Zdravotné účinky imela: Pozri, nemusí byť len na okrasu

Zdravotné účinky imela: Pozri, nemusí byť len na okrasu

Imelu sa vždy pripisovali magické účinky. Možno aj preto, že ide o poloparazitickú rastlinu, ktorá síce potrebuje svojho hostiteľa, ale na druhej strane ho príliš neobťažuje a neničí. Okrem vody a minerálov nič viac nepotrebuje. Avšak ide o liečivku, ktorej účinky využívali už aj v stredoveku. A aj dodnes je imelo hojne využívané v ľudovom liečiteľstve, ale svoje miesto má aj v modernej medicíne.

Imelo ako liek

Imelo sa používa predovšetkým pri vysokom krvnom tlaku a nervových problémoch. Posilňuje srdcový sval a zlepšuje krvný obeh, pomáha liečiť štítnu žľazu, stimuluje imunitný systém. Ženy ho môžu užívať ako prostriedok pri ťažkostiach v období klimaktéria či pri bolestivej menštruácii. Možno ho odporučiť pri pocitoch strachu, nervozity i hystérie. Okrem toho sa odporúča ako liek pri ženskej i mužskej neplodnosti. V poslednej dobe sa dokonca skúmajú jeho liečebné účinky pri rakovine.

Odporúčame: Vtipné a originálne vianočné stromčeky, pri ktorých kreativita nemá chybu

čaj z imela

Zdroj: Shutterstock®

Najlepší z jablone

Imelo sa zbiera počas decembra a januára. Obsahuje glykoproteidy, peptidické toxíny, vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, histamín a rad ďalších látok. Ak ho chcete zbierať pre liečivé účinky, je potrebné dávať pozor, z ktorého stromu imelo pochádza, pretože látky v ňom obsiahnuté určuje práve druh stromu. Imelo je mierne jedovaté. Najlepšie je imelo z jablone, duba, potom z jedle, smreku a borovice. Pokiaľ nemáte možnosť liezť niekam na strom pre imelo, môžete si ho zohnať v sušenej podobe aj v lekárni.

Jedine s lekárom

Ak chcete skúsiť liečivé účinky imela, je nutné sa najprv o jeho užívaní poradiť s lekárom. Ak vám to schváli, môžete si skúsiť vyrobiť niektorý z dvoch liečebných prostriedkov.

Prečítaj si: Pravidlá používania umývačky riadu: Na toto určite pozor!

tinktúra z imela

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z imela

Maximálna denná dávka sú dva hrnčeky. Jednu lyžičku sušeného lístia imela zalejte 250 ml studenej vody, necháte cez noc lúhovať, ráno zahrejete a scedíte. Pite vlažný. Predávkovanie môže spôsobiť opačný účinok alebo dokonca otravu. Ďalšia vhodná forma podávania imela je v podobe koncentrátu. Listy imela sa musia lúhovať v studenej vode aspoň 4 hodiny. Podávame 2 šálky denne.

Tinktúra z imela

Imelo pokrájajte, zalejte bielou liehovinou, ktorá má minimálne 40 percent alkoholu, a nechajte ho na tmavom mieste vylúhovať 6 – 8 týždňov. Počas tejto doby obsah fľaštičky občas pretrepte. Po mesiaci a pol výluh sceďte, vyžmýkajte a nechajte niekoľko dní usadiť. Na liečebné účinky užívajte 6 – 8 týždňov 15 – 20 kvapiek tinktúry v pohári, nie viac. Po mesiaci a pol si dajte najmenej týždeň pauzu.

Neprehliadni: Aké sú účinky včelích produktov? Pozri sa na ich zázračnú silu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 21.12.19 06:53

ĽŠ
karma
100.00

Už som o jeho účinkoch počula, ešte však neskúšala, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 21.12.19 08:58

SK
karma
113.00

O imele vo vzťaku k srdiečku som už počula...

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 21.12.19 14:10

karma
113.00

nejsem si jistá, jestli bych ho vyzkoušela

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.12.19 22:40

karma
112.00

Vždy som si myslela,že imelo je jedovaté.A nie je náhodou zakázané ho trhať ?

  • 0
Odpovedať

Edita Paráková 23.12.19 14:33

EP
karma
-1.00

Hm zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 23.12.19 18:15

RG
karma
108.00

Imelo mám stále na Vianoce vo váze, ale o jeho účinkoch som vôbec nevedela. Ďakujem za článok.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní