe ich opäť pridajte do horúcej vody a inhalujte. Rovnako vám neuškodí, ak si z nich pripravíte i chutný čaj. Výpary z mäty majú dezinfekčné a protizápalové účinky. Kvety harmančeka sú zase účinné aj pri zápaloch dýchacích ciest.

5. Eukalyptový balzam

Pri bylinkách ešte chvíľu zostaneme. V boji proti spomínaným ťažkostiam je totiž veľmi účinný aj eukalyptus. Má antiseptické účinky a blahodarný vplav na dýchacie cesty. Skvelá je eukalyptová masť, ktorú ľahko kúpite v lekárni. Pri dýchacích ťažkostiach si ňou natrite hrudník a chrbát. Podobného pomocníka si môžete vytvoriť aj doma, a to pridaním eukalyptového oleja do neutrálneho krému či masti. Esenciálny olej z eukalyptu sa dá použiť aj pri naparovaní.

Odporúčame: Máš chuť na čokoládu, kávu, čipsy? Pozor, tvoje telo volá o pomoc!

esenciálny olej z rozmarína

Zdroj: Shutterstock®

6. Éterické oleje

Mnohé éterické oleje získané z rôznych byliniek majú dezinfekčné aj antiseptické účinky, či práve schopnosť uvoľňovať dutiny. Ich výhodou je najmä všestranné využitie. Môžete ich použiť napríklad pri naparovaní alebo ako prísadu do vonnej lampy. Taktiež je ich vhodné zmiešať s iným prírodným olejom či masťou a aplikovať na pokožku. Ideálne je natrieť si chodidlá, hrudník či pokožku priamo pod nosom. Siahnuť skúste po levanduľovom, čajovníkovom, mätovom či rozmarínovom esenciálnom oleji.

7. Horčičné semienka

Horčičné semienka sú základnou ingredienciou horčice. Pomôcť však dokážu aj s upchatými nosnými dutinami. Okrem toho, že podporujú zdravie dýchacích ciest, napomáhajú aj odstraňovať kašeľ. Tri veľké lyžice horčičných semien poriadne rozdrvte, pridajte trochu múky a vody, aby vznikla hustejšia kaša. Následne si hrudník nakrémujte niečím mastnejším a aplikujte pripravenú zmes. Pôsobiť nechajte asi 15 minút.

zázvor

Zdroj: Shutterstock®

8. Zázvor a škorica

Proti zlej priechodnosti dýchacích ciest dokáže bojovať aj zázvor či škorica. Mierne pikantný zázvor je veľmi známym pomocníkom už pri prvých známkach prechladnutia. Zlepšuje dýchanie aj vykašliavanie. Škorica má silné antiseptické a antibiotické účinky a tiež dokáže uvoľniť hlieny. Z oboch surovín si môžete pripraviť liečivý čaj. Zázvorový čaj si pripravte z čerstvo nastrúhaného koreňa a škoricový z celého drievka. Škorica je tiež využiteľná aj pri naparovaní.

9. Horúci obklad

Nakoniec máme pre vás ešte jeden jednoduchý typ, ktorý sa určite oplatí aspoň vyskúšať. Na uvoľnenie upchatého nosa totiž veľmi dobre vplýva teplo. Musí však ísť o suché teplo. Na obklad je teda ideálne použiť napríklad gélový nahrievací vankúšik, pokojne však môžete nahriať i malý uterák. Zdroj tepla aplikujte na oblasť čela a počkajte, kým sa nos začne uvoľňovať.

Pozri aj: Ako vyčistiť strieborný príbor: 3 ingrediencie, pár minút a je to!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zdena Paňková 19.01.18 07:42

ZP
karma
100.00

Určite morská soľ, nedám na ňu dopustiť.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 19.01.18 19:55

ĽŠ
karma
100.00

Zmes z horčičných semienok znie zaujímavo, ešte som o nej nepočula.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 19.01.18 22:19

karma
115.00

užitočné rady...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní