Vitamíny v jablkách: Vieme sa nimi predávkovať?

Vitamíny v jablkách: Vieme sa nimi predávkovať?

V niektorých krajinách tvrdia, že jedno jablko denne od vás odoženie všetkých lekárov. Tento názor sa datuje až do roku 1866, kedy sa jablká prvýkrát oficiálne spomínali ako prostriedok na zlepšenie nášho zdravia a veru ľudia v tej dobe neboli až tak ďaleko od pravdy. Vitamíny v jablkách dokážu udržať naše telo v zdravej kondícii.

Ktoré jablko si však zvoliť? Veď ich je predsa toľko druhov. Je každé z nich tak zdravé? Môžeme ich zjesť aj viac, ako len jeden kus denne? Vieme sa nimi predávkovať? Nebojte sa, na všetky tieto otázky vám hravo odpovieme.

Odporúčame: Prvosienka večerná a jej účinky: Spoznaj túto vzácnu rastlinu!

denná dávka jabĺk

Zdroj: Shutterstock®

A čo s pesticídmi?

Okrem dobrých účinkov na hladinu cukru v krvi a v boji proti zápalom majú jablká aj nasledujúce pozitívne vlastnosti:

  • Znižujú "zlý" cholesterol - Prokyanidíny v jablkách majú silnú antioxidačnú aktivitu a pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu.
  • Pomôžte svojmu srdcu - Znížením hladiny cholesterolu, vďaka častej konzumácii jabĺk, môžete znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.
  • Zabezpečte svoju myseľ - Vysoká hladina antioxidantov v jablkách môže chrániť pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba a udržiavať výkonnosť mozgu.
  • Podporujte zdravé trávenie - Polyfenoly a vlákniny z jablka podporujú udržanie správneho prostredia vo vašom čreve.

Pozri aj: Toto je prvá pomoc pri prejedení sa. Pomôž si prírodne!

zelené jablká

Zdroj: Shutterstock®

A čo takto sušené jabĺčka? Ktoré preferujete vy? Máte radšej čerstvé a šťavnaté jablká alebo si radi pochutnávate na vysušených kúskoch?

Čo nás však v prvom rade zaujímalo, sú postreky, s ktorými jablká prichádzajú do kontaktu. Nie každý má totiž možnosť dostať sa k jablkám, pestovaným v sade za prírodných podmienok a bez použitia chemických postrekov. Pesticídy sa bežne používajú pri pestovaní jabĺk, takže možno budete musieť zahájiť väčšiu pátraciu akciu, aby ste sa dostali k ekologickejšej verzii. Pokiaľ však inú možnosť nemáte, umývanie, varenie či olúpanie môžu tiež znížiť výskyt zvyškov pesticídov na jablkách. Pamätajte na to, že pesticídy môžu mať väčší vplyv najmä na zdravie mladších detí.

Čo sa druhu jabĺk týka, špecifický obsah polyfenolov, dobrých pre naše zdravie, sa naozaj líši podľa typu jabĺk, ako je napríklad Braeburn, Honeycrisp, Empire alebo Golden Delicious. Avšak všetky z nich sú rovnako skvelým zdrojom silných antioxidantov.

postreky na jablkách

Zdroj: Shutterstock®

Jablká obsahujú zdravé živiny bez ohľadu na ich farbu. Avšak červené jablká údajne naozaj obsahujú viac látky, ktorá pomáha udržiavať zdravé srdce a znižuje cholesterol. Napríklad jablká Red Delicious obsahujú takmer päťkrát viac tejto látky, ako zelené Granny Smiths. Red Delicious jablká majú tiež trochu viac vlákniny, vápnika, horčíka, fosforu, draslíka a vitamínu K. Granny Smith jablká však ukázali, že obsahujú o niečo viac vitamínu A. Napriek tomu sú oba druhy dobrou voľbou pre zvýšenie antioxidantov a iných živín v našom tele.

Pozri aj: Poznáš liečivé účinky žihľavy? Je najvyšší čas prísť jej na chuť

na čo sú zdravé jablká

Zdroj: Shutterstock®

Hoci vám možno šupka z jablka nie je až tak po chuti, jeho olúpanie môže odstrániť dôležité látky, pretože verte či nie, koža obsahuje viac dôležitých látok, ako dužina. Jedenie celých jabĺk poskytuje  pre vaše telo dôležitú vlákninu, podporujúcu zdravé trávenie a rovnako obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú podporiť funkciu imunitného systému.

Ako to je s jablkovým džúsom? Väčšina z nich je zdrojom prirodzene sa vyskytujúceho cukru a vody, čím nás zásobí väčším množstvom kalórií, ako by sme v skutočnosti chceli. Okrem toho spracovanie jabĺk do podoby šťavy nás v mnohých prípadoch ukráti práve o dôležitú šupku. Najlepšou možnosťou je teda konzumácia celých jabĺk, ktoré si môžete nakrájať na plátky a konzumovať ich ako drobné občerstvenie počas dňa. Dokonca si takto nakrájané jablká môžete pridať do vody a následne ich po jej vypití zjesť.

jablkový džús

Zdroj: Shutterstock®

No a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na jablčný ocot. Jablčný ocot je výborný spôsob, ako zlepšiť chuť mnohých potravín. Navyše je veľkým bojovníkom proti cukrovke a pomáha pri úbytku hmotnosti. Uľaví pri bolesti hlavy, depresiách, pomôže odstrániť bolesť hrdla, infekcie a zápaly. Pri jarnej detoxikácii je vhodným pomocníkom na prečistenie čriev. Tak na čo ešte čakáte? Jablká vo vašej domácnosti jednoducho nemôžu chýbať. :)

Odporúčame: Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Tento trik musíš poznať!

jablčný ocot

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

KONZUMUJETE JABLKÁ BEZ ŠUPKY ALEBO SO ŠUPKOU?

Odpovedalo 60 ľudí  

Bez šupky
13%
So šupkou
87%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 08.04.18 10:18

MZ
karma
92.00

jablká máme radi a nikdy nám doma nechýbajú ... kupujeme rôzne odrody aj keď najlepšie sú domáce zo záhradky

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.04.18 21:32

karma
109.00

Jablká v našej domácnosti rozhodne nechýbajú,lebo nám rastú priamo v záhrade,takže celú zimu ich môžme konzumovať...a bez postreku.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.04.18 23:05

ĽŠ
karma
100.00

Ani v našej domácnosti jabĺčka chýbať nesmú. Keď boli deti menšie, šupku odmietali, no časom si dali vysvetliť jej prospešnosť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní