Xylénové pižmo: Len prenikavá vôňa alebo aj nebezpečná hrozba?

Xylénové pižmo: Len prenikavá vôňa alebo aj nebezpečná hrozba?

Xylénové pižmo (Musk xylene) je pojem, dobre známy predovšetkým tým, ktorí sa čo i len trošku orientujú v kozmetike, najmä parfumérstve. Okrem parfumov býva častou syntetickou prísadou aj prípravkov na zmäkčenie textilu, rôznych osviežovačov vzduchu alebo čistiacich prostriedkov. Pižmo mnohí poznáme aj pod pojmom mošus. Ale napadlo by vám zložku tých najkrajších vôní hľadať aj v zozname látok, ktoré vo vysokej miere ohrozujú zdravie človeka?

A ak to tak skutočne je a miesto xylénového pižma v tomto zozname je oprávnené, prečo sa ešte stále používa? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v nasledujúcom článku, preto nikam neodchádzajte!

Pozri aj: Plastická operácia čela: Pre koho je tou správnou voľbou?

nebezpečné látky v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Zložka s afrodiziakálnym účinkom

Pižmo sa získava zo žliaz kabara pižmového, čo je ohrozený druh jeleňa, žijúci prevažne na Sibíri a v Mongolsku. Práve pižmom, vystrekujúcim zo žliaz, si kabar značkuje svoje teritórium. Aróma tejto látky je výrazná, intenzívna až afrodiziakálna. Zrejme vás vôbec neprekvapí, keď skonštatujeme, že práve to robí z kabara silno ohrozený druh. Veď pižmo, v čase svojej najväčšej slávy, ďaleko prevyšovalo cenu zlata.

Aby sme my ľudia voňali, padlo za obeť vyše 400 tisíc kabarov ročne. A aká ja vlastne funkcia pižma v takom parfume? Slúži prakticky ako fixátor – aby bola trvanlivosť vône čo najdlhšia.

zloženie parfumov

Zdroj: Shutterstock®

Pižmo verzus xylénové pižmo

Avšak v súčasnosti už býva pižmo nahradené syntetickými látkami, čo zachránilo život už mnohým zvieratám... Jednou z tých látok je aj xylénové pižmo. Veľkým výkričníkom, spojeným s používaním xylénového pižma, je jeho schopnosť ukladať sa v tele na mimoriadne dlhý čas, s takmer nulovou možnosťou zbaviť sa ho. Je teda veľmi stabilné a nerozkladá sa, čo je vynikajúce pre trvanlivosť produktu, v ktorom sa nachádza, ale nebezpečné pre človeka. Veľké obavy vzbudzuje aj fakt, že xylénové pižmo by mohlo mať priamy a negatívny dopad na reprodukciu a hormonálnu rovnováhu.

Prečítaj si: Návod na dokonalé červené pery: Poradíme ti, čo je najdôležitejšie

nebezpečenstvo v parfumoch

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa dá robiť?

Výskumy, ktoré by však priniesli podrobnejšie informácie o tom, v akej miere je táto látka pre človeka skutočne nebezpečná a ohrozuje jeho zdravie, ešte stále prebiehajú. Nateraz jediné, čo môžeme, je dôslednejšie sledovať z titulu spotrebiteľa, čo si vkladáme do nákupných košíkov a aké látky si aplikujeme, či už vnútorne alebo zvonku, doslova na dennej báze. Opatrnosti a rozvážnosti už v procese nákupu totiž nikdy nie je dosť.

Zaujme ťa: Veľké chyby pri používaní obyčajných sponiek: Robíš ich aj ty? ​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Sivová 20.09.18 11:27

MS
karma
100.00

Zaujímavé.Vôňa pižma ma láka v mnohých parfémoch.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:34

karma
127.00

Určite sú aj mnohé bezpečnejšie alternatívy po ktorých by kozmetický priemysel mohol siahnuť.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní