Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?

Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?

Už od začiatku nového roka 2019 epidemiológovia upozorňujú na zvýšený výskyt parazitárneho ochorenia, ktoré zaznamenali v Bratislavskom kraji. Ochorenie napádajúce pokožku sa prejavuje intenzívnym svrbením a tvorbou pľuzgierikov. Reč je o svrabe, ktorého pôvodcom je roztoč – zákožka svrabová. Aj napriek faktu, že odborníci zaznamenali len zvýšený nárast svrabu a nie epidémiu, treba sa mať na pozore.

Zaujímavosťou je, že celosvetovo býva pozorované cyklické zvyšovanie a znižovanie výskytu tohto ochorenia približne každých 15 rokov. Svrab teda nepatrí do minulosti, ale je stále aktuálny a momentálne by sa mali riadiť preventívnymi opatreniami proti nemu najmä obyvatelia Bratislavského kraja. Poďme si naň teda spoločne posvietiť, aby sme si ho vedeli udržať od tela, resp. od našej pokožky.

Príčinou je parazit

Zákožky svrabové, presnejšie samičky tohto nepríjemného roztoča, vytvárajú v hornej vrstve kože chodbičky (vidno ich voľným okom ako čiarky), do ktorých kladú vajíčka. Svrab sa prejaví až po uplynutí bezpríznakového času, ktorý trvá 1 až 3 týždne. Obľúbenými miestami, kde sa zákožky zavŕtavajú, sú najmä tie s jemnou a tenkou kožou. Ide predovšetkým o oblasti medzi prstami rúk a nôh, na zápästí, v podpazuší, na vnútornej strane stehien a pod. Roztoč spôsobujúci toto ochorenie prežíva 3 až 6 týždňov, no mimo tela človeka len niekoľko dní. Silné svrbenie, ktoré je pre toto ochorenie charakteristické, sa zväčša ešte stupňuje v noci počas spánku, keď je človek zakrytý a telo sa zahrieva. Samozrejme, že takto postihnutí ľudia si škrabú pokožku, čoho dôsledkom bývajú až krvavé škrabance, pri ktorých hrozí aj sekundárna bakteriálna infekcia.

Pozri aj: Tipy na ošetrenie vlasov po zime: Skús to takto jednoducho!

svrab v Bratislave

Zdroj: Shutterstock®

Ohrozené skupiny

Ak si myslíte, že svrab sa týka len ľudí, ktorí nedodržujú hygienu, tak ste na omyle. Úplne totiž postačí kontakt s niekým, kto svrab má, prípadne kontakt s vecami nakazeného človeka. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko šíri medzi ľuďmi, predovšetkým však v kolektívoch, ako sú predškolské a školské zariadenia, ale aj na internátoch, vo väzeniach, ubytovniach či v domovoch dôchodcov. Vo všeobecnosti sa však uvádza, že najohrozenejšou skupinou bývajú deti a dospievajúci.

Ako predísť svrabu?

Prevencia v tomto prípade síce nemusí pôsobiť na 100 %, no aj tak jej treba venovať náležitú pozornosť. Medzi jej hlavné pravidlá patrí okrem dodržiavania dôslednej hygieny aj vyhýbanie sa tesnému kontaktu s cudzími ľuďmi. Určite nie je vhodné ani prespávanie v cudzej posteľnej bielizni.

Pri podozrení na prítomnosť parazita sa odporúča prať bielizeň, uteráky a pod. na najvyššej možnej teplote a potom ich vyžehliť naparovacou žehličkou. Ďalšou účinnou metódou na veci, ktoré nemožno prať na veľmi vysokej teplote, je uskladnenie textílií do čistých sáčkov od smetí na minimálne 72 hodín. Táto metóda sa stáva efektívnejšou, keď vzduch zo sáčkov vysajete pomocou vysávača. Taktiež je treba dôkladne vyčistiť postele, rozložiť matrace, vystriekať ich insekticídnym prostriedkom a ideálne by bolo nechať ich aj vyschnúť na slnku.

svrab

Zdroj: Shutterstock®

Ak však má človek podozrenie na svrab a prejavujú sa u neho spomínané nepríjemné príznaky, nemal by váhať riešiť problém s dermatológom, ktorý mu stanoví efektívne spôsoby liečby. Dôležité je však určite aj to, aby sa predišlo ďalšiemu prípadnému šíreniu svrabu. Ochorenie stráca nákazlivosť po 24-roch hodinách od začiatku liečby.

Vybrali sme: Anémia z nedostatku železa: Dávajte pozor na prvotné príznaky!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 07.03.19 08:15

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemný parazit!

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 07.03.19 10:50

MG
karma
104.00

Článok ma zaujal aj vydesil, je dobre že informujete aj o takýchto ,,nepríjemnostiach". Posledné info som mala o týchto roztočoch ozaj už dávno ešte na hodinách prírodopisu na ZŠ.

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 07.03.19 17:49

MM
karma
100.00

tak toto by som nechcela dostať a dúfam, že to aj tak zostane, veľmi nepríjemné ochorenie

 • 2
Odpovedať

Milka Damašková 07.03.19 23:30

MD
karma
132.00

Ach... už len ten názov znie odpudivo :)

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 08.03.19 06:08

karma
108.00

Tak to je nepríjemné naozaj,zaskočená som.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.03.19 23:09

karma
109.00

Tak toto dostať - amen. Dúfam,že sa to nerozšíri aj do dalších krajov a čím skôr sa táto pliaga vykynoží.

 • 1
Odpovedať

Jozef Chmelár 09.03.19 18:06

JC
karma
-1.00

zaujimave

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 20.03.19 20:59

karma
107.00

Svrab je naozaj nepríjemný, neviem si to ani predstaviť, že by som so svrabom musela bojovať.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.03.19 17:09

JK
karma
100.00

Fúú až ma striaslo veď je to hrozné na to ako veda napreduje sa túto chorobu nepodarilo potlačiť

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 17.04.19 16:14

karma
127.00

Vyzerá to veľmi nepríjemne.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní