Zloženie povie pravdu o žuvačkách bez cukru, ak viete čo hľadať

Zloženie povie pravdu o žuvačkách bez cukru, ak viete čo hľadať
 • 01.11.2016
 • Ľudka Babjarčiková

  • Zdieľaj:
 • 3

Žuvačky patria u mnohých ľudí k neodmysliteľnej súčasti kabeliek či vreciek. Hlavným dôvodom býva prvá pomoc pri nepríjemnom dychu alebo pocite v ústach. Reklamy odporúčajú žuť žuvačku po jedle, ale nie vždy povedia, prečo práve vtedy alebo nevysvetlia dôvody, prečo je žuvačka práve v ich reklame tá naj.

V prípade, že žuvačky tvoria základ prvej pomoci aj u vás alebo nimi možno nahrádzate ranné umývanie zubov, po prečítaní niektorých faktov budete vedieť, na čo si dať pozor. 

Odporúčame tiež: Erózia zubov – keď džús nie je vždy zdravou voľbou

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Nie každá žuvačka je zdravá

Žuvanie žuvačky je bezpochyby chutné. A to preto, lebo aj v nich sa nachádzajú sladké ingrediencie. Mohli by sme o nich teoreticky uvažovať ako o sladkostiach. Dokonca aj do žuvačiek bez cukru sa pridávajú sladidlá, ktoré slúžia ako náhrada za cukor, aký poznáme.  Medzi ne patrí aspratám, sorbitol, manitol či xylitol. V poslednom čase titul najkontroverznejšieho z nich získal aspartám (je asi 200-krát sladší ako cukor). Prebieha množstvo štúdií, ktoré sa snažia preukázať jeho neškodný efekt na vznik zubného kazu a naopak mnoho štúdií už potvrdilo, že je lepšie sa mu vyhnúť a žuvačky s jeho obsahom vrátiť späť do regálu v obchode.  

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Superhrdina xylitol?

Zaujímavou látkou je xylitol. Ten patrí k prírodným náhradným sladidlám. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny, pričom sa popisuje ako najlepšie sladidlo vrámci ochrany zubov pred zubným kazom. V žuvačke je prospešný tým, že obmedzuje vznik kyselín v ústach lebo baktérie tvoriace zubný kaz ho nedokážu spracovať. Znižuje tvorbu zubného povlaku a vďaka zabráneniu poklesu pH, ochráni zuby pred stratou tvrdých zubných tkanív. Čítajte pozorne zloženie žuvačiek na obale, vyberajte radšej mentolové príchute a nenechajte sa už viac oklamať nápisom „bez cukru“. 

Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Zákaz žuvačkám

Smolu majú nositelia fixného ortodontického aparátu, teda strojčeka. Riskujú problém s jeho poškodením alebo zasekutím žuvačky medzi drôtom, čo je dobrým začiatkom pre vznik zubného kazu. K ďalším smoliarom patria ľudia trpiaci bruxizmom. Ich problémom je škrípanie zubami a tým opotrebovanie tvrdých zubných tkanív. Žuvanie žuvačky vie bruxismus ešte viac znásobiť a vedie dokonca k problémom s čeľustným kĺbom, sprevádzanými bolesťou a limitovanou pohyblivosťou pri jedení či rozprávaní. K podobným ťažkostiam s čeľustným kĺbom dochádza aj pri veľmi  častom žuvaní žuvačky, čo v súčasnej dobe platí najmä pre mladých ľudí, prevažne ženy. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Svetlá stránka žuvačiek

Aby sme videli aj druhú stranu mince, povieme si mnoho výhod žuvania žuvačiek. Prečo teda žuvať žuvačku bez cukru po jedle? Keď sa najeme, znižuje sa pH v ústnej dutine - je kyslé. To nevyhovuje zubom, ale baktériám spôsobujúcim zubný kaz áno. Žuvačka slúži na to, aby stimulovala slinenie a následne sa odplavili zvyšky potravy (nie však všetky!). Tak sa neutralizuje kyslé prostredie, ktoré vytvorili produkty baktérií v zubnom plaku. Mnoho výskumov potvrdilo aj pozitívny efekt žuvania pri sústredení sa, zlepšenie pamäti,  zvládanie stresu a nepochybne žuvačka nezlyhá ani pri osviežení dychu. 

Odporúčame tiež: Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Žuvačka pomôže, no úplne neochráni

Žuvať vhodnú žuvačku zhruba 20 minút po jedle je síce určité plus pre naše zuby, no v žiadnom prípade nenahradí čistenie zubov zubnou kefkou. Výskumy potvrdili, že žuvačky, najmä s obsahom xylitolu, znížili riziko vzniku zubného kazu o nejaké to percento, ale súčasne za predpokladu správnej ústnej hygieny. Žuvačka namiesto zubnej kefky a pasty každé ráno možno na chvíľu zakamufluje nepríjemný zápach z úst, ale nikdy neodstráni zubný povlak, v ktorom prebývajú baktérie ticho čakajúce na ďalšie dobroty, ktoré počas dňa skonzumujete a zarobíte si tak na nový zubný kaz. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Erika Špacírová 03.11.16 21:02

karma
93.00

pekný článok :)

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 04.11.16 15:18

karma
108.00

Som závislá na žuvačkách..

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 16.11.16 11:22

MB
karma
100.00

zuvacka je dobra vec...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Deň mužov oslavuje aj Aupark Bratislava, s pánskym bedekrom plným štýlu a elegancie
Inšpirácie

Deň mužov oslavuje aj Aupark Bratislava, s pánskym bedekrom plným štýlu a elegancie

 • 1
 • 19.11.2021
Dámske kabelky menia svoju veľkosť: Čím menšia, tým trendovejšia!
Módne inšpirácie

Dámske kabelky menia svoju veľkosť: Čím menšia, tým trendovejšia!

 • 17
 • 18.08.2021
Široké nohavice sú hitom tejto sezóny! Hodia sa každej bez ohľadu na typ postavy
Módne inšpirácie

Široké nohavice sú hitom tejto sezóny! Hodia sa každej bez ohľadu na typ postavy

 • 5
 • 12.09.2021
TOPlist