Zloženie povie pravdu o žuvačkách bez cukru, ak viete čo hľadať

Zloženie povie pravdu o žuvačkách bez cukru, ak viete čo hľadať
  • 01.11.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Žuvačky patria u mnohých ľudí k neodmysliteľnej súčasti kabeliek či vreciek. Hlavným dôvodom býva prvá pomoc pri nepríjemnom dychu alebo pocite v ústach. Reklamy odporúčajú žuť žuvačku po jedle, ale nie vždy povedia, prečo práve vtedy alebo nevysvetlia dôvody, prečo je žuvačka práve v ich reklame tá naj.

V prípade, že žuvačky tvoria základ prvej pomoci aj u vás alebo nimi možno nahrádzate ranné umývanie zubov, po prečítaní niektorých faktov budete vedieť, na čo si dať pozor. 

Odporúčame tiež: Erózia zubov – keď džús nie je vždy zdravou voľbou

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Nie každá žuvačka je zdravá

Žuvanie žuvačky je bezpochyby chutné. A to preto, lebo aj v nich sa nachádzajú sladké ingrediencie. Mohli by sme o nich teoreticky uvažovať ako o sladkostiach. Dokonca aj do žuvačiek bez cukru sa pridávajú sladidlá, ktoré slúžia ako náhrada za cukor, aký poznáme.  Medzi ne patrí aspratám, sorbitol, manitol či xylitol. V poslednom čase titul najkontroverznejšieho z nich získal aspartám (je asi 200-krát sladší ako cukor). Prebieha množstvo štúdií, ktoré sa snažia preukázať jeho neškodný efekt na vznik zubného kazu a naopak mnoho štúdií už potvrdilo, že je lepšie sa mu vyhnúť a žuvačky s jeho obsahom vrátiť späť do regálu v obchode.  

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Superhrdina xylitol?

Zaujímavou látkou je xylitol. Ten patrí k prírodným náhradným sladidlám. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny, pričom sa popisuje ako najlepšie sladidlo vrámci ochrany zubov pred zubným kazom. V žuvačke je prospešný tým, že obmedzuje vznik kyselín v ústach lebo baktérie tvoriace zubný kaz ho nedokážu spracovať. Znižuje tvorbu zubného povlaku a vďaka zabráneniu poklesu pH, ochráni zuby pred stratou tvrdých zubných tkanív. Čítajte pozorne zloženie žuvačiek na obale, vyberajte radšej mentolové príchute a nenechajte sa už viac oklamať nápisom „bez cukru“. 

Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Zákaz žuvačkám

Smolu majú nositelia fixného ortodontického aparátu, teda strojčeka. Riskujú problém s jeho poškodením alebo zasekutím žuvačky medzi drôtom, čo je dobrým začiatkom pre vznik zubného kazu. K ďalším smoliarom patria ľudia trpiaci bruxizmom. Ich problémom je škrípanie zubami a tým opotrebovanie tvrdých zubných tkanív. Žuvanie žuvačky vie bruxismus ešte viac znásobiť a vedie dokonca k problémom s čeľustným kĺbom, sprevádzanými bolesťou a limitovanou pohyblivosťou pri jedení či rozprávaní. K podobným ťažkostiam s čeľustným kĺbom dochádza aj pri veľmi  častom žuvaní žuvačky, čo v súčasnej dobe platí najmä pre mladých ľudí, prevažne ženy. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Svetlá stránka žuvačiek

Aby sme videli aj druhú stranu mince, povieme si mnoho výhod žuvania žuvačiek. Prečo teda žuvať žuvačku bez cukru po jedle? Keď sa najeme, znižuje sa pH v ústnej dutine - je kyslé. To nevyhovuje zubom, ale baktériám spôsobujúcim zubný kaz áno. Žuvačka slúži na to, aby stimulovala slinenie a následne sa odplavili zvyšky potravy (nie však všetky!). Tak sa neutralizuje kyslé prostredie, ktoré vytvorili produkty baktérií v zubnom plaku. Mnoho výskumov potvrdilo aj pozitívny efekt žuvania pri sústredení sa, zlepšenie pamäti,  zvládanie stresu a nepochybne žuvačka nezlyhá ani pri osviežení dychu. 

Odporúčame tiež: Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

zuvacky bez cukru

Zdroj: Shutterstock®

Žuvačka pomôže, no úplne neochráni

Žuvať vhodnú žuvačku zhruba 20 minút po jedle je síce určité plus pre naše zuby, no v žiadnom prípade nenahradí čistenie zubov zubnou kefkou. Výskumy potvrdili, že žuvačky, najmä s obsahom xylitolu, znížili riziko vzniku zubného kazu o nejaké to percento, ale súčasne za predpokladu správnej ústnej hygieny. Žuvačka namiesto zubnej kefky a pasty každé ráno možno na chvíľu zakamufluje nepríjemný zápach z úst, ale nikdy neodstráni zubný povlak, v ktorom prebývajú baktérie ticho čakajúce na ďalšie dobroty, ktoré počas dňa skonzumujete a zarobíte si tak na nový zubný kaz. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Erika Špacírová 03.11.16 21:02

karma
93.00

pekný článok :)

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 04.11.16 15:18

karma
107.00

Som závislá na žuvačkách..

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 16.11.16 11:22

MB
karma
108.00

zuvacka je dobra vec...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní